ზურაბ ადეიშვილის ძმაზე საერთაშორისო ძებნა გამოცხადდა
იუსტიციის ყოფილი მინისტრის ზურაბ ადეიშვილის ძმაზე საერთაშორისო ძებნა გამოცხადდა. კახეთის საოლქო პროკურატურა დავით ადეიშვილს სამსახურებრივი უფლებამოსილების ბოროტად გამოყენებაში ადანაშაულებს. როგორც კახეთის საინფორმაციო ცენტრს პროკურორმა ხვიჩა ბეგიაშვილმა განუცხადა, დავით ადეიშვილმა, 2005 წელს, კახეთის გუბერნატორის მოადგილედ მუშაობისას, აიძულა თელავის ბაზრის მესაკუთრეები, წილი ჯაბრაილ ხანგოშვილის სასარგებლოდ დაეთმოთ.
დავით ადეიშვილს აღკვეთის ღონისძიების სახით პატიმრობა დაუსწრებლად აქვს შეფარდებული. ოფიციალური ინფორმაციით, ის მიმალვაში იმყოფება. ბრალდებულის ადვოკატის გოჩა თედიაშვილის თქმით, დავით ადეიშვილი საქართველოში იმ შემთხვევაში დაბრუნდება, თუ მასზე სისხლის სამართლებრივი დევნა შეწყდება, ან აღკვეთის ღონისძიება შემსუბუქდება.
„დავით ადეიშვილი ბრალს არ აღიარებს და სისხლისსამართლებრივი დევნის შეწყვეტას ითხოვს. როცა მას აღკვეთის ღონისძიებად პატიმრობა შეეფარდა, პროკურატურამ ეს დაასაბუთა იმით, რომ შესაძლოა ბრალდებულს მოწმეებზე და დაზარალებულებზე ზეწოლა მოეხდინა, მტკიცებულებების მოპოვებისთვის ხელი შეეშალა. ამ დრომდე, ბრალდებას არ აქვს ახალი მტკიცებულება, რომლითაც დადასტურდება, რომ რაიმე ახალი დანაშაული ჩაიდინა. ჩვენ მიერ მოპოვებული მტკიცებულებებით დასტურდება, რომ მას დანაშაული არ ჩაუდენია. ამიტომ ვითხოვთ, რომ შეწყდეს მის მიმართ სისხლის სამართლებრივი დევნა და გაუქმდეს აღკვეთის ღონისძიება პატიმრობა. ვითხოვთ, დევნის შეწყვეტას და არა სისხლის სამართლის საქმის შეწყვეტას,“ – განაცხადა გოჩა თედიაშვილმა დღეს გამართულ სასამართლო პროცესზე.
კახეთის საოლქო პროკურატურის პროკურორი ხვიჩა ბეგიაშვილი შუამდგომლობას არ დაეთანხმა. „ჩვენს მიერ წარმოდგენილი მტკიცებულებების ნუსხა ადასტურებს დავით ადეიშვილის მხრიდან დანაშაულებრივ ქმედებას. ამ დროისთვის არ არსებობს სისხლის სამართლებრივი დევნის შეწყვეტის საფუძველი. დაცვის მხარეს არ წარმოუდგენია ახალი გარემოება, რაც იმოქმედებდა აღკვეთის ღონისძიების შეცვლაზე. ადვოკატის შუამდგომლობა უსაფუძვლოა,“ – განაცხადა პროკურორმა.
ბრალდებულის ადვოკატმა მოსამართლეს იმ გარემოების გათვალისწინება სთხოვა, რომ მისი დაცვის ქვეშ მყოფი საქართველოდან მიმალვის მიზნით არ წასულა და საზღვარგარეთ სამკურნალოდ იმყოფება. „ყველა ადამიანები ვართ და თუ უფრო მსუბუქი აღკვეთის ღონისძიებით შეეცვლება, დღესვე დაბრუნდება საქართველოში. იქნებ შეუმსუბუქოთ მაინც აღკვეთის ღონისძიება, რომ დაბრუნდეს და ნათელი მოეფინოს ამ საქმეს,“ – მიმართა ადვოკატმა მოსამართლეს.
მოსამართლე მამუკა წიკლაურმა დაცვის მხარის შუამდგომლობა არ დააკმაყოფილა და განაცხადა, რომ საქმეში არსებული მტკიცებულებების მიხედვით, დავით ადეიშვილის მიმართ სავარაუდოდ გამამტყუნებელი განაჩენი დადგება.
„მტკიცებულებები, რომლებიც დევს საქმეში, ალბათობის მაღალი ხარისხით იძლევა ვარაუდის საფუძველს, რომ საქმეზე დადგება გამამტყუნებელი განაჩენი. ის, რომ აღმოფხვრილია მოწმეებზე ზემოქმედების ალბათობა არ არის სისხლის სამართლებრივი დევნის შეწყვეტის, ან აღკვეთის ღონისძიების შეცვლის საფუძველი, მითუმეტეს, რომ ბრალდებული თავს არიდებს მართლმსაჯულებას. აქედან გამომდინარე, შუამდგომლობის დაკმაყოფილებაზე უარს გეუბნებით,“ – განაცხადა მოსამართლე მამუკა წიკლაურმა.
მოსამართლემ საქმის არსებითი განხილვა 14 მარტს, 13:00 საათზე ჩანიშნა.
შეგახსენებთ, რომ მიმალვაში იმყოფება დავით ადეიშვილის ძმა, ზურაბ ადეიშვილიც. მას ბრალად სამსახურებრივი უფლებამოსილების ბოროტად გამოყენების ორგანიზება ედება. პროკურატურის ინფორმაციით, ზურაბ ადეიშვილმა ჩაიდინა პატიმართა დამამცირებელი და არაადამიანური მოპყრობის ორგანიზება, ასევე, განსაკუთრებით მძიმე დანაშაულის შესახებ სისხლის სამართლის საქმეზე მტკიცებულების ფალსიფიკაციისა და დანაშაულთა პროვოკაციის ორგანიზება.

Zurab Adeishvili’s Brother Internationally Wanted
Brother of former minister of justice of Georgia Zurab Adeishvili was declared internationally wanted. Kakheti regional prosecutor’s office accuses Davit Adeishvili of abuse of authority. Prosecutor Khvicha Begiashvili told ICK that in 2005, when occupying the position of Kakheti region deputy governor, Davit Adeishvili had compelled owners of Telavi agricultural market to give up their assets in the market in favor of Jabrail Khangoshvili.
Preventive measure - imprisonment was imposed on Davit Adeishvili in absentia. According to official information, he is hiding from law enforcement forces. His lawyer Gocha Tediashvili said Adeishvili would return to Georgia when criminal prosecution is dropped against him or less grave preventive measure is used against him.
“Davit Adeishvili does not plead guilty and requests to drop criminal prosecution against him. When imposing imprisonment on him, the prosecutor’s office verified this decision by allegation that the accused could influence witnesses and victims or hamper evidence-collection process. The prosecutor’s office has not obtained any evidence to prove that Adeishvili has committed any new offense meanwhile. Our evidence proves that he has not committed the alleged crime. So, we request to stop criminal prosecution and to cancel preventive measure against him. We request to stop prosecution and not to drop launched criminal case against him,” said Gocha Tediashvili at the trial.
Prosecutor Khvicha Begiashvili of Kakheti Regional Prosecutor’s Office declined the solicitation. “The list of evidence provided by us proves that Davit Adeishvili committed crime. There is no ground to drop criminal prosecution against him. The defense side has not presented any new circumstance that could become ground to change the preventive measure. The lawyer’s solicitation is groundless,” the prosecutor said.
The defense lawyer requested the judge to consider the circumstance that his client had not left Georgia to hide from investigation; he is taking medical treatment abroad. “We are all people and if imprisonment is changed into less grave punishment, he would return to Georgia immediately. I urge you to mitigate his punishment and it will encourage him to return to Georgia in order to finally resolve this case,” the lawyer appealed to the judge.
Judge Mamuka Tsiklauri did not satisfy defense side’s solicitation and stated that according to the evidence presented in the case materials is enough to find Davit Adeishvili guilty.
“The evidence from the case materials give ground to our assumption that accused person would be found guilty in the alleged crime. Even though there is meager possibility to influence witnesses, it is not enough ground to drop criminal prosecution or change preventive measure against him; moreover, the accused hides from judiciary. Thus, I refuse to satisfy the solicitation of the defense side,” Judge Mamuka Tsiklauri said.
The judge scheduled essential hearing of the case at 13:00 pm on March 14.
Davit Adeishvili’s brother Zurab Adeishvili is also hiding from investigation; he is accused of abuse of authority. According to the prosecutor’s office, Zurab Adeishvili had organized degrading and inhuman treatment facts of prisoners. He is also accused of falsification of evidence in criminal case and provoking of different crimes.