ლანჩხუთის საკრებულომ 2013 წლის ბიუჯეტი მიიღო
ლანჩხუთის მუნიციპალიტეტის საკრებულოს 10 დეკემბრის სხდომაზე განსახილველი 7 საკითხიდან უმთავრესი მაინც 2013 წლის ბიუჯეტის დამტკიცება იყო. 2013 წლის ბიუჯეტის პროექტი ლანჩხუთის მუნიციპალიტეტის გამგეობამ საკრებულოში განსახილველად ჯერ კიდევ ზაფხულში წარადგინა. საფინანსო სამსახურის უფროსის, როლანდ ლაშხიას თქმით, მაშინდელი მონაცემები ყოფილ ფინანსთა მინისტრთან იყო შეთანხმებული და ბიუჯეტი 6 მლნ. 216 ათასი ლარით იყო განსაზღვრული. აქედან 5 მლნ 250 ათასი ლარი ტრანსფერის თანხა იყო (როგორც გამოთანაბრებითი, ასევე – მიზნობრივი), ხოლო დანარჩენი – ადგილობრივი შემოსავლები.
ქვეყანაში მიმდინარე ცვლილებები ადგილობრივ ბიუჯეტებსაც შეეხო. საკრებულომ გამგეობას 2013 წლის ბიუჯეტის პროექტი ზემოაღნიშნული ცვლილებების გამო, უკან დაუბრუნა. ცვლილებების მიუხედავად, საკრებულოს თავმჯდომარე რევაზ ჩიტიძე მიიჩნევს, რომ ყველა ის ვალდებულება, რაც ადგილობრივ ხელისუფლებას აქვს აღებული, აუცილებლად შესრულდება: „გარკვეული კლებაა გამოთანაბრებით ტრანსფერში, მაგრამ არა დიდი დოზით. გვაქვს ადგილობრივი შემოსავლებიც. ასე რომ, 2013 წლის ადგილობრივი ბიუჯეტი არ იქნება წინა წლების ბიუჯეტისგან მკვეთრად განსხვავებული. მიზნობრივ ტრანსფერს მომავალი წლის დასაწყისში მივიღებთ. მიზნობრივი ტრანსფერი, როგორც იცით, უფრო მეტად ინფრასტრუქტურული სამუშაოების განსახორციელებლად გვეძლევა ადგილობრივ თვითმმართველობებს. მისი მოცულობა წინასწარ ცნობილი არაა“.
გამგეობამ გაითვალისწინა საკრებულოს შენიშვნები და ხელახალი პროექტი წარადგინა საკრებულოში, რომელიც ხუთივე მუდმივმოქმედმა კომისიამ განიხილა და ის შენიშვნებიც გაითვალისწინა, რაც საკრებულოს წევრებსა და ფრაქციათა თავმჯდომარეებს ჰქონდათ.
საბოლოოდ 2013 წლის ლანჩხუთის მუნიციპალიტეტის ბიუჯეტმა 5 მლნ.830 ათას 700 ლარი შეადგინა. აქედან გათანაბრებით ტრანსფერის ოდენობა 4 მლნ. 364 506 ლარია, მიზნობრივის – 220 ათასი, ხოლო ადგილობრივი შემოსავლები მილიონ 246 200–ს შეადგენს.

At the session of December 10 Lanchkhuti municipal board discussed seven issues but most important of them was 2013 district budget. District administration submitted draft-budget to the municipal board for further discussion in summer. Head of financial service Roland Lashkhia said that time data in the draft-budget was agreed with the former minister of finances and the budget was 6, 216 million lari. 5.250 million lari of it was transfer money and the rest was made up by local revenues.
Ongoing changes in the country impacted the district budgets too. Municipal board sent back the draft-budget to the district administration because of those changes. Despite amendments, chairman of the municipal board Revaz Chitidze believes all responsibilities assumed by the local government will be necessarily implemented. “Some transfer funds were reduced but it is not significant. We have local revenues too. So, 2013 budget will not be significantly different from previous years. We will receive transfer in the beginning of next year. As you know, it is mostly spent on infrastructural activities. Its amount is not known in advance.”
District administration considered notes of the municipal board and submitted new project to the board which was discussed by all five permanent commissions and considered all remarks of the board members and chairmen of fractions.
Finally, 2013 Lanchkhuti district budget made up 5, 830 million lari. Among it, equalization transfer money is 4 364 506 lari and transfer for special purposes – 220 000 lari; local revenues made up – 1 246 200 lari.