საია საგანგებო განცხადებას ავრცელებს
საია ეხმაურება მიმდინარე წლის 28 მარტს ბათუმში მის თანამშრომლებსა და პოლიციის მაღალჩინოსან ვალერიანე თელიას შორის მომხდარი ინციდენტის შესახებ შსს-ს გენერალური ინსპექციის სამსახურებრივი შემოწმების დასკვნას.
შსს-ს განცხადება, რომელიც ზემოაღნიშნულ დასკვნას ეყრდნობა, შესაშური თანმიმდევრობით ჩამოთვლის დარღვევებსა და გადაცდომებს, რომელსაც შემოწმების შედეგების თანახმად, საიას თანამშრომლის მხრიდან ჰქონდა ადგილი, თუმცა, არაფერს ამბობს ვალერიან თელიას მიერ განხორციელებულ ფიზიკურ და სიტყვიერ შეურაცხყოფაზე, საგზაო მოძრაობის დარღვევის ფაქტზე, რომელსაც  ადასტურებს თავად შსს-ს მიერ გავრცელებული ვიდეოჩანაწერი. როინ ფარტენაძემ, მართალია, დაარღვია საგზაო მოძრაობის წესები (ის იმყოფებოდა მსუბუქი ალკოჰოლური თრობის მდგომარეობაში და არ დაიცვა მანევრირების წესები), თუმცა, მტკიცება არ სჭირდება იმ ფაქტს, რომ ეს არ აძლევს სახელმწიფო დაწესებულებების წარმომადგენლებს სამართალდამრღვევი მოქალაქეების ფიზიკური ან სიტყვიერი შეურაცხყოფის უფლებას.
ცალსახაა, რომ გენინსპექციის დასკვნაში მოცემული ფაქტები და შეფასებები არის არა ინციდენტის სრულყოფილი და ობიექტური აღწერა, არამედ ამ ინციდენტის ცალმხრივი ვერსია, რომელიც არათუ არ პასუხობს კითხვებს, არამედ აჩენს დამატებით ეჭვებს. მაგალითად, საინტერესოა, თუ შეურაცხყოფა საიას მძღოლის მხრიდან ხორციელდებოდა, რატომ აღენიშნებოდა ინციდენტის კვალი სწორედ მას და არა თელიას, რომლის მიმართაც, შსს-ს დასკვნის თანახმად, საიას წარმომადგენელი აგრესიული იყო. ამასთან, რატომ გამოიძახეს საპატრულო პოლიციის ეკიპაჟი საიას თანამშრომლებმა და არა ვალერიან თელიამ, რომელმაც შსს-ს ვერსიის მიხედვით, დააფიქსირა როგორც მოძრაობის წესების დარღვევის ფაქტი, ასევე იგი გახდა კანონდამრღვევი მოქალაქის მხრიდან შეურაცხყოფის ადრესატი.
საიამ გამოითხოვა ოფიციალური ინფორმაცია შსს მომსახურების სააგენტოდან ვალერიანე თელიას სახელზე მართვის მოწმობის გაცემის შესახებ. მიღებულ პასუხში გარკვევით არის მითითებული, რომ მის სახელზე ასეთი დოკუმენტი გაცემული არ არის. მას შემდეგ, რაც საიამ ეს ინფორმაცია მოიპოვა,  შსს ზეპირი კომენტარით გამოეხმაურა აღნიშნულ საკითხს და განმარტა, რომ ამის გამო თელია დაჯარიმებულია. აღნიშნულის შესახებ შსს-ს მიერ გავრცელებულ არც ერთ განცხადებაში არ არის მითითებული და აქცენტი ყველგან მხოლოდ საიას თანამშრომლის სამართალდარღვევაზე კეთდება. უფრო მეტიც, შსს-ს პრესსამსახურის მიერ მედიისთვის მიცემულ კომენტარში ადგილი აქვს მცდელობას, დასაბუთდეს და გარკვეული გამართლება მოეძებნოს პოლიციის მაღალჩინოსნის მიერ ჩადენილ სამართალდარღვევას.
თელიას მიერ მართვის მოწმობის არქონა არ არის ერთადერთი კანონდარღვევა, რასაც მისი მხრიდან ჰქონდა ადგილი. შსს-ს მიერ გავრცელებულ კადრებში კარგად ჩანს, როგორ არღვევს ის საგზაო მოძრაობის წესებს და როგორ აყენებს ფიზიკურ შეურაცხყოფას როინ ფარტენაძეს. ამის მიუხედავად, ამ ფაქტების გამო პოლიციის მაღალჩინოსანი ადმინისტრაციულ სამართალდამრღვევად არავის უცნია და მისთვის მსუბუქი ადმინისტრაციული სახდელიც არავის შეუფარდებია, რომ არ ვისაუბროთ სისხლის სამართლის საქმეზე.
განსახილველ საქმეში მნიშვნელოვანი ადგილი უჭირავს აღნიშნული ინციდენტის ამსახველი მტკიცებულების განადგურებას ფაქტს, რომლის ოფიციალური ვერსია ბევრ ეჭვს იწვევს. შსს-ს დასკვნის თანახმად,  „პოლიციის თანამშრომელი - გ. ს. მივიდა გორგასლის ქუჩაზე მდებარე კომერციულ ობიექტ ,,ბათუმის სახლში", საიდანაც უნდა მომხდარიყო აღნიშნული ობიექტის გარე ვიდეომეთვალყურეობის კამერიდან გადაღებული ვიდეოჩანაწერის ამოღება, რა დროსაც   გ. ს-მ დაუდევრობით ვერ მოახერხა ჩანაწერის ამოღება და დააზიანა არსებული ვიდეოფაილები, რომლის აღდგენაც შემდგომში ვეღარ მოხერხდა.“ აჭარის ა/რ მთავარი სამმართველოს თანამშრომლები, რომელთაც დაევალათ ამოღების განხორციელება წარმოადგენდნენ თელიას სამსახურებრივ დაქვემდებარებაში მყოფ პირებს, რაც აჩენს კითხვებს მათ მიუკერძოებლობასთან მიმართებით. მტკიცებულებების განადგურების ფაქტის შეტყობისთანავე, საია ითხოვდა იმ ჩანაწერის ამოღებას, რომელზეც გ.ს-ს ობიექტში შესვლის ფაქტი იყო დაფიქსირებული. ამასთან, საინტერესოა, რომ გენერალურმა ინსპექციამ აღნიშნული ჩანაწერის ამოსაღებად ისევ ის თანამშრომელი მიავლინა, რომელმაც რამდენიმე საათის წინ „დაუდევრობით ვერ მოახერხა ჩანაწერის ამოღება.“ მივიჩნევთ, რომ აჭარის ა/რ მთავარი სამმართველოს თანამშრომლების ქმედება შესაძლოა შეიცავდეს სისხლის სამართლის კოდექსით გათვალისწინებული დანაშაულის, სამსახურებრივი გულგრილობის ნიშნებს, რაც საგამოძიებო ორგანოების შესწავლის საგანი უნდა გახდეს.
მაშინ, როდესაც, შესაძლოა, ადგილი ჰქონდეს სისხლის სამართლის კოდექსით გათვალისწინებულ დანაშაულს, განსაკუთრებულად შემაშფოთებელია შს მინისტრის, ირაკლი ღარიბაშვილის განცხადება იმასთან დაკავშირებით, რომ „ტექნიკოს თანამშრომელს რამე გადაცდომა ჰქონდა თუ არა და წაეშალა თუ წაშალა ჩანაწერი, ეს არ არის მნიშვნელოვანი“. მივიჩნევთ, რომ ასეთი ფაქტების შეფასებისას მინისტრმა განსაკუთრებული სიფრთხილე უნდა გამოიჩინოს, ვინაიდან მისი მხრიდან ამ საკითხის და მისი მნიშვნელობის იგნორირება, შესაძლოა, აღმოჩნდეს წამახალისებელი ფაქტორი პოლიციის სხვა თანამშრომლებისათვის.
საყურადღებოდ მიგვაჩნია რამდენიმე დღის წინ სახალხო დამცველის მიერ  გავრცელებული ინფორმაცია, რომლის მიხედვით, „ბოლო პერიოდში საქართველოს სახალხო დამცველის აპარატში გახშირდა მომართვიანობა, რომელშიც მოქალაქეები საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს სხვადასხვა რანგის თანამშრომელთა მხრიდან მათ ფიზიკურ და სიტყვიერ შეურაცხყოფაზე მიუთითებენ.“ ბოლო დროს გახმაურებულ არაერთ საქმეში (ბექა გოჩიაშვილის საქმე, ელდარ (ლუკა) კურტანიძის მიერ ჭიდაობის ფედერაციის ვიცე-პრეზიდენტის ცემის ფაქტი, თენგიზ გუნავას საქმე), სადაც შსს-ს მაღალჩინოსნები თუ რიგითი თანამშრომლები ფიგურირებდნენ, კითხვებს ბადებდა მათი ქმედებების კანონიერება. სახალხო დამცველის ზემოაღნიშნული გზავნილი პრობლემის მასშტაბურობასა და სისტემურობაზე მიუთითებს. მნიშვნელოვანია, რომ როგორც აღმასრულებელი, ასევე საკანონმდებლო ხელისუფლების მხრიდან ასეთი განცხადებები საკმარისი სერიოზულობით იქნეს აღქმული და გადაიდგას შემხვედრი ნაბიჯები პრობლემის დროული მოგვარებისათვის.
ვაცნობიერებთ, რომ ასეთი სამწუხარო ფაქტების სრული პრევენცია შესაძლებელი არ არის და არსებობს თანამშრომლების მხრიდან ინდივიდუალური გადაცდომების ჩადენის ალბათობა. თუმცა, მნიშვნელოვანია სწორედ ის, თუ როგორ რეაგირებს სისტემა მსგავს შემთხვევებზე. წინამდებარე საქმე და შსს-ს მუშაობის ბოლოდროინდელი პრაქტიკა მოწმობს, რომ სისტემის გამოწვევად კვლავ რჩება მაღალჩინოსნების მიერ კანონდარღვევის ფაქტებზე ობიექტური, დროული, ეფექტური რეაგირება.

GYLA Releases a Special Statement
GYLA releases a statement in response to the official findings of MIA’s General Inspection about the incident between employees of GYLA and Valeriane Telia, a senior police officer.
MIA’s statement based on the foregoing findings accurately lays out in sequence violations and offences allegedly committed by an employee of GYLA but says nothing about physical and verbal abuse perpetrated by Valeriane Telia, and traffic violation, proved by the video footage released by MIA itself. Roin Partenadze was indeed driving under a slight influence of alcohol and violated traffic rules but clearly, this may not justify physical or verbal abuse of citizens by representatives of the authorities.
Facts cited and conclusions drawn in findings of the General Inspection are far from being a comprehensive and objective description of the incident but rather, it is a one-sided story that not only fails to address questions but raises additional suspicions. For instance, if GYLA’s driver was the abuser, it is peculiar that he was the one that had sustained visible traces of the incident and not Telia. The latter, according to the official findings of MIA, was subjected to aggressive actions of GYLA’s employee. Further, it is peculiar that employees of GYLA and not Valerian Telia called the patrol police even though the latter reported violation of traffic rules and was targeted by aggressive actions of perpetrator, according to MIA.
GYLA addressed MIA’s Service Agency with an inquiry about whether a driving license has been issued to Valeriane Telia. In its written response the agency clearly notes that no such document has been issued. MIA made a subsequent verbal comment and explained that corresponding fine has been imposed on Telia. None of the official statement released by MIA makes any mention of the foregoing fact; instead, they focus solely on violations committed by GYLA’s employee. Furthermore, in an interview with media MIA’s spokesperson attempted to substantiate and find justification of violation committed by a senior police officer.
Not having a driving license is not the only violation committed by Telia. Footage released by MIA clearly shows him violating traffic rules and physically insulting Roin Partenadze. Nevertheless, senior police officer was not recognized as administrative offender or imposed with administrative punishment, let alone institution of criminal proceedings.
Spoliation of evidence is another issue in the present case. According to MIA’s findings, “police officer G.S. visited a commercial office, Batumi House at Gorgasali Str., to seize video footage from the surveillance camera. By acting carelessly, G.S. could not extract the footage but damaged video files, which were later impossible to be restored.” Employees of Adjara A/R Main Department, sent on a mission to seize the evidence were under Telia’s official subordination, which questions their objectivity. Having learned about spoliation of the evidence, GYLA demanded collection of the footage showing G.S. entering the office. It is peculiar that for seizing the video material the General Inspection sent the very same officer who acted carelessly and was unable to extract the footage several hours before. We believe that actions of Adjara A/R Main Department’s officers may be qualified as official negligence, the crime envisaged by the Criminal Code of Georgia; therefore, a probe must be launched.
In light of the possible criminal nature of the violation committed, statement of Interior Minister Irakli Gharibashvili is particularly alarming, as he stated that “whether a technician acted delinquently and whether the footage was deleted is no relevant”. We believe that when making a statement about similar facts the Minister must act with a particular caution, as ignoring the issue and its importance may be encouraging for other police officers.
Notably, according to recent reports of the Public Defender, “recently many people have been applying to the office of the public defender of Georgia, with reports about alleged physical and verbal abuse by various officers of the Ministry of Internal Affairs.”  A number of recent infamous cases (case of Beka Gochiashvili, beating of Wrestling Federation VP by Eldar (Luka) Kurtanidze, the case of Tengiz Gunava), involved senior or ordinary officers of MIA whose actions were questionable. The public defender’s message signifies systemic and large-scale nature of the problem. It is important that both the executive and the legislative branches of the authorities take such statements seriously and take further actions to tackle the problem in a timely manner.
We realize that full prevention of these deplorable facts may not be possible and there are always risks of committing individual offences by law enforcement officers; however, what is important is the way the system reacts to these incidents. The present case as well as recent practice by MIA suggests that objective, timely and effective response to violations committed by senior officers remains a challenge of the system.