სასჯელაღსრულების სისტემის მონიტორინგში ჟურნალისტები ვეღარ ჩაერთვებიან
2013 წლის 1 იანვარს სასჯელაღსრულების სისტემების ე.წ. მონიტორინგის ჯგუფს მოქმედების ვადა ეწურება. გარდა ამისა, თუკი მონიტორინგის ჯგუფმა მუშაობა გააგრძელა, ამ ჯგუფში სხვადასხვა ორგანიზაციების გადაწყვეტილებით ჟურნალისტები და მოქმედი ადვოკატები ვერ მოხვდებიან.
სასჯელაღსრულების სამინისტროს ვებ-გვერდზე ატვირთულია განცხადება, რომლის მიხედვითაც მონიტორინგის ჯგუფის 51 წევრს, რომელთა შორის ჟურნალისტებიც არიან, მოქმედების ვადა 31 იანვრამდე აქვს. ასეთივე ინფორმაცია ჰქონდათ ჯგუფის წევრებს დღემდე და იგივეს ადასტურებენ სასჯელაღსრულების ყოფილი მინისტრი გიორგი ტუღუში და მისი მრჩეველი გიორგი მშვენიერაძე.
სამინისტროს ახალ ხელმძღვანელობაში კი განმარტავენ, რომ არსებობს გიორგი ტუღუშის 149-ე ბრძანება, რომლითაც ე.წ. მონიტორინგის  ჯგუფის წევრებს მოქმედების ვადა 2013 წლის 1 იანვარს ეწურებათ.
„ჩვენი სამართლებრივი დეპარტამენტის უფროსის განმარტებით რამდენიმე სამუშაო ვარიანტი იყო. იყო ის ვარიანტიც, რომ ყოფილიყო იანვრის ბოლომდე, თუმცა საბოლოო ვარიანტი, რაზეც შეჯერდნენ, იყო 1 იანვრამდე. ეს აისახა კიდეც მინისტრის მაშნდელ ბრძანებაში, რომელიც არის ერთადერთი სამართლებრივი წყარო ამ ჯგუფის ფუნქციონირებისათვის“, - ამბობს სასჯელაღსრულების მინისტრის მოადგილე სოფიო ჯაფარიძე.
მისი თქმით, მიმდინარეობს მსჯელობა სასჯელაღსარულების სისტემაში მონიტორინგის გაგრძელების შესახებ - ალტერნატიული მონიტორინგის მექანიზმის შექმნის გზით. თუმცა ამ მექანიზმის ფარგლებში ჟურნალისტები სასჯელაღსრულების სისტემის მონიტორინგში მონაწილეობას ვეღარ მიიღებენ.
ამ საკითხზე 22-23 დეკემბერს სასჯელაღსრულების სამინისტროს ინიციატივითა და გაეროს განვითარების ფონდის ორგანიზებით გაიმართა შეხვედრა, რომელსაც საერთაშორისო და ადგილობრივი არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლები ესწრებოდნენ. მათ შორის იყვნენ ახალგაზრდა იუსირტთა ასოციაციის წარმოამდგენლები.
შეხვედრაზე შემდეგი საკითხები განიხილეს: როგორი უნდა იყოს ალტერნატიული მონიტორინგის მექანიზმის ორგანიზაციული სტრუქტურა, ვის დაქვემდებარებაში უნდა იყოს,  კონკრეტულად ვინ შეიძლება მიიღოს მონაწილეობა, რა კრიტერიუმების დაცვით უნდა მოხდეს მონიტორინგის მონაწილე პირების არჩევა, როგორი უნდა იყოს ანგარიშვალდებულების მომენტი და ა.შ.
შეხვედრაზე გადაწყდა, რომ ჟურნალისტები და მოქმედი ადვოკატები ამ პროცესში მონაწილეობას ვერ მიიღებენ. გადაწყვეტილება შეხვედრის მონაწილეებმა კენჭისყრის საფუძველზე, რომელსაც ფორმალური მნიშვენლობა აქვს, უმრავლესობით მიიღეს.
„მიზეზად ითქვა ის, რომ ჟურნალისტს ექმნება გარკვეული პროფესიული დაინტერესება. ის ყოველთვის შეეცდება იქნება გამოიტანოს სიახლე და ეს გააშუქოს. ეს პროცესი მეტად ორიენტირებული იქნება სკანდალის შექმნაზე, უხეშად რომ ვთქვათ, და არა იმაზე, რომ რეალურად რაღაც სამართალდარღვევის აღმოჩენის შემთხვევაში ინფორმაცია სამინისტროს მიაწოდონ და მას შემდეგ რეაგირების მოხდენის საშალება მისცენ“, - განაცხადა სოფიო ჯაფარიძემ.
თუმცა Media.Ge-სთან ინტერვიუში ჟურნალისტმა გელა მთივლიშვილმა, რომელიც ჯერ კიდევ მონიტორინგის ჯგუფის წევრია, აღნიშნა, რომ მას არასდროს უსარგებლია უპირატესობით და არ გამოუტანია ექსკლუზივი სასჯელაღსრულების სისტემიდან.
„იყო რამდენიმე შემთხვევა, როცა ჟურნალისტებმა ექსკლუზიური მასალა გამოიტანეს ციხეებიდან. თუმცა, ხშირ შემთხვევაში, პირადად მე სოციალურ ქსელ Facebook-ზე ვაქვეყნებდი ინფორმაციას სხვადასხვა სამართალდარღვევის, ან პატიმრის მდგომარეობის შესახებ. ყველაზე აქტიურები მონიტორინგის პროცესში ჟურნალისტები ვიყავით. ვაწვდიდით ინფორმაციას, სამინისტროს, დეპარტამენტს, ან ვესაუბრებოდით თავად დაწესებულების წარმომადგენლებს და ჩვენს მიერ მიწოდებული ინფორმაცია საკმაოდ ეფექტურად მუშაობდა“, - ამბობს გელა მთივლიშვილი.
მისი თქმით, ის და სხვა ჟურნალისტებიც თანახმა იყვნენ, რომ მონიტორინგის ჯგუფის წევრებისათვის კონკრეტული წესები და ვალდებულებები განესაზღვრათ. თუმცა სამწუხაროდ, სამინისტრომ და არასამთავრობო ორგანიზაციებმა ეს საკითხი არ განიხილეს. Media.Ge-მ ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის წარმოამდგენლისგან ამ საკითხზე ინფორმაციის მიღება ჯერ ვერ მოახერხა.
ე.წ. მონიტორინგის ჯგუფი 2012 წლის სექტემბერში მას შემდეგ შეიქმნა, რაც მედიასაშუალებებით ციხეებში პატიმრების წამების ამსახველი კადრები გავრცელდა.
სოფიო ჯაფარიძის თქმით, საბოლოო გადაწყვეტილება მიღებული არ არის, მაგრამ სამოქალაქო ორგანიზაციებთან ერთად შეთანხმდნენ, რომ ალტერნატიული მონიტორინგის მექანიზმში მოხვდება მინისტრის ბრძანებით განსაზღვრული პირთა წრე, რომლის დაკომპლექტებაშიც მინისტრს ან საკოორდინაციო საბჭო დაეხმარება, ან სახალხო დამცველი, რომელიც სხვადასხვა კანდიდატებს რეკომენდაციებს გაუწევს.

Journalists to be No Longer Engaged into Monitoring of Penitentiary System
On January 1, 2013 so called monitoring team of penitentiary systems is due to end its operation. Moreover, provided the team continues activities, based on the decision reached by different organizations, journalists and acting lawyers will be no longer engaged.
The website of the Ministry of Corrections and Legal Assistance has posted a statement according to which 51 authorized persons of the monitoring team, including journalists, are granted the right to enter all penitentiary establishments during working and non-working hours until January 31, 2013. Thus far the team members have been notified of the same and former Minister of Corrections and Legal Assistance Giorgi Tugushi and his advisor Giorgi Mshvenieradze confirm the aforementioned.
The new management at the Ministry clarifies that according to Giorgi Tugushi’s order #149 the validity of the monitoring team members expires on January 1, 2013.
“According to the head of our legal department several drafts have been proposed. One of them stipulated the end of January, but the final version agreed upon was January 1. The final decision was reflected in the order issued by the Minister at the time,” says Sophio Japaridze, Depuoty Minister of Corrections and Legal Assistance.
Debates are on over the extension of monitoring into the penitentiary system – through the way of working out an alternative monitoring mechanism. But within the framework of this mechanism journalists will be no longer engaged in the monitoring.
On December 22-23 UNDP, under the initiative of the Ministry of Corrections and Legal Assistance, organized a meeting over the issue. The representatives of domestic and international NGOs, including Georgian Young Lawyers Association, were present at the event.
The meeting discussed the following topics: the organizational structure of the alterative monitoring mechanism, the agency it is going to subordinate to, who will be entitled to take part, what criteria should be applied to select monitoring participants, the way of reporting and the like.
According to the decision reached at the meeting neither journalists nor lawyers will be taking part in the monitoring. The decision was approved through the majority of votes.
“The reason for the exclusion of journalists was their likely professional interest. S/he will be always trying to retrieve news to cover. The process will be more oriented on reporting scandalous new rather than delivering information about violation to the Ministry for further response,” said Sophio Japaridze.
Reporting to Media.Ge journalist Gela Mtivlishvili of the monitoring team pointed out that he has never misused this advantage and never retrieved an exclusive from the penitentiary system.
“There have been some cases of retrieving exclusive material from prisons. But mostly I used to post on Facebook the data on various offenses or prisoners’ conditions. Journalists have been most active in the monitoring process. We would deliver data to the Ministry, department or spoke to the agency representatives and the information delivered by us worked well,” Gela Mtivlishvili said.
He, together with other journalists, consented to being set certain rules and liabilities. But unfortunately the Ministry and NGOs refused to examine this issue. This far Media.Ge has failed to obtain case-related information from the GYLA representative.
So called monitoring team was set up in September 2012 following the release of the prisoner abuse video.
The final decision, according to Sophio Japaridze, has not been reached yet but in agreement with civil organizations the alternative monitoring mechanism will be including the members, based on the Minister’s order, recruited with the help of the coordination council or public defender to provide recommendations for the nominees.