დარგობრივი ეკონომიკის კომიტეტის სხდომაზე მაუწყებლობის შესახებ კანონპროექტი განიხილეს
საზოგადოებრივი მაუწყებლის სამეურვეო საბჭოს თავმჯდორე, ლევან გახელაძე ფიქრობს, რომ პარლამენტისთვის უფლებამოსილების მინიჭება კოლექტიურად დაითხოვოს საბჭო, შუასაუკუნეობრივი ნორმაა, რაც მისთვის მიუღებელია.
ამის შესახებ მან დღეს, 10 მაისს გამართულ დარგობრივი ეკონომიკისა და თვითმმართველობის კომიტეტების გაერთიანებულ სხდომაზე განაცხადა, სადაც „მაუწყებლობის შესახებ“ კანონში შესატანი ცვლილებების პროექტის კორექტირებულ ვარიანტს განიხილავდნენ. კომიტეტის გასვლითი სხდომა თბილისში ეკონომიკის სამინისტროში გაიმართა.
კანონპროექტის ერთ ერთი ავტორის, გაზეთ „რეზონანსის“ მთავარი რედაქტორის, ლაშა ტუღუშის განმარტებით, საბჭოს დათხოვნა ადეკვატური გადაწყვეტილებაა იმ შემთხვევაში, თუ ის დაკისრებულ მოვალეობებს არ ასრულებს.
გახელაძე აგრეთვე მიიჩნევს, რომ მაუწყებლის ბიუჯეტი ნაცვლად ქვეყნის მთლიანი შიდა პროდუქტის 0.14 პროცენტისა 0.2 პროცენტით უნდა განისაზღვროს, რადგან მაუწყებელს აქვს სამი ტელევიზია და ორი რადიოსადგური, რაც გამოყოფილზე მეტ დაფინანსებას მოითხოვს, თუმცა ამ მაჩვენებლის ცვლილებაზე კანონპროექტის განხილვისას საუბარი არ ყოფილა.
დღევანდელ მოსმენაზე საპარლამენტო უმრავლესობის წევრმა,  „რესპუბლიკური პარტიის“ წარმომადგენელმა დავით ბერძენიშვილმა გამოთქვა მოსაზრება, რომ კანონი მიღებისთანავე უნდა ამოქმედდეს.
კანონპროექტის ერთ-ერთმა ავტორმა, უმრავლესობის წევრმა ელისო ჩაფიძემ კი აღნიშნა, რომ სასურველი არ არის კანონი იცვლებოდეს ხელისუფლების ცვლილებასთან ერთად, ამიტომ ახალი სახით ის საპრეზიდენტო არჩევნების შემდეგ ამოქმედდება.
კანონპროექტის შემდეგი მოსმენა  უშუალოდ პარლამენტში გაიმართება და თუ საკანონმდელობ ორგანო მას მხარს დაუჭერს, ძალაში 2014 წლის 1 იანვრიდან შევა.

Draft Law on Broadcasting discussed at Field Economy Committee Session
Chairman of the Georgian Public Broadcaster (GPB) Board of Trustees Levan Gakheladze believes that granting Parliament the authority to collectively dismiss the Board is a medieval norm and it is unacceptable to him.
Gakheladze announced this at todays, 10 May mutual session of the Field Economy and Self Government Committees of Parliament, which discussed the revised version of the draft law on amendments to the Law on Broadcasting.  The field session of the Committees was held in Tbilisi at the Ministry of Economy.
One of the authors of the draft law, Rezonansi newspaper Chief Edidor Lasha Tugushi clarified that dismissal of the Board is an adequate decision in case if it does not fulfill its obligations.
Gakheladze also believes that GPB budget must be not 0.14% of the GDP of Georgia, but 0.2% as the GPB operates three televisions and two radio stations which needs more funding than allocated; still they did not discuss the change of the given figure during the Committee discussion.
Member of the Parliamentary majority from Republican Party David Berdzenishvili said that the law must come into force as soon as it is approved.
One of the authors of the draft law, member of majority Eliso Chapidze stressed that it is not advisable for laws to be changed with the change of government so the given law will come into force as amended after Presidential elections.
Next hearing of the draft law will be held at Parliamentary session and if it will be approved it will come into force 1 January 2014.