არასამთავრობო სექტორი საიას თანამშრომლის საქმეზე ობიექტურ გამოძიებას ითხოვს-განცხადება
აღმოსავლეთ პარტნიორობის საქართველოს ეროვნული პლატფორმის პირველი ჯგუფი საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის (საია) თანამშრომლის საქმეზე ობიექტური გამოძიების ჩატარებას ითხოვს 28 მარტს, ბათუმში, გრიბოედოვის ქუჩაზე საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის სამ თანამშრომელსა და აჭარის შსს მთავარი სამმართველოს უფროსს, ვალერი თელიას შორის ინციდენტი მოხდა. აღნიშნულთან დაკავშირებით შსს-მ იმავე დღეს ჯერ განცხადება გააკეთა, სადაც აღნიშნული იყო, რომ საია-ს მძღოლი, რომან ფარტენაძე,ავტომანქანას ნასვამ მდგომარეობაში მართავდა და საგზაო მოძრაობის ნიშნებს არ დაემორჩილა, რითაც თელიას ავტომანქანას ავარიული სიტუაცია შეუქმნა. ამის შემდგომ, შსს-მ ფაქტის ამსახველი ვიდეომასალაც გაავრცელა, რომელიც ადგილზე ახლომდებარე ერთ-ერთი ობიექტის სათვალთვალო კამერით არის გადაღებული.
2 აპრილს შინაგან საქმეთა სამინისტროს გენერალურმა ინსპექციამ გამოაქვეყნა დასკვნა აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის მთავარი სამმართველოს უფროსის ვალერიან თელიასა და მოქალაქე როინ ფარტენაძეს შორის მომხდარ ინციდენტზე.
დასკვნაში აღნიშნულია, რომ "ავერსის" აფთიაქის ვიდეომეთვალყურეობის კამერიდან ამოღებული ვიდეოჩანაწერითა და გამოკითხული პირების ახსნა-განმარტებებით არ დადასტურდა ვალერიან თელიას მიერ სამსახურებრივი გადაცდომა. ასევე, გენერალური ინსპექციის შემოწმების შედეგად დადგინდა, რომ გ.ს.-ს არ განუხორციელებია გორგასლის ქუჩაზე მდებარე კომერციულ ობიექტ "ბათუმის სახლში" გარე ვიდეომეთვალყურეობის კამერიდან გადაღებული ვიდეოჩანაწერის შეგნებულად დაზიანება, თუმცა დავალების დაუდევარი და არაჯეროვანი შესრულების გამო მის მიმართ გამოყენებული იქნა დისციპლინური სასჯელი და გამოეცხადა სასტიკი საყვედური.
წინამდებარე საქმეზე გამოიკვეთა, რომ ვიდეო ჩანაწერი, რომელიც ასახავდა მნიშვნელოვან გარემოებებს დაზიანდა. საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 368-ე მუხლის თანახმად მტკიცებულების განადგურება სისხლის, სამოქალაქო ან ადმინისტრაციული სამართლის საქმეზე დანაშაულია, რომელიც ისჯება ჯარიმით ან თავისუფლების აღკვეთით ვადით ორიდან ხუთ წლამდე, თანამდებობის დაკავების ან საქმიანობის უფლების ჩამორთმევით ვადით სამ წლამდე.
მოგვიანებით ასევე გაირკვა, რომ ვ. თელიას არ ჰქონდა მართვის მოწმობა, რაზეც ყურადღების გამახვილება არ მომხდარა. საქართველოს ადმინისიტრაციული სამართალდარღვევათა კოდექსის 119-ე მუხლის თანახმად, მართვის მოწმობის გარეშე სატრანსპორტო საშუალების მართვა იმ პირის მიერ, რომელსაც არა აქვს სატრანსპორტო საშუალების მართვის მოწმობა, მიიჩნევა სამართადარღვევად და იწვევს დაჯარიმებას 200 ლარის ოდენობით.
სახელმწიფოს აქვს, როგორც ნეგატიური, ისე პოზიტიური ვალდებულებები, რაც გულისხმობს იმას, რომ ერთი მხრივ ვალდებულია არ დაარღვიოს ადამიანის ფუნდამენტური უფლებები და თავისუფლებები, ხოლო საჭიროების შემთხვევაში ჩაატაროს სრული, ყოველმხრივი და ობიექტური გამოძიება.
აღნიშნულ საქმეზე მნიშვნელოვანია გამოკვლეული იქნას ვიდეოჩანაწერის დაზიანების რეალური მიზეზი. შესაბამისად საჭიროა გამოძიების წარმოება, რათა დადგინდეს დამნაშავე პირთა ვინაობა და დადგეს კონკრეტული სისხლისამართლებრივი პასუხისმგებლობის საკითხი. ასევე, აუცილებელია, რომ კანონის წინაშე თანასწორობის უფლება პრაქტიკაში იყოს რეალიზებული და ადმინისტრაციული სამართალდარვევის შემთხვევაში მოქალაქეებს პრივილეგიების მინიჭების გარეშე დაეკისროთ შესაბამისი სანქცია. აღნიშნული კიდევ უფრო მეტ მნიშვნელობას იძენს, როდესაც საქმე ეხება საჯარო მოხელეებს და განსაკუთრებით პოლიციის მუშაკებს.
მოვუწოდებთ საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს და მთავარ პროკურატურას, ჩაატარონ ეფექტიანი გამოძიება და საზოგადოებას მიაწოდონ ამომწურავი ინფორმაცია საქმის შესახებ.

First working group of the EAP National Platform requests impartial investigation into the case of the employee of the Georgian Young Lawyers’ Association (GYLA). On March 28, an incident occurred between three employees of the GYLA’s Batumi office and the head of the Adjara Main Department of the MIA Valeri Telia in Batumi. On the same day, the MIA released a statement and alleged that the GYLA’s driver Roman Partenadze was driving car drunken and breached traffic rules. The MIA even published video-recording of this incident which was withdrawn from the watch video-camera of the pharmacy PSP located in the area.
On April 2, General Inspection of the MIA published the conclusion about the incident between Valeri Telia and Roin Partenadze which stated that based on the video-footage from the camera of the pharmacy and statements of the eyewitnesses, they concluded that Valeri Telia had not abused his professional power. GI estimated as a result of its inspection that G.S. had not premeditatedly damaged the video-footage from the watch camera of the Batumi House though disciplinary punishment was imposed on him for poor work and was strictly reprimanded.
The video-footage containing significant evidence around the aforementioned case was damaged. In accordance to the Article 368 of the Criminal Code of Georgia, destruction of evidence in criminal, civil or administrative case is a crime punishable by fine or imprisonment from two to five years, or by deprivation of the right to occupy a position or pursue a particular activity for the term not in excess of three years.
Later it was clarified that V. Telia did not have driving license though nobody had paid attention to that. In accordance to the Article 119 of the Administrative Code of Georgia, if a person drives a car without driving license is crime and is fined with 200 lari.
The state carries negative and positive responsibilities that mean it shall protect fundamental rights and freedoms of the person and launch full, thorough and impartial investigation if it is necessity.
It is urgently important to estimate real reason of damaging the vide-footage. Consequently, relevant investigation shall be launched in order to estimate the perpetrators and impose criminal liability on them. Besides that, equality right before the law shall be guaranteed and relevant sanctions shall be imposed on people regardless their privileges and status. It is particularly important, when public servants and police officers are involved in the case.
We call upon the Ministry of Internal Affairs of Georgia and Chief Prosecutor’s Office to start effective investigation into the case and provide the society with true information.