„უფლებადამცველთა გაერთიანება“ სპორტული ფედერაციების ხელმძღვანელებად პოლიტიკოსთა დანიშვნას აპროტესტებს
„უფლებადამცველთა გაერთიანება“ სპორტული ფედერაციების ხელმძღვანელებად პოლიტიკოსთა დანიშვნას აპროტესტებს.
ამასთან დაკავშირებით „უფლებადამცველთა გაერთიანების“ ხელმძღვანელმა, ნიკოლოზ მჟავანაძემ დღეს პრესკონფერენცია გამართა და განაცხადა, რომ სპორტული ფედერაციების ხელმძღვანელებად პოლიტიკოსთა დანიშვნა, სპორტის პოლიტიზირებას გამოიწვევს და გამორიცხული არ არის, რომ მოხდეს ხელისუფლების მხრიდან სპორტსმენების გამოყენებაც.
„ახალი ხელისუფლების მოსვლის შემდეგ, სპორტის მინისტრმა, ლევან ყიფიანმა განაცხადა, რომ სპორტი აღარ იქნება პოლიტიზირებული. „ნაციონალური მოძრაობის“ ხელისუფლებაში ყოფნის დროს თითქმის ყველა ფედერაციას „ნაციონალური მოძრაობის“ წარმომადგენლები ხელმძღვანელობდნენ. სამწუხაროდ, რაზეც აკრიტიკებდა „ქართული ოცნება“ „ნაციონალურ მოძრაობას“, დაიწყო თავად „ქართულმა ოცნებამ“ და ამის დასტურია ბეისბოლის ფედერაციის პრეზიდენტად ზურაბ აბაშიძის დანიშვნა. ჩვენი ინფორმაციით, იგეგმება სხვა ფედერაციებშიც კოალიცია „ქართული ოცნების“ წარმომადგენლების დანიშვნა. რჩება შთაბეჭდილება, რომ ვიღაც ზის „ქართულ ოცნებაში“ და ცდილობს, რომ სისულელე გააკეთოს, რომ სალაპარაკო მიეცეს „ნაციონალურ მოძრაობას“. სხვა ახსნა ამ ქმედებებს არ აქვს, რადგან ასეთი ქმედებები პირდაპირ ურტყამს „ქართულ ოცნების“ პრესტიჟს“, - განაცხადა მჟავანაძემ და ხელისუფლებას მოუწოდებს, რომ თავი შეიკავოს მსგავსი გადაწყვეტილებების მიღებისაგან და სპორტსმენებს საშუალება მიეცეთ თავად მართონ სპორტის ფედერაციები.

“Coalition of Human Rights Defenders” Protests Appointment of Politicians on Senior Positions in Sport Federations
Coalition of Human Rights Defenders” protests appointment of politicians on senior positions in sport federations.
On this issue, the head of the Coalition Nikoloz Mzhavanadze held a press conference today and stated that appointment of politicians on senior positions in sport federations will politicize sport and there is a chance the authority will use sportsmen for their favor.
“After the new government came to power, the Minister of Sport, Levan Kipiani stated, that sport will no longer be politicized. When the “National Movement” was in power, almost every federation was run by the members of the “National Movement”. Unfortunately, “Georgian Dream” started the same for what they criticized the “National Movement” and it is proved by appointment of Zurab Abashidze to the position of the head baseball federation. According to our information, they plant to appoint members of the “Georgian Dream” in other federations too. We may think that someone in the “Georgian Dream” tries to do foolish things to give ground to the National Movement’s representatives to speak about GD’s mistakes. There is no other explanation about this, because similar actions directly discredit the “Georgian Dream” said Mzhavanadze and called upon the authority to refrain from similar decisions and allow sportsmen to run federations.