საიას კვლევა: „სავარაუდოდ პოლიტიკური მოტივაციის მქონე სისხლის სამართლისა და ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა საქმეების ანალიზი“
საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციამ ადამიანის უფლებათა სერია დახურა კვლევის პრეზენტაციით - „სავარაუდოდ პოლიტიკური მოტივაციის მქონე სისხლის სამართლისა და ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა საქმეების ანალიზი“.
უკანასკნელი წლების განმავლობაში გამოიკვეთა თვალშისაცემი ტენდენცია-ქვეყანაში პოლიტიკურად დაძაბულ პერიოდში შესამჩნევად იზრდება ოპოზიციის წარმომადგენელთა დაკავებები. შესაბამისად, საზოგადოებაში ყოველთვის ჩნდება კითხვა, ახლავს თუ არა ამ საქმეთა წარმოებას პოლიტიკური მოტივი.
საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციამ 2011 წელს გამოაქვეყნა მონიტორინგის ანგარიში, რომელშიც შევიდა 2009 წლის საპროტესტო აქციებთან დაკავშირებით დაკავებული ადამიანების საქმეები და მათი ანალიზი. მონიტორინგმა გამოავლინა არაერთი დარღვევა, რომელსაც ადგილი ჰქონდა მართლმსაჯულების განხორციელებისას.
როგორც საზოგადოებისთვის ცნობილია, 2011 წლის მაისში ხელისუფლების წინააღმდეგ მიმართულ აქციებს მოჰყვა არაერთი იმ პირის დაკავება, რომელიც ამა თუ იმ ფორმით მონაწილეობდა საპროტესტო მიტინგებში. საია, მსგავსად 2009 წლის საპროტესტო აქციების შემდგომი მოვლენებისა, ამჯერადაც გამოეხმაურა საზოგადოების ინტერესს. იმის გასარკვევად, აღნიშნული საქმეები წარიმართა თუ არა კანონის უზენაესობისა და ადამიანის უფლებათა დაცვით, ორგანიზაციამ შეისწავლა 21 საქმე, რომელიც 55 პირს ეხება.
სისხლის სამართლის საქმეთა ანალიზმა გამოავლინა კანონის არსებითი დარღვევა  და უარყოფითი ტენდენციები როგორც გამოძიების ორგანოების, ისე სასამართლოს მხრიდან, რაც კითხვითი ნიშნის ქვეშ აყენებს მართლმსაჯულების განხორციელებას. კერძოდ, გამოვლინდა:
- ოპოციზიური პარტიების აქტივისტების დაკავება ხშირ შემთხვევებში იარაღისა და  ნარკოტიკის უკანონო ფლობისა ან პოლიციისათვის წინააღმდეგობის ბრალდებით;
- ბრალდებულის კონსტიტუციური უფლებების უხეში დარღვევა;
- საქმის არასრულყოფილი გამოძიება;
- ურთიერთგამომრიცხავი და არადამაჯერებელი მტკიცებულებები;
- დანაშაულის არასწორი კვალიფიკაცია;
- გარემოებათა ერთობლიობით გამოვლენილი დასაბუთებული ეჭვები გამოძიების და სასამართლოს მიმართ.
ასევე, საიამ, საქმეთა შესწავლის პროცესში, გამოავლინა მნიშვნელოვანი საკანონმდებლო ხარვეზები, რომელთა გამოსწორება აუცილებელია ადამიანის უფლებათა საერთაშორისო სტანდარტების დასაცავად და მოამზადა კონკრეტული რეკომენდაციები.
სისხლის სამართლის საქმეებთან ერთად, საიამ შეისწავლა ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა 12 საქმეც. დარღვევები  და მსგავსი ტენდენციები გამოვლინდა როგორც პირთა დაკავების, ასევე სასამართლო განხილვისა და შემდგომ - დროებითი მოთავსების იზოლატორის პირობებში. კერძოდ:
- დაკავებულის უფლებების უხეში დარღვევა;
- დაკავებისას ძალის გადამეტება და არასათანადო მოპყრობა;
- ფორმალური სასამართლო პროცესი;
- დაცვის მხარის შუამდგომლობებზე უარის თქმა;
- პოლიციელთა ჩვენებების ცალმხრივად გაზიარება;
- არაპროპორციული სახდელის დაკისრება;
- დაუსაბუთებელი გადაწყვეტილებები;
- უფლებების უხეში დარღვევა დროებითი მოთავსების იზოლატორებში.
სრული კვლევა შეგიძლიათ იხილოთ საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციასიის ვებ-გვერდზე. მისი ნახვა  ასევე შესაძლებელია NPO.GE-ს გვერდზე:

Research of GYLA: “Analysis of Cases of Criminal and Administrative Offenses with Alleged Political Motive”
www.ngo.ge
Georgian Young Lawyers’ Association concluded the human rights series with the presentation of the research – “Analysis of Cases of Criminal and Administrative Offenses with Alleged Political Motive”.
A significant trend has been observed in the country for the last few years – detention of opposition parties significantly increased during politically tensed periods in the country. Consequently, society always wonders whether these procedures are politically motivated or not.
In 2011 GYLA published the monitoring report which listed cases and their analysis of the detention of people in relation with 2009 protest rallies. Monitoring revealed set of violations in the implementation of the justice.
As society already knows, several people were arrested after protest rallies against the government in May of 2011; those people participated in the rallies in different forms. GYLA again responded to public interest like it did with regard to events after 2009 protest rallies. In order to estimate whether those cases were studied in accordance to the Rule of Law and human rights, the organization studied 21 cases which involved 55 persons.
Analysis of the criminal cases exposed essential violation of the law and negative trends both from investigative bodies and the court that undermines the implementation of the justice. Namely, it revealed:
-activists of the opposition political parties were often arrested under the charge of illicit possession of firearms or narcotics or for the resistance to police;
-blatant violation of constitutional rights of the accused;
-incomplete investigation of the case;
-contradictory and invalid evidence;
-incorrect qualification of the crime;
-well-grounded doubt against the investigation and judiciary based on set of circumstances.
GYLA also revealed significant legislative gaps that shall be necessarily eradicated in order to conform to international standards of human rights and prepared concrete recommendations.
Alongside criminal cases, GYLA studied 12 cases of administrative offences. Violations and relevant trends were detected in the detention of people, court procedures and during the placement of people in temporary detention settings. Namely they were: