სპეცოპერაციის კადრები ტელეკომპანიების ეთერში
ტელეკომპანიებმა „რუსთავი 2“, „მაესტრო“, საზოგადოებრივი მაუწყებლის „პირველი არხი“ და „იმედი“, 2004 წლის 24 ნოემბრის სპეცოპერაციის ამსახველი ვიდეო გაავრცელეს. მასალა ასახავს სპეცოპერაციას, რა დროსაც ამირან (ბუტა) რობაქიძე გარდაიცვალა, მასთან ერთად მყოფი პირები კი დააკავეს.
ყველა მაუწყებელს კადრები ამ საქმეში ბრალდებულმა, დიდუბე-ჩუღურეთის რაიონული პოლიციის ყოფილმა უფროსმა, ირაკლი ფირცხალავამ მიაწოდა. თუმცა პირველად ეთერში „რუსთავი 2“-მა უჩვენა.
„კურიერის“ წამყვანმა პაატა იაკობაშვილმა 12 საათიან გამოშვებაში მასალის ეთერში გაშვებამდე მძიმე კადრების გამო ბოდიში მოუხადა მაყურებელს და გარდაცვლილი ამირან (ბუტა) რობაქიძის ოჯახს.
„რუსთავი 2“-მა ვიდეო მასალა მთავარ თემად გაუშვა და მხოლოდ გარდაცვლილი ბუტა რობაქიძის სახე დამალა. ჟურნალისტმა ნათია ტრაპაიძემ 12 საათიან კურიერში ჩართვისას განაცხადა, რომ კადრებიდან კარგად ჩანს, „როგორ ამოაქვთ მანქანიდან ერთი კალაშნიკოვი და ერთი ავტომატური ცეცხლსასროლი იარაღი“. ჟურნალისტის თქმით, „ეს კადრები მანქანის გაჩერების პირველივე წუთებში არის გადაღებული. ეს არის უწყვეტი კამერით გადაღებული, კამერა გათიშული არ ყოფილა“. „რუსთავი 2“-ს ეთერში ვიდეო მასალა სრულად არ გაუშვია. მთლიანი მასალა დაახლოებით ათ წუთიანი ქრონომეტრაჟისაა.
გავიდა თუ არა მასალა „რუსთავი 2“-ის ეთერში, ინტერნეტ ტელევიზია „პალიტრა ტვ“-მ საკუთარ ვებ-გვერდზე ატვირთა, რაც სოციალურ ქსელებში გავრცელდა.
მოამბის 12 საათიანი გამოშვების პირველ ბლოკში პირდაპირ ეთერში ჩაერთო საზოგადოებრივი მაუწყებლის „პირველი არხის“ ჟურნალისტი ლევან კვატაშიძეც, რომელიც დაახლოებით იმავე ტექსტს ამბობს, რასაც ტრაპაიძე, თუმცა ყოველთვის ხაზს უსვამს, რომ ირაკლი ფირცხალავას ნათქვამზე დაყრდნობით საუბრობს.
„როგორც ფირცხალავა აცხადებს, ამ კადრებში დეტალურად ჩანს, რომ ბუტა რობაქიძეს და სხვა პირებს იარაღი რეალურად ჰქონდათ“, - ამბობს კვატაშიძე. „პირველი არხის“ ვიდეომასალაში სპეცოპერაციის დროს დაკავებული ყველა პირის სახე იყო დაფარული.
„მაესტრომ“ კადრები 13 საათზე „რუსთავი 2“-ის ლოგოთი გაუშვა ეთერში.  კადრებს არ ახლდა ჟურნალისტის კომენტარი.
„მეცხრე არხმა“ გავრცელებული ვიდეომასალის შესახებ მაყურებელს 14 საათიან გამოშვებაში აცნობა. ტელეკომპანიას კადრები ეთერში არ უჩვენებია. გადაღებული მასალა საინფორმაციო პროგრამის წამყვანმა აღწერა. მისი თქმით „კადრებში ჩანს როგორ წევს დაჭრილი ბუტა რობაქიძე და როგორ იღებს ოპერატორი მანქანაში არსებულ ცეცხლსასროლ იარაღას“.
ტელეკომპანია „იმედმა“ კადრები 14 საათიან გადაცემაში  გაუშვა და უჩვენა დაახლოებით 2 წუთიანი მასალა. წამყვანმა მაყურებელი კადრების სიმძიმის შესახებ გააფრთხილა. „იმედმა“ ეთერში გაუშვა პროკურორის არჩილ კბილაშვილის კომენტარი, ასევე ბუტა რობაქიძის ოჯახის წევრების კომენტარები.
გავრცელებულ ვიდეომასალაში ისმის მხოლოდ ერთი გასროლა, რის შემდეგაც ჩანს, რომ ბუტა რობაქიძე დაჭრილია. 2004 წელს სპეცოპერაციის შემდეგ გადაცემა „პატრულში“, რომელიც ტელეკომპანია „რუსთავი 2“-ის ეთერში გავიდა, აღინიშნა, რომ ბუტა რობაქიძე ორმხრივი სროლის შედეგად გარდაიცვალა.

TV-Companies Rustavi 2, Maestro, Public Broadcaster and Imedi-TV have aired footage from the special operation of 24 November 2004 when Amiran (Buta) Robakidze was killed and people accompanying him were arrested.
Former Chief of Didube-Chugureti Regional Police Department Irakli Pirtskhalava, accused in the accident, sent the footage to all broadcasters, although it was first aired by Rustavi 2.
Before the video-materials were aired in the 12pm news program presenter Paata Iakobashvili apologized to viewers and Amiran (Buta) Robakidze’s family for horror scenes.
Rustavi 2 released the video-footage as top story and hid only Buta Robakidze’s face.  Journalist Natia Trapaidze said in 12 p.m. Kurieri that the footage shows “how they take one Kalashnikov machinegun and another machinegun from the car.”  According to the journalist “this footage was recorded several minutes after the car was stopped.  It was recorded nonstop; the camera was not turned off.”  Rustavi 2 did not air the complete footage whose original length is 10 minutes.
As soon as Rustavi 2 released the footage, it was uploaded on the website Palitra TV and circulated in social networks.
In 12 p.m. Moambe newscast of the GPB, , journalist Levan Kvatashidze read almost the same text as Rustavi 2 though underlined he was quoting Irakli Pirtskhalava.
“According to Pirtskhalava, the given footage demonstrates that Buta Robakidze and others were armed,” Kvatashidze says.  GPB covered faces of all actors in the video-material.
Maestro aired the footage at 1 p.m. with Rustavi 2’s logo.  Journalist did not make any comments on it.
9th Channel informed viewers about the video-material in its 2 p.m. newscast.  The TV-Company did not air the footage itself.  The footage was just described by the newscast presenter.  According to him, “the footage shows how wounded Buta Robakidze lies on the ground and how the cameraman records firearms inside the car.”
Imedi TV aired 2-minute footage in the 2 p.m. newscast.  Presenter warned the viewers about the unpleasant footage.  Imedi also aired comments of the Chief Prosecutor Archil Kbilashvili and Buta Robakidze’s family members.
In the circulated video-footage one can only hear a gunshot and then we see wounded Buta Robakidze.  In 2004, after the special operation TV-program Patruli (Rustavi 2) spread information that Buta Robakidze was shot dead in double shooting.