აშშ–ის სახელმწიფო დეპარტამენტის ანგარიში საქართველოში ადამიანის უფლებების შესახებ
პატიმართა წამება და ცუდი მოპყრობა საქართველოში მთავრობის შეცვლამდე, ხარვეზები კანონის უზენაესობაში და სასამართლო დამოუკიდებლობის ნაკლებობა, ასევე შეკრებისა და გაერთიანების თავისუფლების უფლების შელახვა, კერძოდ, ოპოზიციისთვის, აშშ–ის სახელმწიფო დეპარტამენტის მიერ 19 აპრილს გამოქვეყნებულ ადამიანის უფლებათა შესახებ ყოველწლიურ ანგარიშში იმ ყველაზე მნიშვნელოვან პრობლემებად არის დასახელებული, რასაც 2012 წელს ჰქონდა ადგილი.
სხვა პრობლემებს შორის, ანგარიშში, რომელიც 2012 წლის მოვლენებს ასახავს, ჩამოთვლილია მთავრობისთვის  ქონების იძულებით გადაცემის შესახებ არსებული ბრალდებები; ასევე თვითნებური დევნის შემთხვევები, სამუშაოს დაკარგვა და დაპატიმრებები პოლიტიკური ნიშნით.
ანგარიშის თანახმად, მიუხედავად იმისა, რომ საქართველოს ხელისუფლებამ გარკვეული ნაბიჯები გადადგა იმ საჯარო მოხელეების სამართლებრივი დევნისა და დასჯისკენ, რომელთაც ადამიანის უფლებები დაარღვიეს, „არჩევნებამდე არსებული მთავრობა ხშირად წყვეტდა და აფერხებდა ამგვარი ბრალდებების გამოძიებას, რითიც დაუსჯელობის ატმოსფეროს ჩამოყალიბებას უწყობდა ხელს“.
„თუმცა, საპარლამენტო არჩევნების შემდეგ, 25–ზე მეტ ყოფილ მაღალჩინოსანს წაეყენა წამების, უფლებამოსილების გადამეტების და კორუფციასთან დაკავშირებული ბრალდებები“, – ნათქვამია ანგარიშში.
დოკუმენტი ასევე აცხადებს ეუთოს დამკვირვებლების დასკვნებზე დაყრდნობით, რომ 2012 წლის საპარლამენტო არჩევნები მნიშვნელოვან ნაბიჯს წარმოადგენდა არჩევნების საერთაშორისო სტანდარტების შესაბამისად ჩატარების კუთხით. თუმცა, ანგარიშში ასევე ნათქვამია, რომ საარჩევნო „კამპანიას ჩრდილი მიაყენა პარტიის აქტივისტების შევიწროებამ და დაშინებამ, რაც ხშირად ოპოზიციასთან ასოცირებული წარმომადგენლების დაკავებით და/ან დაჯარიმებით სრულდებოდა“.
წინა ანგარიშების მსგავსად, ახალ ანგარიშშიც ნათქვამია, რომ „სასამართლო სისტემაზე გარედან გავლენა კვლავ პრობლემად რჩებოდა“.
ადგილობრივი არასამთავრობო ორგანიზაციების დასკვნებზე დაყრნობით, ანგარიში აცხადებს, რომ თავად სასამართლო სისტემის შიგნით ძალაუფლების დაყოფის, ურთიერთ კონტროლისა და ბალანსის სისტემის ნაკლებობამ „ხელი შეუშალა მის [სასამართლო სისტემის] დამოუკიდებლობას“.
იმავე წყაროებზე დაყრდნობით, ანგარიში აღნიშნავს, რომ იუსტიციის უმაღლეს საბჭოსა და უზენაესი სასამართლოს თავმჯდომარის ხელში  ძალაუფლების კონცენტრაციამ „მოსამართლეთა დამოუკიდებლობა დაასუსტა“.
„არასამთავრობო ორგანიზაციებმა ასევე განაცხადეს, რომ პრობლემები კვლავ არსებობს მოსამართლეთა შერჩევის, დანიშვნის და  თანამდებობიდან გათავისუფლების გამჭირვალობის საკითხში და აღნიშნეს, რომ შერჩევის კრიტერიუმები საკმარისად არ ეფუძნება მათ დამსახურებას“, – ნათქვამია ანგარიშში.
პარლამენტმა 5 აპრილს საკანონმდებლო ცვლილებები მიიღო, რაც იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს რეფორმას ითვალისწინებს. კანონპროექტს პრეზიდენტმა სააკაშვილმა უნდა მოაწეროს ხელი, რათა ის ძალაში შევიდეს.
მედიასთან დაკავშირებით ანგარიშში ნათქვამია, რომ „მთავრობის პირდაპირი ან ირიბი ზეგავლენა ქვეყნის მასშტაბით ყველაზე ყურებად მედია საშუალებებზე კვლავ პრობლემად რჩებოდა“.
„სამი ყველაზე მსხვილი სატელევიზიო მაუწყებელი იყო სახელმწიფო მფლობელობაში არსებული ტელევიზია „საქართველოს საზოგადოებრივი მაუწყებელი“, და კერძო ტელეკომპანიები „რუსთავი 2“ და „იმედი“, ქვეყნის ორი ყველაზე პოპულარული ტელეკომპანია. ოქტომბრის არჩევნებამდე სამივე მათგანს მთავრობასთან ახლო ურთიერთობები ჰქონდა, და ზოგადად, მთავრობის სასარგებლო სარედაქციო პოლიტიკას ატარებდნენ“, – ნათქვამია ანგარიშში.
არჩევნების შემდეგ ტელეკომპანია „იმედის“ მფლობელი შეიცვალა და ის კვლავ გარდაცვლილი ბიზნესმენის ბადრი პატარკაციშვილის ოჯახს დაუბრუნდა.
ანგარიშში ნათქვამია, რომ მეცხრე არხი, რომელიც  ოპოზიციის მაშინდელის ლიდერის და ამჟამად პრემიერ–მინისტრმა ბიძინა ივანიშვილის მიერ ფინანსდებოდა, ასევე „პრო–ოპოზიციური ტელეკომპანიები“ კავკასია და მაესტრო წინა ხელისუფლებისადმი კრიტიკულ შეხედულებებს გამოხატავდნენ.
ანგარიშის თანახმად, საქართველოს კომუნიკაციების ეროვნული კომისიის ხელმძღვანელი ირაკლი ჩიქოვანი, რომელიც ამ თანამდებობიდან 2013 წლის აპრილში გადადგა, „მთავარი სარეკლამო სააგენტოს მფლობელი იყო, რაც პირდაპირ ინტერესთა კონფლიქტს წარმოადგენს, რადგანაც იგი იმ სარეკლამო კომპანიიდან იღებდა შემოსავალს, რომელსაც მისი ხელმძღვანელობის ქვეშ არსებული სტრუქტურა არეგულირებდა“.
ანგარიშის თანახმად, ხელისუფლების ან ინტერნეტ-პროვაიდერთა მხრიდან „ცენზურაზე ან კონტენტის დაბლოკვაზე რაიმე მინიშნებები არ ყოფილა“.
დოკუმენტში ნათქვამია, რომ მართალია 2012 წლის 25 ოქტომბერს საკონსტიტუციო სასამართლომ მიიღო გადაწყვეტილება, რომლის მიხედვითაც, ოპერატიულ-სამძებრო ღონისძიების ფარგლებში ინტერნეტურთიერთობებზე დაკვირვება სასამართლოს სანქციით უნდა ხდებოდეს, „შინაგან საქმეთა სამინისტროს, როგორც ჩანს, კვლავ აქვს პირდაპირი წვდომა ტელესაკომუნიკაციო კომპანიების ტექნიკურ ინფრასტრუქტურაზე, რაც უკანონო სახელისუფლებო თვალთვალის თაობაზე წუხილებს აღძრავს“.
ანგარიში აღნიშნავს, რომ კვლავ ისმის ბრალდებები მაღალი დონის კორუფციასთან დაკავშირებით.
„არასამთავრობო ორგანიზაციებმა და დამოუკიდებელმა მედიამ შეშფოთება გამოხატეს ზოგიერთ ბიზნესებთან მთავრობის ახლო კავშირების და ასევე გამჭირვალობის ნაკლებობის გამო, რაც უკავშირდება მათი მფლობელობის სტრუქტურას, საჯარო პროექტებზე ტენდერების ჩატარებასა და ძირითად სახელისუფლებო ხარჯებს“, – ნათქვამია ანგარიშში.
„ბუნდოვანი ბიზნეს სტრუქტურების სიჭარბემ და რამდენიმე კომპანიის მხრიდან შერჩეულ ბაზრებზე ბატონობამ ელიტური კორუფციისა და კლანური კაპიტალიზმის შესახებ ბრალდებებს შეუწყო ხელი“, – ნათქვამია ანგარიშში, „გავრცელებული ინფორმაციით, არჩევნებამდე არსებული მთავრობა ულმობელ პრაქტიკას იყენებდა ან სადავო ჯარიმებს აკისრებდა კომპანიებს“.
დოკუმენტი ასევე აღნიშნავს ოქტომბრის არჩევნების შემდეგ ადგილობრივ ხელისუფლებაში განხორციელებულ მთელ რიგ ცვლილებებს და აცხადებს, რომ ზოგიერთ შემთხვევაში, ნაციონალურ მოძრაობის გამგებლები და ქალაქის მერები, როგორც ჩანს, ქართული ოცნების აქტივისტების საპროტესტო აქციების საპასუხოდ გადადგნენ.
„ბევრი არასამთავრობო ორგანიზაცია მიიჩნევდა, რომ ფინანსური პოლიციის ჩართვა ადგილობრივი საკრებულოების ბიუჯეტების შემოწმებაში ნათელი ნიშანია კოალიცია ქართული ოცნების სურვილისა, რომ 2014 წლის ადგილობრივი არჩევნების წინ რეგიონებში საკუთარი პოლიტიკური ბაზა გააძლიეროს“, - ნათქვამია ანგარიშში.
ანგარიშის თანახმად, ქართული ენის ცოდნა ქვეყნის ეთნიკური უმცირესობების ინტეგრაციისთვის მთავარ დაბრკოლებად რჩება.
დოკუმენტში ასევე ნათქვამია, რომ ქართულმა ოცნებამ „ხელმძღვანელობაში რამდენიმე ის პირი შეიყვანა, რომლებიც, გავრცელებული ინფორმაციით, ქსენოფობიური, რასისტული და ანტი–მუსულმანური განცხადებების“ გაკეთებაში იყვნენ შემჩნეული. კერძოდ, ანგარიშში მინიშნებაა გაკეთებული პარლამენტის ვიცე–სპიკერის მურმან დუმბაძის მიერ წინასაარჩევნო კამპანიის დროს გაკეთებულ განცხადებაზე. ანგარიში ასევე აღნიშნავს პრემიერ–მინისტრ ივანიშვილის განცხადებას, რომლის თანახმადაც „საქართველოს ყველა მოქალაქე თანასწორია მათი ეთნიკური წარმომავლობის მიუხედავად. ეს გარანტირებულია საქართველოს კონსტიტუციით და ეს გახლავთ პირადად ჩემი მრწამსიც“.
ანგარიშში ნათქვამია, რომ სექსუალური უმცირესობების მიმართ არასწორი საზოგადოებრივი წარმოდგენები ძლიერია და პრობლემები მოიცავს პოლიციის მიერ ცუდ მოპყრობას, ოჯახურ ძალადობას და საზოგადოების მხრიდან სიტყვიერ და ფიზიკურ შეურაცხყოფას. დოკუმენტი ასევე აღნიშნავს, რომ პოლიციას თავი არ შეუწუხებია  დაეცვა მშვიდობიანი შეკრების უფლება თბილისის ცენტრში 2012 წლის მაისში ჰომოფობიის და ტრანსფობიის წინააღმდეგ ბრძოლის საერთაშორისო დღის აღსანიშნავად გამართული დემონსტრაციის დროს.
ფოტო ვიდეოდან, სადაც ციხის თანამშრომლები პატიმრებს ცემენ; უფრო შოკისმომგვრელი ვიდეოები, სადაც ნაჩვენებია პატიმართა ცოცხებით და ხელკეტებით გაუპატიურების ფაქტები ასევე 2012 წ. 18 სექტემბერს გავრცელდა.

Torture and abuse of prisoners before the change of government, shortfalls in the rule of law and lack of judicial independence, as well as obstacles to exercise freedoms of association and assembly particularly for opposition were the most important human rights problems reported in 2012, according to the U.S. Department of State’s annual human rights country report, released on April 19.
Among other problems the report, which covers developments of 2012, lists allegations of property transfers to the government under duress; reported cases of arbitrary harassment, job loss and arrests for political reasons.
According to the report although Georgian authorities took some steps to prosecute and punish officials who committed human rights abuses, “the pre-election government”, the one in power before October parliamentary elections, “frequently terminated or delayed investigations into such allegations, contributing to an atmosphere of impunity.”
“However, after the parliamentary elections, more than 25 high-level former government officials were indicted on torture, abuse of power, and corruption-related charges,” the report reads.
The report says, citing findings of OSCE observers, that October 2012 parliamentary elections constituted an important step in consolidating the conduct of elections in line with most of the international standards. The report, however, also says that “harassment and intimidation of party activists, often ending in detentions and/or fines of mainly opposition-affiliated campaigners, marred the campaign.”
Like previous reports, the recent one also says that “outside influence on the judiciary remained a problem”.
Citing findings of local non-governmental organizations, the report also says that the lack of checks and balances within the judiciary itself “undermined its independence.”
Citing the same sources, the report says that concentration of power within the High Council of Justice (HCoJ) and the Supreme Court Chairman “weakened the independence of judges.”
“NGOs also cited continuing problems of transparency in the selection, appointment, and disciplining of judges and stated selection criteria were not sufficiently based on merit,” the report reads.
Parliament confirmed on April 5 legislative amendments envisaging reforming of the HCoJ, a body overseeing the judiciary. The bill is now awaiting signature by President Saakashvili.
On media the report says that “direct or indirect government influence over the most watched countrywide media outlets remained a problem.”
“The three largest television broadcasters were the state-owned Georgian Public Broadcaster (GPB), and the privately owned Rustavi-2 and Imedi TV, the country’s two most popular stations. Before the October elections, all three reportedly had close ties to the government, generally had a progovernment editorial policy,” the report reads.
After the elections, Imedi TV changed hands and its ownership was regained by family of late tycoon Badri Patarkatsishvili.
The report notes that Channel 9 TV, funded by then opposition leader and now PM Bidzina Ivanishvili, as well as “pro-opposition stations” Kavkasia and Maestro were expressing views critical of the previous government.
The report says that head of the Georgia National Communications Commission (GNCC), Irakli Chikovani, who resigned from GNCC’s chairmanship in April, 2013, “owned a major advertising agency, which represented a direct conflict of interest because he received income from the advertising company regulated by the agency he headed.”
According to the report there were “no indications of censorship or content being blocked” by authorities or Internet service providers.
It says that although on October 25, 2012 the Constitutional Court ruled that operative investigations of private Internet communications would require a warrant, “the Ministry of Internal Affairs appeared to have continuing direct access to the technological infrastructure of telecommunication companies, raising concerns regarding continued illegal government surveillance.”
Report notes that allegations of high-level corruption persisted.
“NGOs and independent media raised concerns about the government’s close connection to some businesses and a lack of transparency regarding their ownership structures, the conduct of bids on public projects, and major government expenditures,” the report reads.
“The prevalence of opaque business structures and the dominance of select markets by a few companies contributed to allegations of elite corruption and crony capitalism,” it says. “The preelection government reportedly used heavy-handed practices or leveled questionable fines against companies.”
The report also notes wave of changes in leadership of local administrations in provincial municipalities following the October elections and says that in some cases, the resignations of UNM-affiliated heads of municipalities and town mayors “appeared to be in response to protests by intimidating crowds of GD activists.”
“Many NGOs considered the involvement of financial police to audit local city council budgets a clear sign of the GD coalition’s desire to consolidate its political base in the regions in advance of local elections in 2014. Local governments were vulnerable to charges of misuse of administrative resources in view of the opaque laws governing local and national spending,” the report reads.
Georgian-language skills continued to be the main impediment to integration for the country’s ethnic minorities, according to the report.
It also says that the Georgian Dream included “in its leadership several figures who reportedly engaged in xenophobic, racist, and anti-Muslim statements”; the report in particular makes a reference to remarks made during the pre-election campaign by Murman Dumbadze, who is now the vice-speaker of parliament. The report also notes about remarks of PM Ivanishvili, who said:  “All citizens of Georgia are equal irrespective of their ethnic origin. This is guaranteed by the Constitution of Georgia and it is also my personal belief.”
The report says that social prejudices against sexual minorities were strong and problems included police mistreatment, family violence, and verbal and physical societal abuse. The report also notes that the police were “slow to protect the right to peaceful assembly” during a march in downtown Tbilisi in May, 2012 marking International Day against Homophobia and Transphobia.