მოსახლეობის თქმით, ნატახტარის ლუდის ქარხნიდან კანალიზაცია მდინარეში ჩაედინება
როგორც წეროვანში დასახლებული დევნილები ამბობენ, დასახლებასთან ახლოს,  მდინარე ნარეკვავი ნატახტრის ლუდის ქარხნიდან  ჩამავალი კანალიზაციით ბინძურდება. უსიამოვნო სუნი მთელს დასახლებაში იგრძნობა.
მოსახლეობის თქმით, მთავარი პრობლემა ისაა, რომ დასახლებაში გამწმენდი ნაგებობა არ არსებობს, რაც ეკოლოგიას სერიოზულ საფრთხეს უქმნის.
დიდი ლიახვის ხეობიდან დევნილი გივი გაიპარაშვილი, წეროვანის დევნილთა ჩასახლებაში სწორედ იმ მხარეს ცხოვრობს, სადაც მდინარე ნარეკვავი  ჩაედინება.
„ზოგჯერ დასახლებაში აუტანელი სუნი დგება. მდინარესთან მიახლოებაც კი შეუძლებელია. ეს ადგილი ისედაც ჭაობიანი და ნესტიანია და ახლა ეს სუნიც ემატება. არ ვიცით, ნატახტრის ლუდის ქარხნიდან მდინარეში, რა ნივთიერებები ჩაედინება მაგრამ ამას რომ შესაბამისი სახელმწიფო სამსახურებისგან გამოკვლევა, შესწავლა და კონტროლი უნდა, ეს ნამდვილად ცხადია, შეიძლება ეს პრობლემა ადამიანის ჯანმრთელობისთვის სახიფათოც კი იყოს“.
დაახლოებით მსგავსი პრობლემაა დუშეთის რაიონში, დაბა ჟინვალთან. აქ,  სამხედრო გზასთან, კანალიზაციის კოლექტორი მწყობრიდანაა გამოსული და კანალიზაცია მდინარე არაგვში ჩაედინება,  საიდანაც თბილისი სასმელი წყლით მარაგდება.

IDPs from Tserovani settlement claim River Narekvavi near their settlement is polluted by canalization water drained from Natakhtari Beer Factory. Terrible smell bothers entire settlement.
Local residents said their main problem is that there is no cleaning premise in the settlement and it creates serious problems for ecology.
IDP Givi Gaiparashvili from Didi Liakhvi Gorge lives near the River Narekvavi in Tserovani settlement.
“Sometimes there is terrible smell in the settlement. It is impossible even to approach the river. Apart that, the place is swampy and damp. We do not know what substances fall into the river from Natakhtari Beer Factory but relevant state institutions shall study and control it. One thing is clear: it could seriously damage human health.”
Residents of Zhinvali in Dusheti district face almost similar problem. Canalization collector is out of order near the motorway and canalization drains into the River Aragvi which supplies Tbilisi with drinking water.