საქართველოს შესაძლოა, პოლიტპატიმრის სტატუსის მქონე მოქალაქეებისთვის კომპენსაციების გადახდა მოუწიოს
იმ ახალი კანონის შედეგად, რომელსაც საქართველოს პარლამენტის სპიკერმა, დავით უსუფაშვილმა მოაწერა ხელი, პოლიტპატიმრად აღიარებული 190 ადამიანი  ციხიდან გაათავისუფლეს.
ყველაფერი 1-ლი ოქტომბრის საპარლამენტო არჩევნებს მოჰყვა. ამ არჩევნებში პრეზიდენტ მიხეილ სააკაშვილის პარტია „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობა“,  მისი მეტოქის, ბიძინა ივანიშვილის კოალიციამ, „ქართულმა ოცნებამ“ დაამარცხა. ივანიშვილი დღეს პრემიერმინისტრია, ხოლო „ნაციონალური მოძრაობა“ საპარლამენტო უმცირესობაშია.
სააკაშვილმა ამნისტიას ვეტო დაადო, ხოლო პატიმრებს რუსეთის ჯაშუშები და კრიმინალები უწოდა. ვეტო პარლამენტმა გადალახა და პატიმრები 13 იანვარს გაათავისუფლეს.
საქართველოს სახალხო დამცველმა, უჩა ნანუაშვილმა ამ დღეს „ისტორიული“ უწოდა და განაცხადა, რომ „იმ ადამიანების სამართლებრივი დევნა, ვინც პოლიტიკური მოტივით დააპატიმრეს, დასრულდა“.
ადამიანის უფლებათა დაცვის საპარლამენტო კომიტეტის თავმჯდომარის, ეკა ბესელიას განცხადებით, პოლიტპატიმართა საქმეები უნდა განსაჯაროვდეს, რათა საზოგადოებამ დაინახოს, რომ ისინი ფაქტობრივად,  სააკაშვილის მძევლები და პირადი პატიმრები იყვნენ“.
მაგრამ ნაბიჯი, რომელიც სააკაშვილის ხარჯზე შეცდომების გამოსწორებასა და პოლიტიკური ქულების დაგროვებას ისახავდა მიზნად, შეიძლება ბოლომდე არ იყო გააზრებული. საქმე ისაა, რომ პოლიტიკურ პატიმრად გამოცხადებულ ადამიანებს ახლა, საქართველოს კანონმდებლობაზე დაყრდნობით, შეუძლიათ სახელმწიფოს ფინანსური კომპენსაცია მოსთხოვონ.
რადიო „თავისუფლების“ ქართული სამსახურის დირექტორი დავით კაკაბაძე ამბობს, რომ შესაძლოა ეს ნაბიჯი რამდენადმე „გაუთვლელი“ იყო.
„მათ რომ თავიანთი ქმედების შედეგებზე ეფიქრათ, შესაძლოა,  ამდენი ადამიანისთვის ერთდროულად პოლიტიკური პატიმრის სტატუსი  არ მიენიჭებინათ“. - ამბობს კაკაბაძე.
ცნობილი ქართველი იურისტი და უფლებადამცველი ლია მუხაშავრია ამ აზრს ეთანხმება:
„პარლამენტის გადაწყვეტილება რეალურად იმის მტკიცებულებაა, რომ ყველა ეს პირი არაკანონიერად და პოლიტიკური მოტივით დააპატიმრეს ამიტომ სამართლებრივი თვალსაზრისით, მათ აღარ სჭირდებათ დამატებითი მტკიცებულება იმის დასადასტურებლად, რომ უკანონოდ იყვნენ დაპატიმრებულნი. ეს კარგი საფუძველია იმისთვის, რომ მიმართონ სასამართლოს და მორალური და ფინანსური კომპენსაცია მოითხოვონ. ბევრი აპირებს კიდეც ამას“, - ამბობს მუხაშავრია.
გიორგი დემეტრაძე, საქართველოს საფეხბურთო ნაკრების ყოფილი თავდამსხმელი, ამბობს, რომ ის  შეეცდება ფინანსური ზარალის ანაზღაურებას. მისი თქმით,  ეს ზარალი მას მაშინ მიადგა, როდესაც ციხეში იჯდა.
დემეტრაძემ, რომელიც 2011 წლის მარტში, ე.წ. კანონიერ ქურდებთან, კავშირის ბრალდებით დააპატიმრეს, ადრევე მიმართა ადამიანის უფლებათა დაცვის ევროპულ სასამართლოს. ის ამბობს, რომ იძულებული იყო უარი ეთქვა უკრაინისა და კვიპროსის საფეხბურთო კლუბების მომგებიან წინადადებებზე თავისი „უკანონო პატიმრობის“ გამო. მისი თქმით, სახელმწიფოს მისთვის კომპენსაციის გადახდა ევალება.
კიდევ ერთი პატიმარი, რომელიც ასევე ფიქრობს, ვახტანგ მაისაიაა - კარგად ცნობილი პოლიტოლოგი და ყოფილი დიპლომატი, რომელიც 2009 წელს რუსეთის ჯაშუშობის ბრალდებით დააპატიმრეს და 20 წლით პატიმრობა მიუსაჯეს.
„ერთი რამ შემიძლია დანამდვილებით გითხრათ, ამ საქმეს ბოლომდე მივყვები“,  უთხრა მაისაიამ რადიო „თავისუფლების“ ქართულ სამსახურს გათავისუფლების შემდეგ. „ყველა ბრალდება ბოლომდე უნდა გამოიძიონ. და მე ყველა საშუალებას მივმართავ, რათა საქმე ბოლომდე მივიყვანო,  პოლიტიკურ და სამართლებრივ დონეზე“.
მაისაია ამბობს, რომ ის აპირებს საჩივრით მიმართოს ჰააგის საერთაშორისო  სასამართლოს, იმ ბრალდებების გამო, რომელთა საფუძველზეც  ის გაასამართლეს .
მაისაია 2004-2008 წლებში ნატოში საქართველოს მისიაში კონსულტანტად მუშაობდა. მისი თქმით, მას პრობლემები იმიტომ შეექმნა, რომ დიდი ხანია ნეგატიურად იყო განწყობილი სააკაშვილის „რეჟიმისადმი“ და „საერთაშორისო კონტაქტებიც“ ჰქონდა. ის ამბობს, რომ სააკაშვილი მას „უცხოეთში საქართველოს იმიჯის შელახვაში“  სდებდა  ბრალს.
მისი თქმით, სააკაშვილს სისხლის სამართლის პასუხისმგებლობა უნდა დაეკისროს არა მხოლოდ მისი საქმის გამო, არამედ „მთელი საქართველოს წინააღმდეგ განხორციელებულ ქმედებათა გამოც“.

Lawmakers in the Georgian parliament are learning there's truth behind the old adage "Be careful what you ask for."
A new bill signed into law by Georgian parliament speaker Davit Usupashvili resulted in the release of 190 people who had been designated as political prisoners, courtesy of a December resolution.
That resolution followed October parliamentary elections in which the United National Movement (ENM) of President Mikheil Saakashvili was defeated by the Georgian Dream coalition of his rival, billionaire Bidzina Ivanishvili, who is prime minister. The ENM is now a minority in parliament.
Saakashvili vetoed the amnesty, describing the prisoners as Russian spies and criminals. The veto was overturned by parliament, however, and the prisoners were released on January 13.
Georgian public defender Ucha Nanuashvili called it a "historic day," saying the "persecution of those who were arrested on political motives is now over."
Deputy Eka Beselia, the head of parliament's human rights committee, was quoted as saying that the cases of the political prisoners should be declassified so that "society can see that those inmates were, in fact, Saakashvili's hostages and personal prisoners."
But a move intended to right wrongs and score political points at Saakashvili's expense may not have been thought all the way through. The problem is that classifying the 190 people as political prisoners means they are now eligible for financial compensation from the state, based on Georgian laws that were already on the books.
David Kakabadze, the director of RFE/RL's Georgian Service, calls the move a possible "miscalculation."
"If they had considered the ramifications of their actions," Kakabadze says, "perhaps they wouldn't have granted the status of political prisoner to so many inmates at once."
Prominent Georgian lawyer and rights activist Lia Mukhashavria concurs, telling RFE/RL that "the decision by parliament is, in effect, proof that all persons, in each and every case, were illegally arrested and imprisoned for political reasons."
Therefore, she says, from a legal standpoint, "they don't need to seek any additional proof of their illegal imprisonment. This is a good basis to appeal to the courts for moral and financial compensation. And many are going to do that."
Giorgi Demetradze, a former striker for Georgia's national soccer team, says he is certain to seek financial damages for the income he lost during his time in prison.
Demetradze was convicted in March 2011 on charges of colluding with criminal elements, the so-called "thieves in law." Demetradze, who previously filed a complaint over his arrest with the European Court of Human Rights, says he was forced to turn down lucrative offers from clubs in Ukraine and Cyprus due to his "illegal" imprisonment. The state, he says, has an obligation to compensate him. He says he has not yet decided on an amount.
Another former prisoner considering such a course is Vakhtang Maisaia, a well-known political analyst and former diplomat who was arrested in 2009 and sentenced to 20 years in prison on charges of spying for Russia.
"What I can say for sure is that I will follow this case to the end," Maisaia told RFE/RL's Georgian Service hours after his release. "Every allegation, every accusation has to be investigated in full. And I will, by all means, follow this to the end, on all levels -- political and judicial."
At the least, Maisaia says, he intends to appeal his case to the International Court of Justice in The Hague due to its jurisdiction over the charges on which he was convicted -- spying during wartime.
Maisaia, who served as a counselor at the Georgian mission at NATO in 2004-08, blames his long-held negative attitudes toward the Saakashvili "regime" and his "international contacts" for getting him into trouble. He says Saakashvili accused him of "damaging Georgia's image abroad."
Saakashvili, he says, should be held criminally responsible not only regarding his own case but for his actions "against the entire Georgian nation."