ზურაბ გიგუაშვილის წინააღმდეგ სასამართლო პროცესი შეწყდა. 16 აპრილს გამართულ სასამართლო სხდომაზე პროკურატურამ ბრალდებაზე უარი განაცხადა და დააყენა შუამდგომლობა, გიგუაშვილის წინააღმდეგ საქმის გამოთხოვის შესახებ. მოსამართლემ ბრალდების მხარის შუამდგომლობა დააკმაყოფილა.
ირაკლი ოქრუაშვილის ბიძის, ზურაბ გიგუაშვილის წინააღმდეგ აღძრული საქმის სასამართლო განხილვა დასრულდა. დღეს გამართულ სხდომაზე ბრალდების მხარემ უკან გაიხმო ზურაბ გიგუაშვილის საქმე. აღნიშნული გადაწყვეტილება პროკურატურამ ბრალდების მხარის ყველა მოწმის დაკითხვის შემდეგ მიიღო. მოწმეებმა განაცხადეს, რომ გამოძიების ეტაპზე მიცემული ჩვენებები სიმართლეს არ შეესაბამება და ზურაბ გიგუაშვილი დამნაშავე არ არის.
ადამიანის უფლებათა ცენტრი ზურაბ გიგუაშვილისთვის ბრალის წაყენების მომენტიდან ჩართული იყო მის წინააღმდეგ წარმოებულ სისხლის სამართლის საქმეში. სასამართლო პროცესზე მის უფლებებს ადამიანის უფლებათა ცენტრის იურიდიული ჯგუფის ხელმძღვანელი, ნინო ანდრიაშვილი იცავდა.
”ბოლო პერიოდში რამდენჯერმე გადაიდო გიგუაშვილის საქმის არსებითი განხილვა, რადგან პროკურატურას უნდა დაეყენებინა შუამდგომლობა ბრალის გამოთხოვასთან დაკავშირებით. ეს ბრალდების მხარემ თვითონ აღნიშნა სასამართლო სხდომაზე მას შემდეგ, რაც ყველა ბრალდების მოწმემ სასამართლოზეც განაცხადა, რომ გამოძიებისას ჩვენებებზე ზეწოლისა და მუქარის შედეგად მოაწერინეს ხელი.
ამის შემდგომ, პროკურატურამ მოითხოვა პროცესის გადადება, რათა შეეთანხმებინა ზემდგომ პროკურორთან. ამ მიზეზით რამდენიმე პროცესი გადაიდო. საბოლოოდ, დღეს, 16 აპრილს, პროკურორმა დააყენა შუამდგომლობა. მან ბრალდებაზე უარი განაცხადა და მოითხოვა რომ ეს შუამდგომლობა დაკმაყოფილებულიყო, იმ მიზეზით, რომ ზურაბ გიგუაშვილის საქმეში არ არსებობდა დანაშაულის ნიშნები. მოსამართლემ აღნიშნული შუამდგომლობა დააკმაყოფილა”, - აღნიშნავს ნინო ანდრიაშვილი.
შეგახსენებთ, რომ გიგუაშვილის საქმის წინასასამართლო სხდომა 2011 წლის ოქტომბერში გაიმართა, რის შემდეგაც პროცესი ერთი წლის მანძილზე შეჩერებული იყო და მხოლოდ 2012 წლის ნოემბერში განახლდა. ამ ხნის მანძილზე ზურაბ გიგუაშვილი ძებნილად იყო გამოცხადებული, 2013 წელს მიღებული ამნისტიის შესახებ კანონის საფუძველზე კი მასზე ძებნა შეწყდა, რის შემდეგაც იგი საქართველოში დაბრუნდა.
გიგუაშვილის წინააღმდეგ საქმე სისხლის სამართლის კოდექსის 223-ე მუხლის მე-2 ნაწილის მიხედვით იყო აღძრული. მას უკანონო შეიარაღებული ფორმირების შექმნაში მონაწილეობა ედებოდა ბრალად.

Prosecutor’s Office Withdrew Zurab Giguashvili’s Case from the Court
Court proceedings against Zurab Giguashvili, uncle of the former defense minister of Georgia Irakli Okruashvili, were dropped. At the trial on April 16, prosecutor declined its accusation and solicited to withdraw Giguashvili’s case from the court. The judge upheld the solicitation.
Court proceeding on the case against Zurab Giguashvili finished. At the today’s trail the prosecutor withdrew Giguashvili’s case from the court. They made the decision after having questioned all witnesses who claimed their statements to the investigation were not true and Zurab Giguashvili was not guilty.
Human Rights Center took up Zurab Giguashvili’s case at the moment he was charged for the criminal case. Head of Center’s Legal Aid Center Nino Andriashvili protected his rights at the trials.
“Substantial discussion of Giguashvili’s case was postponed several times lately because the prosecutor’s office intended to raise solicitation on withdrawing the case from the court. The prosecutor made the relevant statement at the trial after their witnesses stated at the court hearing that they had made initial testimonies under oppression and intimidation.
Afterwards, the prosecutor’s office requested to postpone the process in order to agree the issues with senior prosecutor. Several hearings were postponed on that ground. Finally, today on April 16 prosecutor raised solicitation and declined the accusation; they requested to uphold the solicitation saying there were no signs of crime in Giguashvili’s case. The judge upheld the solicitation,” Nino Andriashvili said.
Pretrial session on Giguashvili’s case was held in October of 2011 after what the process was suspended during one year. The proceedings renewed in November 2012. Meanwhile Zurab Giguashvili was sought but based on the Amnesty Law adopted in 2013 the quest was canceled. As a result he returned to Georgia.
Criminal case was launched against him under Article 223 Part II of the Criminal Code of Georgia – participation in the creation of illicit armed formation.