შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სამინისტრომ სახალხო დამცველის რეკომენდაცია გაითვალისწინა
საქართველოს, შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სამინისტრომ გაითვალისწინა სახალხო დამცველის რეკომენდაცია პაციენტ რ.ბ.-ს სამედიცინო მომსახურების დაფინანსების თაობაზე.
2013 წლის 25 თებერვალს საქართველოს სახალხო დამცველს მიმართა მოქალაქე ი. ბ.–მ მისი დის, რ. ბ.–ს სამედიცინო მომსახურების დაფინანსებასთან დაკავშირებით.
მოქალაქე რ. ბ. არის პედაგოგი და სარგებლობდა საჯარო სკოლის პედაგოგებისათვის განკუთვნილი სახელმწიფო დაზღვევის პროგრამით. საჯარო სკოლის მიერ მისთვის ხელშეკრულების შეწყვეტის გამო, მისი დაზღვევის ვადა ამოიწურა 2013 წლის 1 იანვარს. მიუხედავად იმისა, რომ მოგვიანებით რ.ბ.–ს ხელშეკრულება კვლავ აღუდგინეს, ხელშეკრულების შეწყვეტამ გამოიწვია მოქალაქის სადაზღვევო პერიოდის შეჩერება. 2012 წლის დეკემბრიდან იგი მოთავსებული იყო ერთ–ერთი კლინიკის რეანიმაციულ განყოფილებაში. რ. ბ-ს სადაზღვევო ლიმიტი ამოიწურა სწორედ სადაზღვევო პერიოდის წყვეტის გამო, ხოლო მკურნალობის ღირებულება მნიშვნელოვნად აღემატებოდა მისი და მისი ნათესავების ფინანსურ შესაძლებლობებს.
საქართველოს სახალხო დამცველმა შუამდგომლობით მიმართა საქართველოს, შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სამინისტროს რ. ბ.–ს რეანიმაციულ განყოფილებაში მკურნალობის დასაფინანსებლად. საქართველოს სახალხო დამცველის შუამდგომლობა დაკმაყოფილდა და მოქალაქის მკურნალობის ხარჯები ანაზღაურდება სახელმწიფოს მიერ.

Ministry of Labor, Health and Social Affairs of Georgia fulfilled the recommendation of the Public Defender of Georgia
Ministry of Labor, Health and Social Affairs of Georgia fulfilled the recommendations of the Public Defender of Georgia on providing financial assistance to the patient R.B. for his/her medical treatment.
On February 25, 2013 I.B. addressed the Public Defender of Georgia for financing medical service of his/her sister R.B.
R.B. is a teacher and utilized the state insurance program rendered for the public school teachers. Due to the termination of the contract by the Public School, the tenure of her insurance elapsed on January 1, 2013. In spite of restoring the contract to R.B., the termination of the agreement has resulted in suspension of the insurance period. From December 2012, R.B. has been placed in the intensive/critical care unit of one of the clinics. The insurance limit has exhausted due to the split in the insurance period and treatment costs were significantly excessive to financial capacities of R.B. and his/her relatives.
Public Defender of Georgia addressed the Ministry of Labor, Health and Social Affairs of Georgia in order to provide financial assistance for R.B.’s medical treatment at the intensive care unit. The recommendation of Public Defender of Georgia has been fulfilled and the medical treatment costs will be reimbursed by the State.