ბიძინა ივანიშვილი: „საპარლამენტო უმრავლესობამ ფორმა დაარღვია, როცა ხატისკაცი დაასახელა ომბუდსმენობის კანდიდატად“
საქართველოს პრემიერ-მინისტრ ბიძინა ივანიშვილს მიაჩნია, რომ სახალხო დამცველობის კანდიდატის, ნინა ხატისკაცის მეუღლის მესტიის გამგებლის მოვალეობის შემსრულებლად დანიშვნა ინტერესთა კონფლიქტი არ არის. როგორც ივანიშვილმა ჟურნალისტებთან შეხვედრისას განაცხადა, ამ ლოგიკით სახალხო დამცველის ოჯახის წევრი არ უნდა დასაქმდეს.
„რაც შეეხება ხატისკაცის მეუღლის დანიშვნას გამგებლის მოვალეობის შემსრულებლად. მე ცუდად ვერკვევი ამ პროცესებში, მაგრამ პირადად ჩემი აზრით ეს ერთმანეთთან წინააღმდეგობაში არ უნდა მოდიოდეს. ამ ლოგიკით, რომ წავიდეთ მაშინ ომბუდსმენის ოჯახის წევრი ვერსად ვერ უნდა დასაქმდეს და აკრძალული უნდა იყოს. ესეთი აკრძალვა მე როგორც ვიცი არ არსებობს“, - აღნიშნა ივანიშვილმა.
ამასთან, ივანიშვილი აცხადებს, რომ უმრავლესობამ ფორმა დაარღვია, როდესაც ხატისკაცი დაასახელა კანდიდატად.
„თვითონ ფორმა, როდესაც უმრავლესობამ ხატისკაცი განიხილა ომბუდსმენის კანდიდატად, ოდნავ დაირღვა. პრიორიტეტი ჩვენ გვქონდა მიცემული სამოქალაქო საზოგადოებაზე და ეს იყო ჩემი დიდი სურვილი, რომ მაქსიმალურად მათთვის მიგვეცა სახალხო დამცველის გამოვლენის საშუალება. რაღაც ეტაპზე ეს ფორმა დაირღვა და ახლა ვცდილობთ ეს აღვადგინოთ. ერთ-ერთ კანდიდატად უჩა ნანუაშვილი განიხილება და მასზე მოსმენა იქნება. კიდევ არის სხვა კანდიდატებზე საუბარი და მათაც თუ სურვილი ექნებათ, უმრავლესობა მოუსმენს მათაც და ამის შემდგომ გაკეთდება არჩევანი, ხატისკაცი იქნება სახალხო დამცველი თუ სხვა“, - აღნიშნა ივანიშვილმა.

Bidzina Ivanishvili: “Parliamentary Majority Breached Form When Nominating Khatiskatsi as an Ombudsman-to-Be”
Prime-Minister of Georgia Bidzina Ivanishvili believes there is no conflict between nominating Nina Khatiskatsi for the position of public defender and her husband’s appointment to the position of interim governor of Mestia. Ivanishvili said at the meeting with journalists that according to this logic, family members of the public defender shall not work anywhere.
“As for appointment of Khatiskatsi’s husband to the position of interim district governor, I am not fully aware of these procedures but I think it should not contradict each other. If we follow this logic, none of ombudsman’s family members shall get a job. As far as I know similar prohibition does not exist,” Ivanishvili said.
Additionally Ivanishvili declared that parliamentary majority breached the form when they nominated Khatiskatsi as a candidate.
“The form of nominating Khatiskatsi as an ombudsman-to-be by parliamentary majority was breached. We gave priority to the civil society to nominate their candidate and it was my desire. At some point this form was breached and now I want to restore it. Ucha Nanuashvili is also candidate. There are some other candidates and if they wish, the majority will listen to them and then they will make choice between Khatiskatsi and any other candidate,” Ivanishvili said.