თბილისის ადამიანის უფლებათა სახლი შშმ პირების უფლებების დარღვევასთან დაკავშირებით პრესკონფერენციას გამართავს
თბილისი, 12 თებერვალი, 2013
„ადამიანის უფლებათა სახლი“
მელიტონ ქანთარიას 11ა
თბილისი, საქართველო
ტელ: (+ 995 32) 214 80 94
http://www.humanrightshouse.org/
ოთხშაბათს, 13 თებერვალს, 15:00 საათზე, ფონდ ღია საზოგადოება საქართველოს ოფისში (მისამართი: ჭოველიძის ქ. 10), თბილისის ადამიანის უფლებათა სახლი ორგანიზაცია “დამოუკიდებელი ცხოვრების ახალგაზრდული ცენტრის” წარმომადგენლებთან ერთად პრესკონფერენციას გამართავს.
პრესკონფერენციაზე შეზღუდული შესაძლებლობების მქონე პირები და მათი ადვოკატები მიმდინარე სასამართლო დავების შესახებ ისაუბრებენ და ჟურნალისტებს უფლებათა დარღვევის კონკრეტულ ფაქტებს გააცნობენ.
კერძოდ, სამშაბათს, 12 თებერვალს არასამთავრობო ორგანიზაციების ადამიანის უფლებათა სახლის და “კონსტიტუციის 42-ე მუხლის” დაცვის ქვეშ მყოფი მოქალაქის „დამოუკიდებელი ცხოვრების ახალგაზრდული ცენტრის“ დირექტორის, შეზღუდული შესაძლებლობების მქონე პირის კობა ნადირაძის საქმეზე თბილისის საქალაქო სასამართლომ უარყოფითი გადაწყვეტილება გამოიტანა, რითიც უარი გვეთქვა სარჩელის დაკმაყოფილებაზე, სადაც „ადამიანის უფლებათა სახლი“ შშმ პირებისთვის საზოგადოებრივი დაწესებულებების შენობებისა და ტრანსპორტის ადაპტაციას ითხოვდა.
ღონისძიება ტარდება თბილისის ადამიანის უფლებათა სახლის პროექტის, “უფასო იურიდიული დახმარება საქართველოს სოციალურად დაუცველი მოსახლეობისთვის” ფარგლებში. პროექტი ხორციელდება ევრაზიის თანამშრომლობის ფონდის პროექტის ფარგლებში, "'სასამართლო ინიციატივა დამოუკიდებელი მართლმსაჯულებისთვის“, რომელიც დაფინანსებულია ამერიკის შეერთებული შტატების საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს მიერ, აღმოსავლეთ-დასავლეთის მართვის ინსტიტუტის მეშვეობით.

Human Rights House Tbilisi to Hold Press-Conference on the Violation of Rights of People with Disabilities
Tbilisi, February 12, 2013
Meliton Kantaria 11 a
Tel: (+ 995 32) 214 80 94
http://www.humanrightshouse.org/
On February 13, Wednesday, at 3:00 pm Human Rights House Tbilisi is organizing press-conference together with the representatives of the organization “Youth Center for Independent Life” in the office of the Open Society Georgia Foundation (Chovelidze str. 10, Tbilisi).
At the press-conference, people with disabilities and their lawyers will speak about ongoing litigations they are conduct at the national courts and will inform journalists about concrete facts of violations of their rights.
Namely, on February 12, Tuesday, Tbilisi City Court passed negative judgment on the lawsuit of Koba Nadiradze, client of the HRHT and Article 42 of the Constitution, who is director of the Youth Center for Independent Life. The court refused to satisfy the application where HRHT had requested adaptation of premises of public agencies and public transport means for the people with disabilities.
The internship has been implemented by the Human Rights House Tbilisi (HRHT) and the Human Rights Centre (HRIDC) with the assistance of the Eurasia Partnership Foundation (EPF) program ‘Civil Initiative for an Independent Judiciary’  in partnership  the United States Agency for International Development (USAID) and East-West Management Institute (EWMI).