მოწმე ამბობს, რომ გასროლის შემდეგ, გუნავა იარაღით ხელში დაინახა
სამეგრელო -ზემო სვანეთის გუბერნატორის თენგიზ გუნავას სასამართლო პროცესზე საქმის ერთ-ერთი მთავარი მოწმე ბაკურ გულუა  დაიკითხა. როგორც მისი ჩენებიდან ირკვევა, ის იმ ეპიზოდის ერთ-ერთი თვითმხილველია, რაშიც გამოძება გუნავას ედავება. გულუას თქმით, ის ცეცხლსასროლი იარაღით ფეხში დაჭრეს, თუმცა რადგან ზურგით იდგა, კონკრეტულად ვინ ისროლა, არ დაუნახავს. გულუა ამბობს, რომ სროლის შემდეგ როცა შემოტრიალდა,თენგიზ გუნავა ცეცხლსასროლი იარაღით ხელში  დაინახა.
ეპიზოდი, რომელზეც მოწმე დაიკითხა,  ჯანმრთელობის განზრახ მსუბუქად დაზიანებას ეხება. საგამოძიებო ორგანოების ინფორმაციით, თენგიზ გუნავასა და მის მძღოლს შორის ფიზიკური დაპირისპირება მოხდა, რა დროსაც გუნავამ თავისი მაკაროვის ტიპის სამსახურებრივი იარაღით, მძღოლს, საქმეში დაზარალებულად ცნობილ იზორიას, ესოლა და ფეხში დაჭრა.
საქმის მასალების მიხედვით, კახა იზორიამ, რომელიც თენგიზ გუნავას მძღოლად მუშაობდა, ინტიმური შინაარსის მოკლე ტექსტური შეტყობინება თენგიზ გუნავას ახლო ნათესავ ქალბატონს გაუგზავნა. როგორც თავად იზორია ამბობს, მას უბრალოდ ნომერი შეეშალა და ესემესი სხვა ადრესატისთვის იყო განკუთვნილი. საქმის მასალებისა და მოწმეთა ჩვენებების მიხედვით, ინიცდენტი სწორედ ამ მოკლე ტექსტური შეტყობინების გამო მოხდა.
საქმის ერთ-ერთი მთავარი მოწმე ბაკურ გულუა კი, ამბობს, რომ შეხლა შემოხლის შემდეგ, არა მარტო კახაბერ იზორია, არამედ თავად გულუაც დაიჭრა. როგორც თავად ამბობს, მან გასროლიდან რამდენიმე წუთში გუნავა იარაღით ხელში დაინახა.
„მე, იმ პრიოდში როცა ეს ინციდენტი მოხდა,  სამეგრელო-ზემო სვანეთის სამხარეო დეპარტამენტში ვმუშაობდი. მე და ჩემი დეპარტამენტი ოპერატიული სამძებრო საქმიანობის  ფარგლებში ორგანიზებულ დანაშაულში ეჭვმიტანილი ერთ-ერთი პირის სატელეფონო საუბრებს ვუმსენდით. ამ ნომერზე დაფიქსირდა თენგიზ გუნავას მძღოლის, კახაბერ იზორიას ზარი და ამიტომ მისი ნომრის მოსმენაც დავიწყეთ. ამ მოსმენის დროს, დავაფიქსირეთ იზორიას ნომრიდან თენგიზ გუნავას ახლობელი ქალბატონის ტელეფონის ნომერზე გაგზავნილი სასიყვარულო ესემესი. თენგიზ გუნავა ჩემი მეგობარი იყო და ბუნებრივია მოვუყევი ამ ესემესის თაობაზე. მე თავად დავიბარე იზორია, ვაჩვენე თაბახზე ამობეჭდილი ეს ესემესი და ვუთხარი, ეს როგორ იკადრე-მეთქი. ცოტა ხანში გავიგე, რომ იზორიამ სამსახურიდან წასვლის შესახებ პატაკი დაწერა.
მესამე დღეს, თენგიზ გუნავა მირეკავს და მიბარებს, ჩვენ ხშირად ვატარებდით თავისუფალ დროს  სხვა მეგობრებთან ერთად და მეგონა მაშინაც ამიტომ მიბარებდა. მას არ უთქვას ჩემთვის რატომ და სად მივდიოდით. მანქანით რკინიგზის სადგურზე მივედით, სადაც კახა იზორიას შევხვდით. კახა და თენგიზი საუბრობდნენ. იქ ჩვენ გარდა თემურ და ჯონი ბელქანიებიც იყვნენ. გუნავამ იზორიას უთხრა: „ასეთი რამ როგორ გამიკეთე, შვილივით გზრდიდიო“. იზორია თავის მართლებას შეეცადა, ეს-ემ-ესი შემთხვევით გამეგზავნაო. ჩვენ შორიახლოს ვიდექით. ცოტა ხანში იზორია გუნავას გაეცალა და მე გვერდით ჩამიარა. ზურგიდან გასროლის ხმა გავიგე და ფეხში ტკივილი ვიგრძენი და წავიქეცი. იმ წამსვე შემოვტრიალდი და თენგიზ გუნავა იარაღით ხელში დავინახე. მალევე გავიგონე მეორე გასროლის ხმაც. ვინ ისროლა არ დამინახავს, თუმცა მეორე გასროლის შემდეგაც, გუნავა იარაღით ხელში დავინახე. მე მძიმე მდგომარეობაში ვიყავი და ბელქანიამ საავადმყოფოში წამიყვანა. როცა სადგურის ტერიტორიიდან გავდიოდით, თვალი მოვკარი ტროტუარზე წაქცეულ პიროვნებას, რომელიც სავარაუდოდ იზორია იყო.“ - ამბობს ბაკურ გულუა. ის ვარაუდობს რომ ტყვია შემთხვევით მოხვდა.
ბაკურ გულუას ჩვენებას დარბაზში დამსწრეთა მხრიდან ხმაური და არეულობა მოჰყვა.  ისინი მოწმეს აგინებდნენ და სიტყვიერ შეურაცხყოფას აყენებდნენ. მოსამართლემ რამდენიმე მათგანი დარბაზიდან გააძევა, ორს კი 200 ლარიანი ჯარიმა შუფარდა. გუნავას საქმეზე მომდევნო სასამართლო სხდომა 17 აპრილსაა ჩანიშნული.

Bakur Gulua, one of the main witnesses in the case on Tengiz Gunava, Samegrelo-Zemo Svaneti Regional Governor, was questioned at the trial. According to his statement, he personally eye-witnessed the incident, of what Gunava is accused by the prosecutor. Gulua said, he was wounded in the leg but since his back was turned he could not see who had fired. Gulua said having turned back he saw Gunava was holding the firearm.
The episode the witness was interrogated about is about slight injury of the body. According to the investigative unit, Tengiz Gunava and his driver quarreled and Gunava shot his driver – victim Izoria by his service firearm and wounded him in the leg.
According to case materials, Kakha Izoria, who was Gunava’s driver, sent loving message to Gunava’s relative woman on the cell phone. As Izoria claims he had mixed up the phone numbers and wanted to send it to another person. Case materials and witness testimonies show that the incident occurred because of this message.
Witness Bakur Gulua said that after the incident not only Kakhaber Izoria but he was also wounded. He said he saw Gunava holding gun several seconds after the gunshot.
“At that time I worked at the Samegrelo-Zemo Svaneti regional department. In the frame of operative investigative activities of our department we listened to the phone-conversations of a suspected person. Kakhaber Izoria had called that person so we started listening to his number too. Soon, we discovered a loving sms sent from Izoria’s phone number to Tengiz Gunava’s relative woman. Gunava was my friend and of course I told him about it. I personally called Izoria, showed him the text printed out on the paper and reprimanded him for having done it. Soon, I learned Izoria had quitted job.
Two days later, Tengiz Gunava called me and I thought he wanted to spend free time with me, as we were friends. He did not tell me where we were going. We arrived at the railway station where we met Kakha Izoria. Kakha and Tengizi were talking; Temur and Joni Belkanias were there too. Gunava told Izoria: “Why did you do similar thing with me? I have brought you up like my own son.” Izoria tried to justify his behavior saying he had mixed up the number. We were standing nearby. Soon, Izoria left Gunava and walked past me. Suddenly I heard gunshot from my back and I felt pain in the leg; I fell down. I turned back immediately and saw Gunava was holding gun. I soon heard second gunshot but I did not see who had fired; however, I saw Gunava was still holding the gun. I was feeling bad and Belkania took me to hospital. When we were leaving the station, I saw a person on the pavement; presumably he was Izoria,” Bakur Gulua said who doubts he was shot by accident.
Audience had harsh reaction on Bakur Gulua’s statement. They cursed and verbally insulted him. Judge expelled some of them from the courtroom and fined two of them with 200 lari. Next trial on Gunava’s case is scheduled on April 17.