ბათუმის საკრებულოს „ნაციონალი“ თავმჯდომარე გადაირჩიეს
გუშინ ბათუმის საკრებულოს ახალ თავმჯდომარედ, რესპუბლიკელი ირაკლი ჩავლეიშვილი აირჩიეს.  ყოფილი თავმჯდომარე, გიორგი კირთაძე კი, სასამართლოსთვის მიმართვას აპირებს.
ბათუმის საკრებულოს უკვე ყოფილი თავმჯდომარის, გიორგი კირთაძისთვის უფლება-მოსილების შეწყვეტის საკითხი, გუშინ საკრებულოს რიგგარეშე სხდომაზე განიხილეს. სხდომაზე დამსწრე 15 დეპუტატიდან კირთაძის გადარჩევას მხარი 14-მა დაუჭირა. წინააღმდეგი მხოლოდ „ნაციონალური მოძრაობის“ ყოფილი წევრი, გენადი თებიძე იყო. „მხარი არ დავუჭირე უბრალოდ, როგორც პიროვნების, გიორგი კირთაძის გადაყენებას“, -აღნიშნა მან.
გუშინვე, საკრებულოს დარბაზში მყოფმა დეპუტატებმა ახალი თავმჯდომარეც აირჩიეს. ირაკლი ჩავლეიშვილს ნდობა სხდომაზე დამსწრე ყველა დეპუტატმა გამოუცხადა.
„ნურავინ მიიღებს ამას მტკივნეულად. „წყალნი წავლენ და წამოვლენ, ქვიშანი დარჩებიანო“, _ ზუსტად ეს არის. ჩვენ უნდა დავამჩნიოთ ჩვენი კვალი ბათუმს, ჩვენი მოღვაწეობით. რაც მთავარია, ჩემი კოლეგები, რომლებიც ამდენი წლის განმავლობაში განიცდიდნენ წნეხს ზემო ეშელონებიდან, დღეს ამ წნეხისგან თავისუფალნი არიან“. - ამბობს ირაკლი ჩავლეიშვილი, ბათუმის საკრებულოს ახალი თავმჯდომარე.
საკრებულოს ამ სხდომას, ყოფილი თავმჯდომარე გიორგი კირთაძე არ დასწრებია. მედიისათვის მიცემულ კომენტარში ის აცხადებს, რომ ამ საკითხთან დაკავშირებით, სასამართლოსთვის მიმართვას აპირებს: „თავმჯდომარის გადარჩევის პროცესს ბევრი პროცედუალური დარღვევა ახლდა თან და ამას ჩვენ სასამართლოში აუცილებლად გავასაჩივრებთ. რაც შეეხება თვითონ ფაქტს, მე ვფიქრობ რომ არ არის ეს კარგი ფაქტი.  2012 წლის 1 ოქტომბერს „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობას“ ბათუმის საკრებულოში  18 წევრი ჰყავდა და დღეს მათი რაოდენობა 8-მდე შემცირდა. გამოდის, რომ ამ ათი ადამიანის აზრით, ჩვენ ბათუმი კი არ გვიშენებია, არამედ პირიქით, დაგვინგრევია და ეს სირცხვილია“. - ამბობს ყოფილი თავმჯდომარე.
საკრებულოს 23 დეპუტატიდან რიგგარეშე სხდომას 15 წევრი ესწრებოდა. მათგან „ნაციონალური მოძრაობიდან“ მხოლოდ ერთი დეპუტატი _ ნოდარ დუმბაძე. თუმცა, მან სხდომა კენჭისყრამდე პროტესტის ნიშნად დატოვა. დუმბაძის განცხადებით „ქართულმა ოცნებამ“ დეპუტატები გადაიბირა: „სხდომაზე საკითხის განხილვა კანონის უხეში დარღვევით მოხდა. ზოგი დააშინეს,  ზოგს კი, ახლობლები მიუგზანეს და ასე გადაიბირეს“.
საკრებულოს ახალი თავმჯდომარის არჩევის შემდეგ, სავარაუდოდ, ბათუმის მერიც შეიცვლება. მერობის კანდიდატად, ზურაბ პატარაია სახელდება, რომელიც ბათუმში, საქართველოს პარლამენტის ვიცე-სპიკერ მურმან დუმბაძის ბიუროს ხელმძღვანელობს.

Chairman of Batumi City Council from National Movement Replaced
Yesterday, Irakli Chavleishvili from Republic Party was elected to be chairman of Batumi City Council. Former chairman Giorgi Kirtadze intends to appeal to the court.
The issue of Giorgi Kirtadze on suspending his authority on the position was discussed at the special session of the City Council yesterday. 14 out of 15 council members voted for Kirtadze’s resignation. Only former member of the National Movement Genadi Tebidze was against it. “I did not vote for his resignation because of his personality,” he said.
The City Council elected the new chairman at the same session yesterday. Every council member attending the session voted for his candidature.
“Nobody shall accept this fact painfully. We must leave our trace in Batumi with our good work. The main point is that my colleagues, who had been under oppression for many years from senior officials, are now free from it,” Irakli Chavleishvili said.
Former chairman Giorgi Kirtadze did not attend the session. He told media he intends to appeal to the court. “Many procedural violations occurred when new chairman was elected and we will definitely appeal to the court. It was not positive fact. On October 1, 2012 United National Movement had 18 members in the Batumi City Council and now their number has reduced to 8. So, those ten people believe that we have destroyed Batumi instead constructing it and it is shame,” said the former chairman.
15 out of 23 members of the Council attended the special session. Only one of them Nodar Dumbadze represented the National Movement. However, he left the session before ballot started. Dumbadze said the Georgian Dream had gained council members over. “The issue was discussed through serious violation of the law. Some council members were even threatened.”
After the Batumi City Hall has new chairman, the mayor will also be replaced in the city. Zurab Pataraia is nominated to be the candidate for the position; currently he is head of MP Murman Dumbadze’s office in Batumi.