კეზერაშვილის პროცესზე დაკითხულმა მოწმეებმა დანაშაულებრივ სქემაზე ისაუბრეს
ყოფილი თავდაცვის მინისტრისა და  ფინანსური პოლიციის ყოფილი უფროსის დავით კეზერაშვილის სასამართლო სხდომაზე ორი მთავარი მოწმე დაკითხა. ორივე მათგანს ამავე დანაშაულში ედებოდათ ბრალი და ამჟამად მათთან საპროცესო შეთანხმებაა გაფორმებული. მოწმეებმა იმ დანაშაულებრივ სქემაზე ისაუბრეს, რითიც კეზერაშვილი სახელმწიფო გადასახადებისგან თავის არიდების  გზით დიდი რაოდენობის თანხას იღებდა.
დავით კეზერაშვილისა და მასთან ერთად ბრალდებულების სასამართლო პროცესი 23 აპრილს განახლდა.  სხდომაზე გურჯაანის სპირტისა და ალკოჰოლური სასმელების კომპანიის 2 დირექტორი დაიკითხა, რომელთაც ამავე საქმეში ბრალი ჰქონდათ წაყენებული და მათ უკვე გააფორმეს საპროცესო შეთანხმება პროკურატურასთან. მოწმეთა განცხადებით, მათ კომპანიას აზერბაიჯანიდან შემოჰქონდა ნივთიერება - მელასი, რომლისგანაც იწარმოებოდა ეთილის სპირტი, შემდეგ კი ეს სპირტი ყაზახურ კომპანიასთან გაფორმებული ხელშეკრულების თანახმად, ყაზახეთში უნდა წასულიყო.  საქმის მასალების მიხედვით, ტვირთი ფიქტიურად გადიოდა საბაჟო კონტროლს, რეალურად კი საქართველოში რჩებოდა.
„თავდაპირველად საქმის ნამდვილი ვითარება არ ვიცოდი, მოგვიანებით კი ჩვენი სატვირთოს მძღოლებისგან შევიტყვე, რომ ეთილის სპირტი არა აზერბაიჯანში, არამედ ვაზიანში, შპს. „ნაფარეულში“ მიჰქონდათ. მე პირადად შეხება არ მქონია და არ ვიცი ვისთან მიდიოდა, მაგრამ თვეში დაახლოებით 200 ტონამდე ეთილის სპირტს ვაწვდიდით.“ - განაცხადა მოწმე კარლო ჩაკვეტაძე.
ბრალდების შეკითხვაზე, იცოდა თუ არა, რა სხვაობაა გადამუშავების რეჟიმით შემოტანილ საქონელსა და იმპორტის რეჟიმით შემოტანილს შორის, მოწმემ განმარტა, რომ გადამუშავების რეჟიმით შემოტანილი საქონელი უნდა გავიდეს კვლავ საზღვრის გარეთ, იმპორტის რეჟიმით შემოტანილი კი რჩება ქვეყანაში. მისივე განმარტებით, იქიდან გამომდინარე, რომ აღნიშნული საქონელი საბუთების მიხედვით ტოვებდა საქართველოს ტერიტორიას, რეალურად კი კვლავ აქ რჩებოდა, მათი კომპანიის ყველა დოკუმენტი, რომელიც აღნიშნული ეთილის სპირტს შეეხება, ყალბია.
ბრალდების მხარის მეორე მოწმემაც აგრეთვე დაადასტურა პირველი მოწმის ჩვენება. მისი განმარტებით, ყაზახეთის აღნიშნულ კომპანიის უშუალო წარმომადგენლებთან მათ ურთიერთობა არ ჰქონიათ და ხელშეკრულების გაფორმების დროსაც მხოლოდ კომპანიის ნდობით აღჭურვილ პირთან მოხდა ურთიერთობა.
ბრალდების შეკითხვაზე, ხომ არ იცოდა, როგორ ხერხდებოდა, რომ საქონელი, რომელსაც წესით საბაჟო კონტროლი უნდა გაევლო და დაეტოვებინა საქართველო, კვლავ ქვეყანაში რჩებოდა, მოწმემ განაცხადა, რომ ამის შესახებ ინფორმაციას არ ფლობს და  არც ვინმესთვის უკითხავს.
„ჩვენ რამდენჯერმე გადავამოწმეთ ფინანსთა სამინისტროს ვებგვერდზე აღნიშნული ეთილის სპირტის შესახებ ინფრომაცია. აღმოჩნდა, რომ ყველა დეკლარაცია იყო დახურული, ანუ ჩანდა, რომ ტვირთს საქართველოს ტერიტორია ჰქონდა დატოვებული. ბრალდებული ნიკა დავითაშვილი ჩემი მეგობარია, სწორედ მისგან შევიტყვე, რომ ჩვენს კომპანიას სწორედ დავით კეზერაშვილი მფარველობდა.  ყოველთვის როცა რაიმე გადაწყვეტილება იყო მისაღები, დავითაშვილი ვიღაცას უთანხმებდა, სავარაუდოდ ეს სწორედ კეზერაშვილი იყო. ამასთან, იყო შემთხვევა, როცა პრობლემა შეგვექმნა აზერბაიჯანიდან მელასას დიდი რაოდენობის უწყვეტ მიღებაზე, რა დროსაც დავითაშვილმა მითხრა, რომ ამ საქმეს კეზერაშვილი მოაგვარებდა და მართლად, 2 დღეში პრობლემა მოგვარდა.“ - განაცხადა სხდომაზე გურჯაანის სპირტისა და ალკოჰოლური მწარმოებელი ქარხნის დირექტორმა.
ბრალდების კითხვაზე, რა სარგებელი მოჰქონდა კომპანიისთვის იმას, რომ ტვირთი ფიქტიურად გადიოდა საბაჟო კონტროლს, რეალურად კი საქართველოში რჩებოდა, მოწმემ განმარტა, რომ წარმოებული ეთილის სპირტის შიდა ბაზრისთვის მიწოდების შემთხვევაში, მას უნდა დამატებოდა აქციზისა და დამატებითი ღირებულების გადასახადი. ხოლო, იმ შემთხვევაში, თუკი ნაჩვენები იქნებოდა, რომ ექსპორტისთვის იყო განკუთვნილი საქონელი, იგი თავისუფლდებოდა გადასახადისაგან.
ბრალდების მხარე ძირითადად საქმის ფაქტობრივი გარემოებების შესახებ უსვამდა კითხვებს, დაცვის მხარემ კი აქცენტს აკეთებდა იმ ფაქტზე, რომ ორივე მოწმეს წარსულში დაახლოებით იმავე საქმიანობაზე ჰქონდა წაყენებული ბრალდება და ორივე შემთხვევაში, ისევე როგორც ახლა, გაფორმდა საპროცესო შეთანხმება.
ბრალდება აქცენტს აკეთებდა იმ გარემოებაზე, რომ აღნიშნულმა მოწმეებმა სახელმწიფოს დაახლოებით 1 მილიონ ლარზე მეტი ოდენობის ზარალი მიაყენეს და მათთან მხოლოდ 2000 ლარიანი საპროცესო შეთანხმება გაფორმდა.  ამის საწინააღმდეგოდ, ბრალდებამ მოწმეს შეეკითხა,  დაეკისრა თუ არა მათ კომპანიას რაიმე სახის თანხის გადახდა, რაზეც მოწმემ განმარტა, რომ საგადასახადო პოლიციამ  კომპანიას დიდი ოდენობით ჯარიმა დააკისრა.
დამსწრეთა ინტერესი გამოიწვია მოწმის მიერ სხდომაზე ზურაბ ადეიშვილისა და პეტრე ცისკარიშვილის ხსენებამ. მისი თქმით, ჰქონდა ინფორმაცია, რომ კეზერაშვილის გარდა ალკოჰოლური სასმელების ბიზნესს სწორედ ეს ორი ადამიანი მფარველობდა. დაცვის მხარის მიერ დაკითხვის პროცესში მოწმემ განმარტა, რომ ამ ვარაუდის დამადასტურებელი არგუმენტები მას არ აქვს, თუმცა, გაუგია, რომ ასეა.
„ასე ჩემთვის არც კეზერაშვილს უთქვამს პირადად, რომ „ნაფარეული“ მისი იყო. მე არც აზერბაიჯანში ვყოფილვარ და არ მომისმენია კეზერაშვილისა და აზერბაიჯანული კომპანიის წარმომადგენლის საუბარი, როცა ჩვენ პრობლემა შეგვექმნა და 2 დღეში მოგვიგვარდა, მაგრამ ნამდვილად ვიცი, რომ მართალი ვარ და დავით კეზერაშვილი მფარველობდა ჩვენს ბიზნესს.  ბრალდებულ მერი ჯანაშვილსაც არაერთხელ უხსენებია, რომ კეზერაშვილი მისი ცოლის ძმა იყო და პრობლემები არაფერზე შეგვექმნებოდა.“ - განაცხადა მოწმემ სხდომათა დარბაზში.
შეგახსენებთ, რომ გამოძიება კეზერაშვილს  ქრთამის აღებას  და ორგანიზებული ჯგუფის წევრობას ედავება. ბრალდებული ამჟამად მიმალვაშია და მასზე ძებნაა გამოცხადებული.

Two main witnesses were interrogated at the trial on former defense minister and former head of Financial Police Davit Kezerashvili. Both witnesses were charged under the same crime and prosecutor’s office had signed plea-agreements with them. The witnesses spoke about criminal scheme according to which Kezerashvili earned huge sums through avoiding payment of state taxes.
The trial on Davit Kezerashvili and other accused in the same case was renewed on April 23. Two directors of the Gurjaani Factory of Alcohol Drinks were interrogated at the trial; they also were charged under the same crime but have already signed plea-agreement with the prosecutor’s office. The witnesses said that their company imported substance – Melas from Azerbaijan and then they produced ethyl spirit from it; afterwards, based on the agreement with Kazakh Company, the spirit was exported to Kazakhstan. According to case materials, the cargo was going through custom control but in fact it remained in Georgia.
“Initially I did not know what was going on; later I learned from our drivers that they were transporting the ethyl spirit to Ltd Napareuli, in Vaziani, Tbilisi instead Azerbaijan. I personally had no connection with it and do not know who received the spirit; however, we produced about 200 tons of ethyl spirit per month,” Karlo Chakvetadze said.
Prosecutor asked whether he knew the difference between the cargoes imported through production and delivered through import regime and the witness clarified that good delivered through production shall be sent abroad again whilst the imported goods remain in the country. He also clarified that since the cargo used to leave Georgian territory according to official documents, it in fact remained here; so, all documents prepared about ethyl spirit in the company were fraud.
Second witness of the prosecutor’s side also proved the statement of the first witness. He clarified that they had no personal contact with the representatives of Kazakh Company and they contacted only authoritative representative of the company when signing the agreement.
The witness did not have information about the procedures how the cargo was remained in Georgia though it had to go through custom control.
“”We checked information about ethyl spirit on the website of the Ministry of Finance several times. We saw declarations were closed that means the cargo had left Georgian territory. Accused Nika Davitashvili is my friend and I learned from him that Davit Kezerashvili was owner of our company. When decisions were to be made, Davitashvili was agreeing the issues with certain person, supposedly it was Kezerashvili. Once we faced some problems when getting large amount of Melasa from Azerbaijan and Davitashvili told me Kezerashvili would resolve this problem; and indeed everything was settled in two days,” said director of the Gurjaani Alcohol Factory at the process.
Prosecutor asked what was the benefit from sending the cargo through custom control but leave it in Georgia and the witness clarified that if ethyl spirit was distributed within the country, the company had to pay excise and VAT payments, but if it was exported, the cargo was free of all duties.
Prosecutor’s side was asking witnesses about factual circumstances of the case while the defense side focused on the fact that both witnesses were charged under the same crime and had signed plea-agreement with the prosecutor’s office.
The prosecutor underlined that the witnesses had caused more than 1 million lari damage to the state and only 2 000 lari plea-agreement was signed with them.  The prosecutor asked the witness whether any kind of monetary sanction was imposed on their company for the disputable case and the witness said the Tax Police had imposed huge fine on the company.
Mentioning the names of Zurab Adeishvili (former minister of justice) and Petre Tsiskarishvili (a leader of the United National Movement) attracted particular attention of audience during the court hearing. The witness said that according to his information those two persons also backed the business of alcohol drinks. When defense side was questioning the witness, the latter clarified that he did not hold arguments to prove his allegation though he had heard about it.
“Neither Kezerashvili confirmed with me that Napareuli belonged to him. I was not in Azerbaijan to hear negotiations between Kezerashvili and Azerbaijan company representatives when our problem was resolved within two days but I definitely know that I am right and Davit Kezerashvili supported our business. Accused Meri Janashvili had also told us several times that Kezerashvili was her brother-in-law and we would never face problems,” the witness stated in the courtroom.
Kezerashvili is accused of accepting bribe and membership of illicit organized group. The accused is sought now.