დევნილობა საქართველოში, როგორც სტიგმა
სოხუმიდან დევნილი ჟურნალისტი ანუნა ბუკია ფიქრობს, რომ საქართველოში რთულია, იყო დევნილი - არა მხოლოდ სოციალურ-ეკონომიკური ფაქტორების გათვალისწინებით, არამედ იმიტომაც, რომ საზოგადოება დევნილების მიმართ საკმაოდ ნეგატიურადაა განწყობილი.
„იმ ქვეყანაში, სადაც სამოქალაქო საზოგადოება არ არის საკმარისად განვითარებული, დევნილის სტატუსის ტარება რთულია. 90-ანი წლების კონფლიქტების მერე, ერთ-ერთი მთავარი პრობლემა, რაც ქვეყანაში გაჩნდა, არის დევნილების ინტეგრაცია არადევნილ მოქალაქეებთან. საზოგადოებას მათდამი ასეთი დამოკიდებულება ჰქონდა - ეს იყო ადამიანთა ჯგუფი - „ლტოლვილები“ რომლებიც საიდანღაც მოვიდნენ. ვფიქრობ, საზოგადოების ნეგატიური დამოკიდებულება დევნილებისადმი კვალავაც პრობლემად რჩება“, - ამბობს ანუნა ბუკია.
1990-იანი წლების დასაწყისში საქართველოში მომხდარ შიდა კონფლიქტებს აფხაზეთიდან და ცხინვალის რეგიონიდან მოსახლეობის იძულებითი გადაადგილება მოჰყვა. 2009 წლის დეკემბრის მონაცემებით, საქართველოში რეგისტრირებულია 251 000-ზე მეტი დევნილი აფხაზეთიდან და ცხინვალის რეგიონიდან, რაც საქართველოს მოსახლეობის დაახლოებით 6%-ს შეადგენს . 2008 წლის აგვისტოს რუსეთ-საქართველოს კონფლიქტის შემდეგ, მათ რიცხვს კიდევ 26 000-მდე იძულებით გადაადგილებული პირი დაემატა.
დევნილების თემაზე მომუშავე ორგანიზაციების წარმომადგენლები ამბობენ, რომ სოციალურ და ეკონომიკურ საკითხებთან ერთად, ერთ-ერთ სერიოზულ პრობლემად რჩება დევნილებისადმი საზოგადოების ნეგატიური განწყობები.
სპეციალისტების აზრით, საქართველოში ძალიან ძლიერია დევნილობის სტიგმა. დევნილების სტიგმატიზაცია და საზოგადოების მათდამი ნეგატიური დამოკიდებულება იმ ტერმინებსა და გამონათქვამებშიც ჩანს, რასაც საზოგადოება ამ ჯგუფის მიმართ იყენებს ხოლმე. ჩვენთან დევნილებს ხშირად „ლტოლვილებს“ უწოდებენ. ამ სიტყვამ საკმაოდ ნეგატიური შინაარსიც შეიძინა, გარდა იმისა, რომ სამართლებრივად არასწორია დევნილს „ლტოლვილი“ უწოდო (ლტოლვილი კონფლიქტის შედეგად ქვეყნის გარეთ ემიგრირებულ ადამიანს ეწოდება).
ფსიქოთერაპევტ სოფო ტაბაღუას დევნილებთან მუშაობის მრავალწლიანი გამოცდილება აქვს. იგი ამბობს, რომ დევნილებისთვის ტერმინი „ლტოლვილი“ ხშირ შემთვევაში, დამამცირებელია: „ამ სიტყვამ თითქოს სალანძღავი შინაარსი შეიძინა. გარდა ამისა, ხშირად მომისმენია ასეთი ფრაზაც: „კოტეჯები ხომ მისცეს, მეტი რაღა უნდათ?!“ „მეტი რაღა უნდათ“ - სწორედ ასეთია სხვა მოქალაქეების დამოკიდებულება დევნილებისადმი. ხშირად მყოლია დევნილი პაციენტები, რომლებიც ამბობდნენ, რომ ეს სტატუსი მათთვის დამამცირებელია, რადგან საზოგადოება მათ მიმართ ნეგატიურადაა განწყობილი. ეს ძალიან თვალსაჩინო და ზედაპირული სტიგმაა. ეს სტიგმა განსაკუთრებით ქორწინებებში ჩანს. ერთ-ერთი პაციენტი, 19 წლის გოგონა დედამთილისგან იჩაგრებოდა სწორედ იმის გამო, რომ ის დევნილი იყო. „ეს ლტოლვილი ვინ შემოვიდა ჩემს ოჯახში“ - ეუბნებოდა ხოლმე თავის რძალს“.
მაინც რატომ არის საზოგადოება დავნილების მიმართ ნეგატიურად, გულგრილად განწყობილი? სოფო ტაბაღუას აზრით, საზოგადოებას უჩნდება განცდა, რომ დევნილები „სხვები“, შემოჭრილები არიან და ადგილობრივებს ჩვეულ ცხოვრების წესს ურღვევენ. დევნილებისადმი საზოგადოების ნეგატიური განწობის უმთავრეს მიზეზად კი, ფსიქოლოგი იმას მიიჩნევს, რომ საქართველოში არა მხოლოდ დევნილები, არამედ მთლიანად ერია ტრავმირებული: „არსებობს ერის ტრავმატიზაციის ფენომენი. საქართველოს საზოგადოება, ეს არის მძიმედ ტრავმირებული საზოგადოება, რომელიც 1989 წლის 9 აპრილის ტრაგედიიდან მოყოლებული სულ იმატებს ახალ-ახალ ტრავმებს. ერი მთლიანად ტრავმირებული როცაა, ზედმეტია საუბარი, რომ იგი ემპათიურად და ტოლერანტულად იქნება განწყობილი სხვადასხვა მოწყვლადი ჯგუფების, მაგალითად - დევნილების მიმართ.  ტრავმირებულ საზოგადოებას არა აქვს უნარი, სწორად აღიქვას ამ ტიპის ჯგუფები. არის გულგრილობის პრობლემაც. საზოგადოება ვერ ეხმარება დევნილებს, რადგან თვითონაც ტრავმირებულს ამის უნარი აღარა აქვს. ამიტომ საზოგადოება ცდილობს, განერიდოს ამ ჯგუფს. აცილება არის ერთგვარი ფარი, რითაც  ტრავმირებული საზოგადოება თავს იცავს. ერთი შეხედვით, საზოგადოებას უნდა ეცოდებოდეს დევნილები, მაგრამ მეორე მხრივ, საზოგადოება უნებურად თავს არიდებს მათ, თითქოს დევნილების უბედურება და ტრავმა სხვასაც გადაედება“.
2008 წლის აგვისტოს ომის შემდეგ, როცა დედაქალაქში დევნილების ახალი ტალღა დასახლდა, დროებით კომპაქტურ ჩასახლებებში ხშირად ნახავდით თბილისელთა გრძელ რიგს, რომლებიც დევნილებს ტანსაცმლით, საკვებით და სხვა საჭირო ნივთებით ეხმარებოდნენ. რატომ იყო დამხვედრი საზოგადოების რეაქცია და განწყობები დევნილებისადმი უფრო პოზიტიური 2008 წელს, ვიდრე 90-იანი წლების ომების შემდგომ? ფსიქოლოგიური თვალსაზრისით, ამას გარკვეული ახსნა აქვს: მოსახლეობის სოციალური მდგომარეობა ბოლო წლებში გაუმჯობესდა. 90-იან წლებში არადევნილი მოსახლეობა უფრო მეტად ტრავმირებული იყო, ვიდრე აგვისტოს ომის შემდეგ. 2008 წლის ომის შემდეგ სახელმწიფომ  დევნილებისთვის უფრო მეტი გააკეთა, ვიდრე 90-იანებში - მისცა მათ თავშესაფრები და გარკვეული კომპენსაციები.  90-იანი წლების ომების შემდეგ კი სახელმწიფოს მსგავსი არაფერი გაუკეთებია. მაშინდელ დევნილებს საქართველოს სხვადასხვა რეგიონში თვითონ უწევდათ თავშესაფრის შოვნა, მათი მიგრაცია სრულიად ქაოტური პროცესი იყო და გარკვეულწილად, მათი თვითდამკვიდრება სოციალურად არანაკლებ გაჭირვებული დამხვედრი საზოგადოების ხარჯზეც ხდებოდა. 2008 წლის ომის შემდგომ, დევნილთა პრობლემა დამხვედრ საზოგადოებას ნაკლებად შეეხო. შესაბამისად, დევნილების ამ ნაკადის მიმართ საზოგადოება უფრო ტოლერანტულად განეწყო.
დევნილების უფლებების დაცვისა და მათი ინტეგრაციის კუთხით, არასამთავრობო ორგანიზაციებიც მუშაობენ. ერთ-ერთი ასეთი ღონისძიება 4-5 დეკემბერს თბილისის ადამიანის უფლებათა სახლის ოფისში ჩატარდა. სახლის მედიაცენტრის ინივიატივით, „კონსტიტუციის 42-ე მუხლის“ იურისტმა რუსუდან მჭედლიშვილმა თემაზე მომუშავე ჟურნალისტებს ჩაუტარა ტრენინგი დევნილების პრობლემებთან დაკავშირებულ სამართლებრივ ვითარებასა და კანონმდებლობის პრაქტიკაში განხორციელების შესახებ. ტრენინგის მეორე ნაწილში კი, წამების მსხვერპლთა ფსიქო-სოციალური რეაბილიტაციის ცენტრის ფსიქოთერაპევტმა და კავშირ „საფარის“ ხელმძღვანელმა სოფო ტაბაღუამ დევნილების მიმართ არსებულ სტიგმასა და დისკრიმინაციაზე ისაუბრა. ვორქშოპის მეორე დღეს, მედიაცენტრმა იგივე ჟურნალისტები დევნილების კომპაქტურ ჩასახლებებში რეპორტაჟების მოსამზადებლად ჩაიყვანა, რათა წინა დღით მიღებული თეორიული ცოდნა, პრაქტიკაში გამოეცადათ.
არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლები ამბობენ, რომ დევნილთა  ინტეგრაციის მიმართულებით მხოლოდ მათი მუშაობა არასაკმარისია და საერთო ფონს ვერ ცვლის. მნიშვნელოვანია, ამ პროცესში სახელმწიფო კიდევ უფრო აქტიურად ჩაერთოს. რა პროექტები განახორციელა დევნილთა სამინისტრომ დევნილების ინტეგრაციის კუთხით და რას გეგმავს სამინისტროს ახალი ხელმძღვანელობა ამ მიმართულებით? ამ კითხით ოკუპირებული ტერიტორიებიდან დევნილთა, განსახლებისა და ლტოლვილთა სამინისტროსაც მივმართეთ, მაგრამ მისგან პასუხი არ მიგვიღია.

Internal Displacement as a Stigma in Georgia
Journalist Anuna Bukia, an IDP from Sokhumi, Abkhazia, thinks it is difficult to be an IDP in Georgia not only because of social-economic factors but because of negative approach of the Georgian society towards internally displaced people.
“It is difficult to have an IDP status whilst civil society is not properly developed. After the armed conflict of 1990s, IDPs’ integration into the rest of society has been one of the main problems in the country. Non-IDP community believed – it was a group of people - “refugees”, who have come from somewhere. I think, this negative opinion about IDPs is still a problem,” said Anuna Bukia.
Early in 1990s, people from Abkhazia and Tskhinvali region internally displaced as a result of armed conflicts in Georgia. According to the data from December, 2009, estimated number of IDPs from Abkhazia and Tskhinvali region was over 251 000 that made about 6% of the Georgian population. After the Russian-Georgian armed conflict of 2008, their number increased at 26 000.
Representatives of nongovernmental organizations working on IDPs’ issues state that alongside social and economic problems, IDPs have to cope with general negative feelings towards them.
Specialists state there is strong internal displacement stigma in Georgia. Stigmatization of IDPs and general negative feeling about IDPs can be easily observed in terms and phrases used by the society with regard to this group of people. In Georgia, IDPs are often referred as refugees. This word has acquired quite negative context not to speak its wrong usage (refugee is a person migrated outside the country as a result of the conflict).
Psycho-therapist Sopo Tabagua has worked with IDPs for a long time. She said term “refugee” often degrades an IDP. “This word acquired a context of insulting word. Besides that, I have often heard: “They received cottages and what else do they need?!” the last phrase demonstrates attitude of other citizens towards IDPs. Internally displaced patients have often applied to me for help; they often complained that this status dishonored them because society has negative perception about them. It is very obvious and shallow stigma and it is often exposed in marriages. One of my patients, 19-year-old girls was humiliated by her mother-in-law because she was an IDP: “How could this refugee enter my family,” the mother-in-law was rebuking the girl.”
And why does society have negative perception about IDPs? Sopo Tabagua thinks society believes IDPs, the others, have invaded into their lives and threatened their peaceful life. Psychologist thinks, the main reason of negative feeling of the society towards IDPs is that entire nation has been traumatized. “There is phenomenon of the nation’s traumatization. Georgian society is gravely traumatized society, which has undergone traumas starting from April 9, 1989. When entire nation is traumatized, it is useless to speak that they will treat vulnerable groups, including IDPs, empathetically and tolerantly. Traumatized society is not capable to correctly treat others; there is a problem of negligence too. Society cannot assist IDPs because they cannot afford it because of endured traumas. So, society tries to get rid of them. It is sort of shield for the traumatized society to protect themselves. At first sight, society shall be sorry for IDPs but on the other hand society tries to avoid them fearing they will also share the tragedy and trauma of IDPs.”
After the armed conflict of August, 2008, when a new wave of IDPs appeared in the capital, you could see long queues of Tbilisi residents in compact residence premises; they supplied IDPs with cloths, food and other necessary items. Why did the hosting society have more positive reaction and feelings about IDPs in 2008 than they had after the armed conflicts of 1990s? Psychologists explain this fact and state that social conditions of the population had improved before 2008. In 1990s non-IDP population was more traumatized than after the 2008 war. After the last armed conflict, Georgian state did much more for IDPs than in 1990s – IDPs received shelters and compensations. After the armed conflicts of 1990s, state did not do anything for IDPs. Internally displaced people had to seek shelters in different regions of Georgia, their migration had chaotic character and their self-estimation happened at the expense of socially impoverished hosting society. After the war in 2008, IDPs problems less impacted the hosting society. Consequently, society was more tolerant towards new wave of IDPs.
Several nongovernmental organizations work for the defense of IDPs rights and for their integration into society. In this frame, an event took place in the office of the Human Rights House Tbilisi on December 4-5. With the imitative of the HRHT Media Center, lawyer Rusudan Mchedlishvili of the Article 42 of the Constitution trained journalists working on IDP issues in legal regulations of IDPs’ problems and implementation of the relevant law in practice. In the second part of the training, Psycho-Therapist of Psycho-Social Rehabilitation Center for Torture Victims and head of Union Sapari Sopo Tabagua spoke with them about stigma and discrimination of IDPs. Next day of the workshop, Media Center organized a study trip to IDP settlements for the participant journalists in order to assist them to use theoretical knowledge received on the previous day in practice.
NGO representatives said their work for the reintegration of IDPs into society is not enough and cannot change general situation. Government’s involvement in the process is significant. What projects were implemented for the reintegration of IDPs by the Ministry of Refugees and what does the new administration of the ministry plan in this direction? We sent these questions to the Ministry of IDPs from Occupied Territories, Accommodation and Refugees but they have not replied to us yet.