გუნავას საქმეზე მოწმეები დაიკითხნენ
სამეგრელო -ზემო სვანეთის გუბერნატორის თენგიზ გუნავას სასამართლო პროცესზე ბრალდების მხარის მოწმეები დაკითხეს. ეპიზოდი, რომელზეც მოწმეები დაიკითხნენ,  ჯანმრთელობის განზრახ მსუბუქად დაზიანებას ეხება. საგამოძიებო ორგანოების ინფორმაციით, თენგიზ გუნავასა და მის მძღოლს შორის ფიზიკური დაპირისპირება მოხდა, რა დროსაც გუნავამ თავისი მაკაროვის ტიპის სამსახურებრივი იარაღით, მძღოლს, საქმეში დაზარალებულად ცნობილ იზორიას, ესროლა და ფეხში დაჭრა.
მთავარი მოწმე და საქმეში დაზარალებულად ცნობილი კახა იზორია, სხდომის იმ ნაწილის დახურვას ითხოვდა, სადაც მას სასამართლოსთვის ჩვენება უნდა მიეცა, რადგან საქმე მის პირად ცხოვრებას ეხებოდა. ამგვარი შუამდგომლობით სასამართლოს ბრალდების მხარემაც მიმართა, თუმცა მოსამართლემ სხდომის დახურვა საჭიროდ არ მიიჩნია და შუამდგომლობა არ დააკმაყოფილა.
საქმის მასალების მიხედვით, კახა იზორიამ, რომელიც თენგიზ გუნავას მძღოლად მუშაობდა, ინტიმური შინაარსის მოკლე ტექსტური შეტყობინება თენგიზ გუნავას ახლო ნათესავ ქალბატონს გაუგზავნა. როგორც თავად იზორია ამბობს, მას უბრალოდ ნომერი შეეშალა და ესემესი სხვა ადრესატისთვის იყო განკუთვნილი:
„გუნავასთან მძღოლად 6 წლის განმავლობაში ვმუშაობდი. მასთან ყოველთვის კარგი  ურთიერთობა მქონდა. 31 მარტს, ჩვენმა თანამშრომელმა ბაკურ გულუამ დამიბარა და მაჩვენა ფურცელზე ამობეჭდილი ის ესემესი, რომელიც მე შემთხვევით გუნავას ნათესავ ქალბატონს გავუგზავნე. ესემესი ინტიმური შინაარსის იყო. მივხვდი რომ შევრცხვი და ჩემი შეცდომის გამო, სამსახურიდან წასვლა გადავწვიტე და სამსახურიდან წასვლის შესახებ პატაკი იმ დღესვე დავწერე. მეორე დღეს თბილისში წასვლა გადავწყვიტე. ზუგდიდის ავტოვაგზლამდე ჩემი ოჯახის წევრებმა მიმაცილეს, მე ბილეთი ავიღე და მათ ზუგდიდის ავტოვაგზლის ტერიტორია დატოვეს. როცა მიკროავტობუსის გასვლას ველოდებოდი, ერთ-ერთმა თანამშრომელმა დამირეკა და მითხრა თენგიზ გუნავას შენი ნახვა უნდაო. გუნავას იქვე, ავტოსადგურზე შევხვდი. მასთან ერთად კიდევ სამი პიროვნება იყო. თუმცა ისინი ჩემი და გუნავას საუბრაში არ ჩარეულან და შორიახლოს იდგნენ. გუნავამ მკითხა, რატომ გავაკეთე ამგვარი რამ და რატომ გავუგზავნე მის ახლობელ ქალს ესემესი. მე ავუხსენი რომ ნომერი შემეშალა და სხვას ვუგზავნიდი ესემესს. საუბარი მშვიდ ვითარებაში მიდიოდა. მე გადავწყვიტე გავრიდებოდი სიტუაციას და წამოვედი. 15-20 მეტრი გავიარე და გასროლის ხმა გავიგე, ფეხში კი ტკივილი ვიგრძენი. ზურგით ვიყავი და არ დამინახავს ვინ მესროლა. ჩემ ბიძაშვილს დავურეკე და დახმარება ვთხოვე, მან თავის სახლში წამიყვანა, ძალიან ცუდად ვიყავი, გონებას ვკარგავდი. შემდეგ, ჩემი ბიძაშვილის სახლში სოდის თანამშრომელი მოვიდა და მითხრა, შეიძლება მდგომარეობა ძალიან გაგირთულდესო და გორის სამხედრო ჰოსპიტალში უნდა გადაგიყვანოთო. იმავე ღამეს, გორის საავადმყოფოში გადმომიყვანეს“ - ამბობს მოწმე კახაბერ იზორია.
პროკურორის თქმით, კახა იზორიას მიერ სასამართლოზე მიცემული ჩვენება გარკვეულწილად წინააღმდეგობაში მოდის გამოძიების ეტაპზე მის მიერ მიცემულ ჩვენებასთან და გარკვეულ ბუნდოვანებას ქმნის. პროკურორის თქმით, გამოძიების ეტაპზე მიცემულ ჩვენებაში იზორია ამბობდა, რომ სადგურის ტერიტორიის დატოვება იმიტომ გადაწყვიტა, რომ გუნავასთან შელაპარაკება მოუვიდა და სიტუაციისთვის თავის არიდება ამჯობინა. პროკურორმა მოწმეს ამ დეტალის დაზუსტება სთხოვა, რაზეც მომწემ თქვა, რომ გუნავასთან წაკამათება მართლაც მოუვიდა.
სასამართლოზე გორის ჰოსპიტალის ის ექიმიც დაიკითხეს, რომელმაც, როგორც თავად აღნიშავს, სამედიცინო დახმარება კახა იზორიას გაუწია.
„2 აპრილს, სანამ პაციენტს შემოიყვანდნენ ჰოსპიტალის ყოფილმა დირექტორმა ალექსანდრე მუხაძემ დამირეკა და მითხრა რომ პაცინეტი შემოვიდოდა, რომელიც ქვედა კიდურის არეში იყო დაჭრილი. მუხაძემ მითხრა, რომ ჯერ პაციენტისთვის უნდა მიმეხედა და მისი ჰოსპიტალში შემოყვანის თაობაზე რაიმე დოკუმენტაციის შედგენისგან თავი უნდა შემეკავებინა. პაციენტი დაჭრილი იყო მარჯვენა ფეხში, წვივის არეში. ჰქონდა შემავალი და გამავალი ჭრილობა, რომელიც სავარაუდოდ, ცეცხლსასროლი იარაღით იყო მიყენებული. მე მას ჭრილობა დავუმუშავე. პაციენტი ჰოსპიტალში ერთი დღე-ღამის განმავლობაში იმყოფებოდა.შემდეგ კი, მივიჩნიე რომ მისი მდგომარეობა მსუბუქი იყო და სტაციონარულ მკურნალობას არ საჭიროებდა. როცა პაციენტი უნდა გამეწერა, ჰოსპიტალის ყოფილ დირექტორს მუხაძეს კიდევ ერთხელ ვკითხე, რა უნდა გამეკეთებინა, უნდა მეწარმოებინა თუ არა პაციენტის გაწერასთან დაკავშირებული რაიმე სახის დოკუმენტი. მისი თქმით, პაციენტი უნდა გამეშვა და დოუმენტაციის წარმოებისგან ამჯერადაც თავი უნდა შემეკავებინა. რადგან ამგვარი მითითება იყო, მეც ასე ჩავთვალე საჭიროდ და ამ პაციენტთან დაკავშირებით არანაირი დოკუმენტი არ შემიდგენია. მას ჩემი ტელეფონის ნომერი მივეცი და ვუთხარი, რომ თუკი რაიმე გართულება იქნებოდა, შეეძლო დამკონტაქტებოდა. გაწერის შემდეგ, მან ორჯერ დამირეკა და მთხოვა მასთან სახლში მისვლა. მივედი და ჭრილობა გადავუხვიე“ -   ამბობს გორის ჰოსპიტალის ქირურგი, გერონტი თოფჩიშვილი თავის ჩვენებაში.
გუნავას ადვოკატმა მოწმე თოფჩიშვილს ჰკითხა, თუ რატომ ახსოვდა მას ასე დეტალურად 2 აპრილს ჰოსპიტალში განვითარებული მოვლენები, რაზეც მოწმემ უპასუხა, რომ მის პრაქტიკაში ეს იყო პირველი შემთხვევა, როცა პაციენტს სამედიცინო დახმარება დოკუმენტაციის გაფორმების გარეშე ჩაუტარა და სწორედ ამიტომ დაამახსოვრდა ეს დღე და ეს პაციენტი ასე.
სასამართლო პროცესს, თენგიზ გუნავას მხარდამჭერები ესწრებოდნენ. მოწმეთა დაკითხვის დროს, წესრიგის დარღვევის გამო, მოსამართლემ დარბაზიდან რამდენიმე ადამიანიც გააძევა. დარბაზში დამსწრეთა ნაწილი მოწმეებს აცილებდნენ ირონიული შეძახილით - „ვაჟკაც“.

Witnesses Questioned in Gunava’s Case
Witnesses of the prosecutor’s office were questioned at the trial on Samegrelo-Zemo Svaneti regional governor Tengiz Gunava. They were questioned about the incident where person was slightly injured. According to investigation unit, Tengiz Gunava and his driver had an argument when Gunava wounded his driver Izoria in the leg with his service gun.
Chief witness and victim of the case Kakha Izoria requested to close the trial when he intended to make the statement because it referred to his personal life. The defense side also requested to close the trial but the judge did not satisfy the solicitation.
According to case materials, Kakha Izoria sent intimate sms to Gunava’s female relative to her cell phone number. Izoria claims he mixed up phone numbers and wanted to send the sms to other person:
“I had been working with Tengiz Gunava for 6 years. We always had very close relation. On March 31, our colleague Bakur Gulua met me and showed the printed out sms which I had sent to Gunava’s relative woman by mistake. It was intimate text and I got ashamed of my mistake. So, I decided to quit my job and wrote resignation letter on the same day. Next day I decided to go to Tbilisi. My family members saw me to the auto-station in Zugdidi; I took a ticket and was waiting for the bus. My former colleague called me and said Tengiz Gunava wanted to see me and we met at the bus-station. Gunava was accompanied by three persons though they did not interfere in our conversation. Gunava asked me why I had sent the sms to his relative but I explained to him that I had mixed up numbers. We conversed calmly and finally I decided to quit before the situation got tense and went away; having walked 15-20 meters away, I heard a gunshot and then felt pain in the leg. I did not see who shot me because my back was turned and I wasn't facing the assailant. Then I called my cousin for help; he took me home; I was very bad and getting fainted. Then an officer of Special Operative Department arrived at my cousin’s house and said my conditions might get worse and it was necessary to take me to Gori military hospital. On the same day I was taken to Gori hospital,” witness Kakhaber Izoria said.
The prosecutor said Kakha Izoria’s statement contradicted the testimony he had made during investigation process and created some obscurity about the case. The prosecutor said initially Izoria claimed that he had decided to leave the bus-station because he had quarreled with Gunava and preferred to leave to avoid escalation of the situation. The prosecutor asked Izoria to make this moment clearer and he replied that he really had an argument with Gunava.
Doctor from Gori hospital, who provided Kakha Izoria with medical assistance, was also questioned at the trial.
“On April 2, before the patient was delivered to the hospital, the former director of the hospital Aleksandre Mukhadze called and asked me to take care of a patient, who would be soon delivered to the hospital and that he was wounded in the leg. Mukhadze asked me to first treat him and avoid filling in any documents in the hospital. The patient was wounded in the right leg, supposedly by firearm. I treated his wound and the patient stayed in the hospital during one day and night. Then I decided that his health conditions were not grave and could take medical treatment in the outpatients. I again called former director of the hospital Mukhadze and asked whether I had to fill in any documents. Mukhadze again asked me to refrain from making any documents so I dismissed the patient from hospital without registration. I gave him my phone number to call me in case of any problem. Afterwards, the patient called me twice and asked me to visit him at home. I went and bandaged his wound two times,” said surgeon Geronti Topchishvili in his statement.
Gunava’s lawyer asked Topchishvili why he remembered Izoria’s case so well and he said it was the first time when he treated patient without registering him in hospital.
Tengiz Gunava’s supporters also attended the trial. Judge expelled some of them from the courtroom for causing disorder in the process during the interrogation of witnesses. Part of attendees was referring ironically to witnesses when they were leaving the courtroom.