საია ქარელის მუნიციპალიტეტიდან ორი საჯარო მოხელის გათავისუფლებას ეხმაურება
საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია მონიტორინგს უწევს ადგილობრივ თვითმმართველობის ორგანოებში მიმდინარე მოვლენებს. პრობლემების ერთი ჯგუფი, რაც ბოლო პერიოდში ამ მიმართულებით შეიქმნა, მუნიციპალიტეტებში მომუშავე პირთა სამსახურიდან გათავისუფლებას უკავშირდება. გავრცელებული ინფორმაციის თანახმად, რიგ შემთხვევებში გათავისუფლების საფუძველი პირადი განცხადებებია, თუმცა შესწავლას საჭიროებს მსგავსი განცხადებები გათავისუფლებულმა პირებმა თავიანთი ნამდვილი ნების შესაბამისად დაწერეს თუ ზემდგომი თანამდებობის პირთა ფსიქოლოგიური ზეწოლის ან სხვა სახის უკანონო ქმედებათა შედეგად.
მოცემულ შემთხვევაში საია ქარელის მუნიციპალიტეტიდან ორი პირის გათავისუფლებას ეხმიანება. მოქალაქე ნელი საქუაშვილმა წერილობით მიმართა საიას გორის ოფისს და  განუცხადა, რომ გათავისუფლების შესახებ განცხადება ზეწოლის შედეგად დაწერა. განსაკუთრებულ ყურადღებას მოითხოვს ნინო მაისურაძის შემთხვევა, რომელმაც საიას განუცხადა, რომ ქარელის მუნიციპალიტეტის თვითმმართველი ერთეულის ფცის ტერიტორიული ორგანოდან იმ დროს გათავისუფლდა, როდესაც ორსულობის გამო დეკრეტულ შვებულებაში აპირებდა გასვლას. როგორც მის განცხადებაშია მითითებული, გათავისუფლების შესახებ დააწერინეს განცხადება იმ მოტივით, რომ ახალი გამგებელი თანამდებობაზე ხელახლა დანიშნავდა. 2013 წლის 8 იანვრით დათარიღებული ბრძანებით ნ. მაისურაძე სამსახურიდან გათავისუფლდა და საფუძვლად მის მიერვე დაწერილი განცხადება მიეთითა. გათავისუფლების ბრძანებას ხელს აწერს ქარელის მუნიციპალიტეტის გამგებლის მოვალეობის შემსრულებელი ბატონი ივ. ოსაძე.
ერთი შეხედვით, აღნიშნულ ფაქტში უკანონო არაფერია, „საჯარო სამსახურის შესახებ“ კანონის 95-ე მუხლი ითვალისწინებს საკუთარი ინიციატივით სამსახურიდან პირის გათავისუფლების შესაძლებლობას. თუმცა, ამ საქმეში ბევრი ისეთი გარემოებაა, რაც ქმნის დასაბუთებულ ვარაუდს, რომ ნ. მაისურაძის მიერ გათავისუფლების შესახებ განცხადების დაწერა მის ნამდვილ ნებას არ შეესაბამებოდა, კერძოდ:
ნაკლებად სავარაუდოა, რომ 7-8 თვის ორსულმა, რომელიც საქართველოს კანონმდებლობის თანახმად უპირობოდ სარგებლობს ანაზღაურებადი დეკრეტული შვებულებით, გათავისუფლების შესახებ განცხადება საკუთარი ნებით დაწეროს. მით უფრო მაშინ, როცა, როგორც ნ. მაისურაძე მიუთითებს, ოჯახს მისი ხელფასის გარდა სხვა შემოსავალი არა აქვს. გასათვალისწინებელია ის გარემოება, რომ საქართველოს კანონმდებლობის თანახმად, ორსული მოხელე დაცვის მაღალი სტანდარტით სარგებლობს და მისი გათავისუფლება „შტატების შემცირების, ხანგრძლივი შრომისუუნარობის ან ჯანმრთელობის მდგომარეობის, აგრეთვე ატესტაციის შედეგების“ გამოც კი აკრძალულია („საჯარო სამსახურის შესახებ“ კანონის 111-ე მუხლი). ამ პირობებში კიდევ უფრო გაუგებარი ხდება თუ რატომ უნდა გასჩენოდა ნ.მაისურაძეს განცხადების დაწერის სურვილი.
აქვე აღსანიშნავია კიდევ ერთი გარემოება, როგორც ნ.მაისურაძე მიუთითებს, როცა ვითარებაში გასარკვევად ივ.ოსაძეს მიმართა, მისგან ასეთი პასუხი მიიღო: „ზემოდან დამავალეს გამეთავისუფლებინე, რადგან შენი მეუღლე ნაციონალებს უჭერდა მხარსო“.
და ბოლოს, 2012 წლის 18 დეკემბერს ტელეკომპანია თრიალეთის ეთერში ბატონმა ივ.ოსაძემ პირდაპირ განაცხადა, რომ თანამშრომლებს მოსთხოვა გათავისუფლების შესახებ განცხადებების დაწერა, რის შემდეგაც თავად გადაწყვეტდა ვინ დაებრუნებინა სამსახურში და ვინ არა. ამ ფაქტს საია მაშინვე გამოეხმაურა პრესკონფერენციით. რიგ მუნიციპალიტეტებში შექმნილ ვითარებას კრიტიკულად აფასებს არაერთი არასამთავრობო ორგანიზაცია. თუმცა ფაქტია, რომ სამოქალაქო სექტორის კრიტიკული შეფასებები დარღვევათა პრევენციას ვერ უზრუნველყოფს. თვითმმართველობებთან მიმართებაში განვითარებული მოვლენები ჩრდილს აყენებს იმ დადებით ძვრებს, რასაც ბოლო პერიოდში ქვეყანაში ადგილი აქვს და ხელისუფლების მხრიდან ეფექტური ნაბიჯების გადადგმის აუცილებლობაზე მიუთითებს.
მოცემულ შემთხვევაში საია განმარტავს, რომ  ნ. მაისურაძის საქმის გარემოებები შესაძლებელია შეიცავდეს დანაშაულის ნიშნებს. მაგალითად, სისხლის სამართლის კოდექსის 169-ე მუხლის თანახმად „სამუშაოდან უკანონოდ დათხოვნა“ დანაშაულს წარმოადგენს, რაც სამართალდამცავი ორგანოების შესწავლის საგანი უნდა გახდეს. ჩვენ მოვუწოდებთ ყველა შესაბამის თანამდებობის პირს, რომ თანამშრომლების გათავისუფლების თუ სხვა საკითხების გადაწყვეტის დროს განუხრელად დაიცვან საქართველოს კანონმდებლობის მოთხოვნები, ეს მათ პირდაპირ ვალდებულებას წარმოადგენს და თუ ვინმეს ამ ვალდებულების სათანადოდ გაცნობიერება არ სურს ან არ შეუძლია, მისი ადგილი საჯარო სამსახურში არ უნდა იყოს. თანამდებობის პირთა დაუფიქრებელი და უკანონო გადაწყვეტილებები, რბილად რომ ვთქვათ, შესაძლებელია არასასურველი შედეგებით დასრულდეს. მოცემულ შემთხვევაში, როგორც ნ.მაისურაძე მიუთითებს, გათავისუფლებით გამოწვეული ნერვიულობის გამო საავადმყოფოში მოუწია ყოფნა და ექიმის მეთვალყურეობის ქვეშ იმყოფება.
საია მოუწოდებს ქარელის მუნიციპალიტეტის გამგეობას გადახედოს მის მიერ მიღებულ გადაწყვეტილებას და გათავისუფლებული მოხელე სამსახურში დაუყოვნებლივ აღადგინოს. წინააღმდეგ შემთხვევაში ნ.მაისურაძეს ჩვენ გავუწევთ შესაბამის იურიდიულ დახმარებას და გამოვიყენებთ ყველა სამართებრივ მექანიზმს მისი დარღვეული უფლებების აღდგენის მიზნით.
საია აგრძელებს ადგილობრივი თვითმმართველობების ირგვლივ მიმდინარე მოვლენების მონიტორინგს, ორგანიზაციაში შექმნილია სამუშაო ჯგუფი, რომელიც შეძლებისდაგვარად ყველა დარღვევაზე შესაბამის რეაგირებას მოახდენს. ნებისმიერ პირს, ვინც მიიჩნევს, რომ მისი უფლებები შეილახა ან ამის საშიშროება არსებობს, მოვუწოდებთ მომართოს საიას თბილისის ან რეგიონულ ოფისებს.

GYLA Responds to the Dismissal from Work of Municipal Public Servants, Neli Sakuashvili and Mino Maisuradze
Georgian Young Lawyers’ Association (GYLA) has been monitoring the developments unfolding at local self-government agencies. A group of problems that has been evident recently is related to dismissals of municipality public servants. It has been reported that dismissals have been based on letters of resignation; however, it must be addressed whether these letters have been written willingly or as a result of psychological pressure or any other illegal action by officials.
The present case involves dismissal of two public servants from Kareli Municipality. Neli Sakuashvili addressed GYLA’s office in Gori in written to inform that she was pressured into writing letter of resignation. Nino Maisuradze’s case is particularly attention-worthy as she informed GYLA that she was dismissed from a self-governing unit, Ptsa territorial agency of Kareli Municipality when she was taking a maternity. She states that they had her write a letter of resignation, saying that new Gamgebeli would appoint her again. Under the January 8, 2012 order, N.Maizuradze was dismissed from work based on her own letter of resgination. The order is signed by Acting Gamgebeli of Kareli Municipality Iv. Osadze.
It may seems that there was nothing illegal in the dismissal, as Article 95 of the Law of Public Service envisages the possibility of dismissing an employee based on his/her personal initiative. However, there are a number of circumstances in the present case engandering a reasonable doubt that it was not a true will of N.Maizuradze to write a letter of resignation. In particular,
It is less likely that a woman who is 7-8 months pregnant and is entitled to paid maternity leave under the Georgian legislation would willingly write a letter of resignation; moreover, N.Maisuradze herself indicates that she is the only breadwinner in her family. Notably, the Georgian legislation provides for a high standard of protection for a pregnant employee, prohibiting her dismissals based on “due to staff reduction, long-term incapacity or health condition, as well as the results of Certification” (Article 11 of the Law of Georgia on Public Service). In this light, it peculiar that N.Maisuradze wanted to write a letter of resignation.
Notably, according to N.Maisuradze she turned to Iv.Osadze for clarification. The latter responded “[my supervisers] told me to dismiss you because your husband supported the National [Movement]”.
And lastly, on December 18, 2012, Iv.Osadze declared on Trialeti TV live on air that he demanded that employees submit letters of resignation, after which he would decide who to bring back to work. GYLA immediately held a press conference in response. A number of other NGOs ciriticize the situation in municipalities. However, the fact is that ciriticism of civil sector is not sufficient to prevent violations. Develoepments around self-governments cast a shadown on positive developments that took place in our country recently, and calls for effective steps by the government.
In the present case, GYLA would like to explain that there may be violations of criminal law involved; for instance, Article 169 of the Criminal Code of Georgia criminalizes “illegal dismissal from work” and must be looked into by law enforcement authorities. We call on all officials to abide by the Georgian legislation when deciding about dismissals or any other issues. It is their direct obligation and if anyone is not willing or able to realize this obligation, s/he should not be in public service. To put it mildly, careless and illegal decisions of officials may yield undesirable results. In the present case, N.Maizuradse states that she had to spend time in hospital and is now under doctor’s supervision due to the anxiety she suffered following the dismissal.
GYLA calls on Gamgeoba of Kareli Municipality to recoinsider its decision and immediately restore the public servant to work. Otherwise, we will provide legal assistance to N.Maisuradze and use all legal mechanisms available to restore her violated rights.
GYLA continues to monitor the developments around local self-governments. It has set up a working group to respond to all violations adequately. Everyone who believes that his or her rights have been violated or there is a threat of violation may apply to GYLA’s offices in Tbilisi and throughout the regions.