საგარეო საქმეთა საკითხებში გერმანიის მწვანეთა პარტიის პრეს-სპიკერის ვიოლა ფონ კრამონის განცხადებით, საჭიროა, პრესიდენტ მიხეილ სააკაშვილზე ზემოქმედების მოხდენა ახალ ხელისუფლებასთან მისი თანამშრომლობის უზრუნველსაყოფად.
მთავრობის პრეს-სამსახურის ინფორმაციით, ამის შესახებ მოსაზრება კრამონმა გასულ კვირას საქართველოში სტუმრობის შემდეგ გამოთქვა ( http://www.gruene bundestag.de/presse/pressemitteilungen_ID_2000147/2013/april/georgien-praesident-saakaschwili-zu-kooperation-mit-der-neuen-regierung-draengen_ID_4387981.html).
„2012 წლის 1 ოქტომბრის საპარლამენტო არჩევნების შემდეგ საქართველოში გაჩნდა ახალი ცხოვრების დასაწყისის განცდა. ახალმა ხელისუფლებამ პრემიერ-მინისტრ ივანიშვილის ხელმძღვანელობით სამართლებრივი სისტემის გასაუმჯობესებლად და ახალი სოციალური პოლიტიკის განსახორციელებლად გადაუდებელი პრიორიტეტები განსაზღვრა. ხელისუფლებამ მიაღწია მნიშვნელოვან წინსვლას კიდევ უფრო დემოკრატიული საზოგადოების დამყარებისაკენ. აღდგენილია სიტყვის თავისუფლება, ასევე შეკრებისა და გაერთიანების თავისუფლება. დასრულდა პოლიტიკური ჩარევა საჯარო დაწესებულებების მუშაობაში. ხელისუფლება ეძებს და ხშირად პოულობს კიდეც კომპრომისულ გადაწყვეტილებებს ოპოზიციასთან. ბრალდებებისა და საჩივრების დიდი რაოდენობა, რომლებითაც ითხოვენ წინა ხელისუფლების არაკანონიერ მოქმედებებზე რეაგირებას, ამჟამინდელი ხელისუფლების წინაშე მდგარი მთავარი გამოწვევაა. პირებს, რომელთა უფლებებიც შეილახა პოლიციის განყოფილებებში ან რომელთაც უკანონოდ ჩამოართვეს საკუთრება, იმედი აქვთ, რომ ახალი ხელისუფლება შექმნის მართლმსაჯულების ახალ, დამოუკიდებელ სისტემას. შედეგად, მკვეთრად იკლო ევროსასამართლოში შეტანილი საჩივრების რაოდენობამ. გარდა ამისა, ხელისუფლების მიზანია, მაქსიმალური გამჭვირვალობის უზრუნველყოფა, რომელსაც ემსახურება ეუთო-ს დამკვირვებელთა მოწვევა ყოფილი თანამდებობის პირების სასამართლო პროცესებზე, რომლებიც მარტში დაიწყო. სამწუხაროდ, პრეზიდენტი სააკაშვილი უარს აცხადებს ახალ ხელისუფლებასთან პრაგმატულ კოჰაბიტაციაზე. სააკაშვილი აყოვნებს მინისტრების მოადგილეებისა და საელჩოებში საკვანძო თანამდებობებზე პირთა დანიშვნას, რაც არის საერთაშორისო ასპარეზზე ხელისუფლების საქმიანობისათვის ხელის შეშლის შეგნებული ცდა. მართლმსაჯულების სისტემის რეფორმასთან დაკავშირებით, სააკაშვილი უარს აცხადებს კომპრომისული შეთანხმების ხელმოწერაზე, რომელიც მიღწეულ იქნა მოსამართლეებთან, უზენაესი სასამართლოს თავმჯდომარესთან და ევროპის საბჭოს ვენეციის კომისიასთან დეტალური მოლაპარაკებების შედეგად. ეს არის პრეზიდენტის მიერ ძალაუფლების გამოყენების კიდევ ერთი მაგალითი, რითაც ის ჯიუტად ეწინააღმდეგება ესოდენ საჭირო რეფორმას მართლმსაჯულების სისტემაში. გერმანიის მთავრობამ, ევროკავშირმა და საერთაშორისო თანამეგობრობის სხვა წევრებმა მეტი ზემოქმედება უნდა მოახდინონ და უბიძგონ პრეზიდენტ სააკაშვილს ახალ ხელისუფლებასთან უფრო პრაგმატული კოჰაბიტაცისაკენ. ძალიან გაჭიანურდა დასავლეთის მხრიდან სააკაშვილის, როგორც დემოკრატიის იმედისა და რეგიონში დასავლეთის გავლენის გარანტის, მხარდაჭერა. დადგა დრო, იგი დაარწმუნონ, რომ მიუღებელია პრეზიდენტის უფლებამოსილების ბოროტად გამოყენება და საჭიროა, ქვეყანაში მოქმედი ხელისუფლების პროგრესული ნაბიჯების საბოტაჟირების შეწყვეტა“, - აცხადებს ვიოლა კრამონი.

Viola Cramon: “The West Shall Convince Saakashvili that It Is Necessary to Stop Sabotage”
Spokesperson in foreign issue of the German Green Party Viola Fon Cramon said it is necessary to influence President Saakashvili in order to ensure his better cooperation with the new government.
According to the government’s press center, Cramon made the relevant statement during her visit to Georgia last week. ( http://www.gruene bundestag.de/presse/pressemitteilungen_ID_2000147/2013/april/georgien-praesident-saakaschwili-zu-kooperation-mit-der-neuen-regierung-draengen_ID_4387981.html )
“Since Parliamentary Elections of October 1, 2012 there had been feeling of new life in Georgia. The new government with Prime-Minister Ivanishvili as a leader set urgent priorities to implement new social policy and improvement of judicial system. The government has achieved significant progress for the establishment of more democratic society. Right to Freedom of Expression, right to assembly and manifestation are guaranteed. Political interference in the activities of public agencies has finished. Government looks for and often reaches compromises with the opposition. Large amount of accusations and complaints, where people request response to illicit activities of the previous government, are one of the main challenges of the new government. People, whose rights were breached in police stations or whose properties were illegally seized, hope the new government will create new, independent judiciary system. As a result, number of cases submitted to the ECHR has reduced. Besides, the purpose of the government is to ensure maximum transparency that is demonstrated by inviting OSCE observers to the trials of former governmental officials which launched in March. Unfortunately, President Saakashvili is against pragmatic cohabitation with the new government. He prolongs appointment of ambassadors and deputy ministers to key positions that is reasonable attempt to hamper the activities of the new government in the international level. With regard to the reform of the judiciary system, Saakashvili refuses to sign compromising agreement which was achieved through the negotiations with judges, Chairman of the Supreme Court and CoE Venice Commission. It is another example of abuse of authority by the president when he stubbornly opposes implementation such a significant reform in the field. German Government, EU and other members of the international community shall influence the president Saakshvili to start more pragmatic cohabitation with the new government. The west has significantly extended its support to Saakashvili as a hope of democracy and the guarantor of western impact in the region.  It is high time for them to convince Saakashvili that he should not abuse his authority and to stop sabotage of progressive steps taken by the new government,” Viola Cramon said.