ადამიანის უფლებათა ცენტრმა საპარლამენტო უმცირესობის ლიდერის განცხადებასთან დაკავშირებით პროკურატურას მიმართა
2 დეკემბერს, კვირას, „რუსთავი 2“-ს გადაცემა „პოსტსკრიპტუმის“ ეთერში მიწვეულმა საპარლამენტო უმცირესობის ლიდერმა, დავით ბაქრაძემ პოლიტპატიმართა სიებზე საუბრისას განაცხადა, რომ თითქოს პარლამეტისთვის წარდგენილ სიაში იყო სამცხე-ჯავახეთში ჩადენილ დანაშაულზე გასამართლებული ადამიანი, რომლის სახელიც მან არ დაასახელა. ბაქრაძემ განაცხადა, რომ არის კონკრეტული ადამიანი, რომელსაც სხვა საქმესთან ერთად ბრალად ედება ქართული ეპარქიის დარბევის მცდელობა და ერთი ასეთი მცდელობის დროს მან ფიზიკური შეურაცხყოფა მიაყენა ქართველ მონაზონს. ამის შემდეგ, ბაქრაძის თქმით, მონაზონი ისე ცუდად გახდა, რომ იგი მკურნალობის მიზნით საავადმყოფოშიც გადაიყვანეს.
24 ნოემბერს ტვ „მაესტროს“ ეთერში, გადაცემა „პრეს-პრესში“ მოწვეულმა სტუმარმა, საპარლამენტო უმცირესობის წევრმა - გოგა ხაჩიძემ ასევე ისაუბრა ვაჰაგნ ჩახალიანზე და განაცხადა - ვის მოუვიდა თავში ამ ადამიანის პოლიტპატიმართა სიაში შეყვანაო.
ადამიანის უფლებათა ცენტრის ინფორმაციით, საპარლამენტო უმცირესობის ლიდერი, დავით ბაქრაძე, გოგა ხაჩიძის მსგავსად, საუბრობდა ჩვენი ორგანიზაციის დაცვის ქვეშ მყოფ ვაჰაგნ ჩახალიანზე, რომელიც არის სამცხე-ჯავახეთის რეგიონიდან. მისი შეყვანა პოლიტპატიმართა სიაში რეკომენდებული იყო ადამიანის უფლებათა ცენტრის მიერ (ადამიანის უფლებათა ცენტრის მიერ პარლამენტისთვის წარდგენილი სავარაუდო პოლიტპატიმართა სია იხ. ლინკზე: ადამიანის უფლებათა ცენტრი პოლიტპატიმრების ღირსეულად განთავისუფლებას მოითხოვს  ) .
ადამიანის უფლებათა ცენტრის დაცვის ქვეშ მყოფი ვაჰაგნ ჩახალიანი, წლებია, აპროტესტებს მის მიმართ დადგენილ უკანონო განაჩენს. ამ განაჩენში არსად არ არის მოხსენებული მონაზონის ფიზიკური შეურაცხყოფის ფაქტი.
საპარლამენტო უმცირესობის ლიდერის, დავით ბაქრაძის მიერ ადგილი აქვს კანონსაწინააღმდეგო მოქმედებას - ცრუ დასმენას, რომელიც კანონით დასჯადია. იგი არღვევს საქართველოს მოქალაქის უდანაშაულობის პრეზუმციას და მიაწერს  დანაშაულს, რომელიც სასამართლოს განაჩენის თანახმად, მას არ ჩაუდენია.
ადამიანის უფლებათა ცენტრმა განცხადებით მიმართა საქართველოს მთავარ პროკურატურას, შეისწავლოს საპარლამენტო უმცირესობის ლიდერის  უპასუხისმგებლო განცხადება და დაკითხოს იგი საქართველოს მოქალაქის ცრუ დასმენასთან დაკავშირებით.
ცნობისათვის: პოლიტიკური მოძრაობა „გაერთიანებული ჯავახკის დემოკრატიული ალიანსის“ ლიდერი და პოლიტიკური აქტივისტი ვაჰაგნ ჩახალიანი 2008 წლის ზაფხულში ახალქალაქში, მამასთან და უმცროს ძმასთან ერთად დააკავეს. ახალციხის რაიონული სასამართლოს 2009 წლის 7 აპრილის განაჩენით, ვაჰაგნ ჩახალიანს სასჯელის სახით განესაზღვრა თავისუფლების აღკვეთა 10 (ათი) წლის ვადით.
ადამიანის უფლებათა ცენტრმა შეისწავლა აღნიშნული საქმე და დაასკვნა, რომ ვაჰაგნ ჩახალიანისა და მისი ოჯახის წევრების მიმართ გამოტანილი გამამტყუნებელი განაჩენი ატარებს პოლიტიკური დევნის ხასიათს.

Human Rights Center Addressed Office of Prosecutor regarding the Statement of Leader of Parliamentary Minority
On Sunday of December 2nd, in the program of Rustavi 2 P.S. leader of parliamentary minority Davit Bakradze while talking about lists of political prisoners stated that in the list presented to the Parliament a person tried for a crime in Samtskhe-Javakheti was included. Bakradze did not name that person. Bakradze stated that there is a concrete person who is accused of attempt of raiding Georgian eparchy along with other crimes and during one such attempt he physically assaulted Georgian nun. Then, according to Bakradze, nun felt so bad that he was transferred to hospital to receive treatment.
On November 24th, on Maestro TV, guest of the talk show Press Press member of parliamentary minority Goga Khachidze also talked about Vahagn Chakhaliani and asked who thought to include this person in the list of political prisoners.
According to information of Human Rights Center, leader of parliamentary minority Davit Bakradze also referred to Vahagn Chakhaliani who is from the region of Samtskhe-Javakheti. It was Human Rights Center who recommended to include him in the list of political prisoners (See the link of supposed political prisoners presented to Parliament by Human Rights Center: Human Rights Center requests honorable release of political prisoner).
For years Vahagn Chakhaliani under the defense of Human Rights Center has been protesting illegal verdict made against him. In this verdict the fact of physical assault of nun has never been mentioned.
Leader of parliamentary minority Davit Bakradze committed criminal act according to Georgian legislation – a slander. He violated presumption of innocence and accused person of crime of which he is not guilty of according to court decision.
Human Rights Center has addressed Main of Prosecutor to study irresponsible statement of leader of parliamentary minority and interrogate him regarding the fact of slander.
Additional Information: Leader and political activists of political movement Democratic Alliance of United Javakhki Vahagn Chakhaliani was arrested in the summer of 2008 in Akhalkalaki with his father and younger brother. According to April 7, 2009 decision of Akhaltsikhe regional court Vahagn Chakhaliani was sentenced to ten years in prison.
Human Rights Center studied this case and concluded that the guilty verdict made against Vahagn Chakhaliani and his family members has a political context.