„წადი ჩემი სახლიდან“ - აქცია საკონსტიტუციო სასამართლოს თავმჯდომარის ბინასთან
29 იანვარს ბათუმში საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოს თავმჯდომარის საცხოვრებელთან აქცია გაიმართა. მოქალაქე მარინა ესელიძე გიორგი პაპუაშვილს საკუთარ საცხოვრებელ ფართს ედავება, რომელიც გორგილაძის 37 ნომერში მდებარეობს. აღნიშნული საცხოვრებელი პაპუაშვილს 2006 წელს პრეზიდენტის ბრძანებულებით, სიმბოლურ ფასად, 1 000 ლარად გადაეცა.
„ჩემი მეუღლე, როლანდ ბლადაძე მუშაობდა სარფის საბაჟო გამშვები პუნქტის უფროსის მოადგილედ. აჭარის „ვარდების რევოლუციის“ შემდეგ მის წინააღმდეგ სისხლის სამართლის საქმე აღძრეს სახელმწიფო ქონების მითვისება-გაფლანგვაში და ჩვენი კუთვნილი ქონება ჩამოგვართვეს. მათ შორის ეს ბინაც. გამოსახლებიდან 8 თვის შემდეგ, ბინაში რემონტი დაიწყო და პრეზიდენტმა სიმბოლურ ფასად - 1000 ლარად გიორგი პაპუაშვილს გადასცა. დღეს ჩემი სახლი გიორგი პაპუაშვილის საკუთრებაში ირიცხება. მივმართავ სასამართლოს, პროკურატურას და ახალ მთავრობას, მიიღონ შესაბამისი ზომები და დამიბრუნონ ჩემი სახლი“, - მოითხოვს მარინა ესელიძე.
აქციაზე ესელიძის ახლობლები იმყოფებოდნენ, რომლებსაც ჰქონდათ პლაკატები წარწერით: „წადი ჩემი სახლიდან“.
ამ საკითხთან დაკავშირებით, საკონსტიტუციო სასამართლოს პრეს-სპიკერი ზვიად სირაბიძე აცხადებს, რომ გიორგი პაპუაშვილს სახელმწიფო ბალანსზე არსებული ქონება გადაეცა: „სახელმწიფო ვალდებული იყო, რომ უზრუნველყოფა მოეხდინა საკონსტიტუციო სასამართლოს მოსამართლეების საცხოვრებელი ფართებით. შესაბამისად, მის საკუთრებაში არსებული ფართები გადასცა მოსამართლეებს“.
მარინა ესელიძე სამ შვილთან ერთად საქართველოში 2012 წლის არჩევნების შემდეგ დაბრუნდა. ხოლო მისი მეუღლე, როლანდ ბლადაძე დღემდე რუსეთში ლტოლვილის სტატუსით ცხოვრობს. ესელიძე სახელმწიფო სტრუქტურებს სამართლიანობის აღდგენასა და საცხოვრებელი ბინის დაბრუნებაში დახმარებას სთხოვს.

“Leave My House”- Protest Demonstration at the House of the Chairman of the Constitutional Court
On January 29, protest demonstration was held in front of the house of the Chairman of the Georgian Constitutional Court in Batumi. Marina Eselidze has argument with Giorgi Papuashvili because an accommodation in Gorgiladze Street # 37. In 2006 this flat was assigned to Papuashvili for symbolic price of 1 000 lari based on president’s decree.
“My husband, Roland Bladadze was deputy director of the Sarpi Custom House. After Rose Revolution in Adjara, criminal case was launched against him and was accused of misappropriation-waste of state property and they seized our property, including this flat. Eight months later, the renovation of the flat started and the President sold it to Giorgi Papuashvili for 1 000 lari. Nowadays, my flat belongs to Giorgi Papuashvili. I appeal to the court, prosecutor’s office and new government to take relevant measures and return my house to my family,” Marina Eselidze said.
Relatives of Eselidze also participated in the demonstration; they were holding posters with slogan: “Leave my house.”
Spokesperson of the Constitutional Court Zviad Sirabidze said Giorgi Papuashvili had received a state-owned flat. “The state was obliged to accommodate the judges of the Constitutional Court. Consequently, the government gave them state-owned flats.”
Marina Eselidze returned to Georgia together with her three children after 2012 elections in Georgia. Her husband Roland Bladadze still lives in Russia with refugee status. Eselidze requests state institutions to restore justice and return the flat to the family.