„ტრეფიკინგის მსხვერპლნი ვართ ჩვენივე ქვეყანაში“ - აცხადებენ ფოთის პორტის მუშა-მოსამსახურეები
ფოთის პორტის ათდღიანი გაფიცვა შეთანხმებით დასრულდა და სამუშაო ადგილს ყველა თანამშრომელი უკვე დაუბრუნდა. შეთანხმების მიღწევა მას შემდეგ მოხერხდა, რაც მოლაპარაკებებში საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების მინისტრი, გიორგი კვირიკაშვილი და საქართველოს გაერთიანებული პროფკავშირების თავმჯდომარე, ირაკლი პეტრიაშვილი ჩაერთო.
გაფიცულებთან ოთხსაათიანი მოლაპარაკებების შემდეგ გადაწყდა, რომ ნავსადგურის ახალი ადმინისტრაცია მუშა-მოსამსახურეთა ხელფასებს 20%-ით გაზრდის, ასევე აანაზღაურებს საგაფიცო პერიოდის ხელფასებსაც. მუშა-მოსამსახურეთა პრობლემების განხილვები კი უკვე პრემიერ-მინისტრის მიერ შექმნილ სპეციალურ კომისიაში გაგრძელდება.
გაფიცვების მიმდინარეობისას პორტის გენერალური დირექტორი ჯოზეფ ქროული თანამდებობიდან გადადგა და მისი ადგილი სპინ დევიდსენმა დაიკავა. ქროულის მუშაობის პერიოდს პორტის თანამშრომლები ცუდად იხსენებენ.
პორტის თანამშრომლების თქმით, ფოთის საზღვაო ნავსადგომში სიტუაცია მას შემდეგ გაუარესდა, რაც პორტში APM TERMINALI შევიდა. თანამშრომლებს პირობების გაუმჯობესებას დაჰპირდნენ, მაგრამ მოვლენები საპირისპიროდ განვითარდა. თანამშრომლებმა ჯერ კიდევ 25 ოქტომბერს გამაფრთხილებელი გაფიცვა მოაწყვეს და პორტის ადმინისტრაციას თავიანთი მოთხოვნები წაუყენეს, რაც არ დაკმაყოფილდა. ამას კი უვადო გაფიცვა მოჰყვა. შედეგად, ათი დღის განმავლობაში მთლიანად პარალიზებული იყო ფოთის პორტის მუშაობა.
პორტის თანამშრომლები უფლებების შელახვას აპროტესტებდნენ და შრომითი კოდექსის პირობების გაუმჯობესებას, ხელფასის გაზრდას, კვებითი პრობლემების მოგვარებას, სამედიცინო დაზღვევის დანიშნვას, N14 და N4 ნავმისადგომების თანამშრომელთა შეურაცხყოფისა და არასათანადო მოპყრობისათვის ცვლის მენეჯერების პასუხისმგებლობის საკითხის დაყენებას და გასულ წელს პორტიდან გათავისუფლებული თანამშრომლების უკან დაბრუნებას ითხოვდნენ. გაფიცულთა უმრავლესობა სარეზერვო ბრიგადებში იყო დასაქმებული და როგორც ჩვენთან საუბრისას ამბობდნენ, მათთან ამ დრომდე არ იყო გაფორმებული შრომითი ხელშეკრულებები. პრობლემა ისიცაა, რომ ამ სარეზერვო ბრიგადებში გაერთიანებული მუშები იმ მოცულობის სამუშაოების შესრულებისათვის, რასაც შტატში მყოფი თანამშრომლები აკეთებენ, გაცილებით ნაკლებ თანხას იღებენ. ერთ-ერთმა თანამშრომელმა ჩვენთან საუბარში აღნიშნა, რომ 11-საათიანი შეუსვენებელი მუშაობის საფასურად მას მხოლოდ 81 თეთრი გამოუწერეს ხელფასად.
პორტის თანამშრომლების საპროტესტო აქციას სამსახურიდან გათავისუფლებული თანამშრომლებიც შეუერთდნენ, რომლებმაც შემდეგ სამმართველოს წინ შიმშილობაც კი დაიწყეს. ეს ის ადამიანები არიან, რომლებიც გასულ წელს, რესტრუქტურიზაციის მომიზეზებით სამსახურიდან გაათავისუფლეს. აქციაზე ფოთის მაჟორიტარი დეპუტატის, ეკა ბესელიას მისვლის შემდეგ, შიმშილობის აქცია შეწყდა, გაფიცვა კი ისევ გრძელდებოდა. გაფიცვამდე რამდენიმე დღით ადრე მუშა-მოსამსახურეებმა პროფკავშირები ჩამოაყალიბეს. გაფიცულებთან საქართველოს გაერთიანებული პროფკავშირების წარმომადგენლები და აჭარის საზღვაო პროფკავშირების 50-კაციანი დელეგაცია სოლიდარობის ნიშნად ჩამოვიდა. ფოთის პორტის ადმინისტრაციიდან კი, არაერთგზის თხოვნის მიუხედავად, გაფიცულებთან არც ერთი წარმომადგენელი არ მისულა. ამის ნაცვლად, ჯოზეფ ქროული დედაქალაქში ჩავიდა და ფადი ასლისთან ერთად გამართულ პრესკონფერენციაზე ამაყად, თავის გასამართლებლად განაცხადა, რომ გაფიცულების მოთხოვნები ნაწილობრივ დააკმაყოფილა და პორტის თანამშრომლებს ხელფასი ორმოცი პროცენტით გაუზარდა. ეს ციფრი საკმაოდ შთამბეჭდავია მათთვის, ვინც არ იცის, რა თანხის 40%-ზეა საუბარი. 81 თეთრის 40 პროცენტი რაც არის, მკითხველისთვის ნათელია. თუმცა, პორტის თანამშრომლების თქმით, რეალურად ქროული ცრუობდა.
პრესკონფერენციის შემდეგ პორტის ხელმძღვანელობასთან ხელმეორე მოლაპარაკებაც ჩაიშალა, რადგან ადმინისტრაცია მხოლოდ მცირე დათმობაზე წავიდა, რამაც არ დააკმაყოფილა გაფიცულები და მათ პროტესტის ნიშნად დატოვეს შეხვედრა. ჩვენი  წყაროს ცნობით, პორტის თანამშრომელთა ამ გაფიცვამ ცუდ დღეში ჩააგდო პორტის ხელმძღვანელობა. პორტის პარალიზებით იზარალეს შემოსული გემებისა და ტვირთების მეპატრონეებმა, რომლებიც ქროულს თხოვდნენ პრობლემების მოგვარებას, რასაც იგი ან არ, ან ვერ აგვარებდა. როგორც მოლაპარაკებაზე მასთან არაერთხელ მყოფი ადამიანები ამბობდნენ, პორტში ყველაფერს არა ქროული, არამედ კადრების განყოფილების უფროსი ლელა კვანტალიანი განაგებს, რომელიც როგორც ისინი ამტკიცებენ, ყოფილი პრემიერ-მინისტრის, ვანო მერაბიშვილის ცოლის უახლოესი მეგობარია. ქროული სწორედ კვანტალიანის მიმიკების შესაბამისად იძლეოდა პასუხებს.
„ლელა კვანტალიანის თვიური ანაზღაურება 18 ათას ლარს შეადგენს. ისიც და პორტის სხვა ხელმძღვანელი პირებიც არა ფოთში, არამედ ბათუმის ძვირადღირებულ სასტუმროებში ცხოვრობენ. სადილადაც ბათუმში დაბრძანდებიან და ამ ყველაფრის საფასურს პორტი იხდის. ჩვენ კი ასეთი შრომის მიუხედავად, კაპიკებს გვიხდიან და პროტესტიც არ უნდა გამოვთქვათ?! კვანტალიანისა და ქროულის ცხოვრების პირობებით ჩვენც უნდა დავკმაყოფილდეთ თურმე. სამსახური კი არა, ტრეფიკინგის მსხვერპლნი ვართ ჩვენივე ქვეყანაში. როგორც იქნა, ჩვენი დამმონებელი ხელისუფლება დავამარცხეთ. ახალი ხელისუფლების იმედი კი გვაქვს, მაგრამ მასაც იმდენი პრობლემა აქვს დაგროვილი წინა ხელისუფლებისაგან, რომ არ ვიცით, ჩვენთვის როდის მოიცლიან. პირველ რიგში, შრომითი კანონმდებლობა უნდა შეიცვალოს და ყველა ინვესტორმა იცოდეს, რომ საქართველოს მოქალაქეს ღირსეულად მოექცეს და არა როგორც მონას. ამას სააკაშვილი არ დაეძებდა, მაგრამ ახლა ივანიშვილის იმედი გვაქვს. მას უყვარს საქართველო და ქართველები და იმედია, ჩვენს უფლებებს დაიცავს“, - აცხადებენ პორტის მუშა-მოსამსახურეები.
კვანტალიანის დაკავებული თანამდებობიდან გადაყენების მოთხოვნითა და საკითხის დაინტერესებით პორტის გაფიცულმა თანამშრომლებმა ეკონომიკის მინისტრსაც შესჩივლეს: „მოგვაშორეთ ეს კვანტალიანი და ჩვენ უცხოელებთან უკეთესად გამოვნახავთ საერთო ენას. ეს ქალბატონი რომ არა, გაფიცვაც არ შედგებოდა და ამ პრობლემების წინაშეც არ აღმოვჩნდებოდით. ამათ მოსვლამდე, როცა არაბების მფლობელობაში იყო პორტი, ხელფასებიც ძალიან კარგი გვქონდა და ადამიანურადაც გვექცეოდნენ. ყველაფერი კვანტალიანის ჩარევის შემდეგ გაფუჭდა“.
Humanrights.ge შეეცადა, მოეპოვებინა ლელა კვანტალიანის კომენტარი მისი მისამართით გამოთქმულ ბრალდებებთან დაკავშირებით, მაგრამ სამწუხაროდ, მან სატელეფონო ზარებს არ უპასუხა.

“We Are Victims of Trafficking In Our Own Country” Poti Port’s Employees Claim
Ten-day strike of Poti Port workers finished with agreement and every employee returned to their working places. The agreement was reached after Minister of Economy and Sustainable Development Giorgi Kvirikashvili and chairman of the Georgian Confederation of Trade Unions Irakli Petriashvili joined negotiations.
After four-hour negotiations with strikers it was settled that new administration will increase employees’ salaries at 20%, and will reimburse salaries of the period when workers were on strike. Other problems will be discussed by a special commission created by prime-minister.
During the strike director general of the Port Joseph Crawl resigned and Spin Davidson replaced him on the position. Port employees negatively evaluated Crawl’s period in the port.
The port employees said the situation worsened at Poti Port terminal when APM Terminali entered there. They promised workers to improve working conditions but everything happened in the opposite. On October 25, workers held first warning strike and sent their requests to the port administration that were not satisfied. So, it was followed by permanent strike. As a result, Poti Port was completely paralyzed during ten days.
The port employees protested violation of their rights and requested improved labor code, increased salaries, solution of nutrition problems, medical insurance, responsibility of the shift-managers who insulted and inhumanly treated employees of Terminals #14 and # 4 and restitution of fired employees of the port to their working places. Majority of strikers worked in reserve brigades and as they told us, they did not hold labor contracts. The problem is that workers from reserve brigades do the same job as staff-members but receive lower salaries. One of them said his salary for 11-hour non-stop work was just 0.81 lari (0.5 USD).
The fired employees of the port also joined strikers who started hunger-strike in front of the administration building. These people were fired on the ground of reorganization in the port last year. After Poti majoritarian MP Eka Beselia from the Georgian Dream met strikers, they stopped hunger strike though continued strike. Several days before their protest, Port workers set up trade union. Representatives of the Georgian Confederation of Trade Unions and 50-member delegation of Adjara Naval Trade Unions arrived in Poti to express their solidarity with strikers. Despite many requests of protesters, nobody met them from the Port’s administration. Instead, Joseph Crawl went to Tbilisi and proudly stated at the press-conference together with Padi Asli [foreign businessman running business in Georgia] that he had satisfied part of strikers’ requests and increased their salaries at 40%. The figure sounds impressive for those people who do not know amount of initial salary. It was 40% of 0.81 lari. However, Port’s workers claimed that Crawl was lying.
After the press-conference, second negotiation failed with the Port’s administration because the latter offered minimal compromises that did not satisfy strikers and they left the meeting in protest. According to our source of information, this strike created serious problems for the port’s administration. Owners of ships and cargoes received serious damage by paralyzed port and they demanded Crawl to resolve their problems but he could not or did not do anything. People, who participated in several negotiations with former director general, said that head of human resources department Lela Kvantaliani rules everything in the port instead Crawl; the strikers claim she is a close friend of former Prime Minister Vano Merabishvili’s wife. Workers said Crawl responded to them in accordance to the mimics of Lela Kvantaliani.
“Lela Kvantaliani’s monthly salary is 18 000 lari (more than 10 000 USD). She and other senior officials of the Poti Port live in luxurious hotels of Batumi instead Poti. They go to Batumi to have dinner and Port reimburses all their accommodation and nutrition expenses. In parallel to it, they pay meager salaries in exchange of our heavy job and we should not even protest it. We should also be happy with Kvantaliani and Crawl’s luxurious life. It is not job; we are victims of trafficking in our own country. At last, we defeated the government which made us slaves. We hope for the new government but they also have so many problems that we do not know when they find time for our problems. First of all, they should amend the Labor Code and every investor shall be reqeusted to respect citizen of Georgia properly and not treat us like slaves. Saakashvili did not care about it but we hope Ivanishvili will. He loves Georgia and Georgian people and we hope he will protect our rights,” port’s workers said.
Strikers petitioned to the minister of economy with the request of Kvantaliani’s resignation: “Please take Kvantaliani away from here and we will manage to better cooperate with foreigners. If this woman had not worked in the port, we would not have gone on strike and faced these problems. Before, Arab investors ran the port and we had perfect salaries and they treated us properly. Everything went wrong after Kvantaliani interfered in this business.”
Humanrights.ge tried to get Lela Kvantaliani’s comments on the accusations against her but she did not answer our phone calls.