საია პრემიერის განცხადებას ეხმიანება
უპირველეს ყოვლისა, გვსურს შევეხოთ პრემიერ - მინისტრის განცხადებას სოფლის მეურნეობის სამინისტროს დაპატიმრებულ თანამშრომელთა საქმეზე.
პრემიერმა აღნიშნა, რომ მისი სურვილია, გამართლდნენ არა მხოლოდ კირვალიძე, არამედ სხვა დაკავებულებიც. ,,თუმცა, ამაში ეჭვი მეპარება, რამეთუ პროცესებს ვაქცევ ყურადღებას და მეც გამაჩნია კითხვები. ბედნიერი ვიქნები თუ კირვალიძე გამართლდება, მაგრამ ეს გამოძიებამ უნდა გადაწყვიტოს", - აღნიშნა პრემიერ - მინისტრმა.
ამავე საკითხზე საუბრისას პრემიერმა განაცხადა, რომ ის გამოძიებაში არ ერევა, რაც მისასალმებელია. თუმცა გამოძიების მიმდინარეობის პროცესში, პრემიერის მხრიდან იმის აღნიშვნა, რომ კითხვები მასაც აქვს და ეჭვი ეპარება, თუ რამდენად გამართლდებიან პასუხისგებაში მიცემული პირები, ვფიქრობთ, შეიცავს გამოძიებისთვის გარკვეული მიმართულების მიცემის საშიშროებას. ჩვენ არ ვამტკიცებთ იმას, რომ გამოძიებაზე გავლენის მოხდენა პრემიერის სურვილია. უბრალოდ, სამართალდამცავი ორგანოს წარმომადგენლები, რომლებიც მაღალი თანამდებობის პირების მხრიდან ასეთ განცხადებებს ისმენენ, შესაძლებელია ავტომატურად მოექცნენ ასეთი გავლენის ქვეშ.
ამასთან, ჩვენი ინფორმაციით პირადად მ.კირვალიძის მიმართ გამოძიება არ მიმდინარეობს და, შესაბამისად, გაუგებარია მის გამართლებაზე საუბარი.
რაც შეეხება პრემიერის განცხადებას საიას მიერ უფლებამოსილების გადაჭარბების შესახებ, ცხადია, ნებისმიერი პირის, მათ შორის არასამთავრობო ორგანიზაციის საქმიანობა კანონის ჩარჩოებში უნდა ჯდებოდეს. უფლებამოსილების გადაჭარბება ამ ჩარჩოების ფარგლებს გარეთ გასვლას გულისხმობს, რაც პრემიერის მხრიდან არასამთავრობო ორგანიზაციის მიმართ საკმაოდ სერიოზულ ბრალდებას წარმოადგენს. ამიტომ ვისურვებდით, ამ განცხადებაში მეტი კონკრეტიკა ყოფილიყო თუ სად, როდის და რა მოქმედებით გადააჭარბა საიამ თავის უფლებამოსილებას. ჩვენ ასეთ კონკრეტულ ქმედებას ვერ ვიხსენებთ.
ამავე დროს, პრემიერ - მინისტრი აღნიშნავს, რომ სამოქალაქო საზოგადოებამ უნდა იაქტიუროს, თუნდაც გადააჭარბოს თავის უფლებამოსილებას. თუ არასამთავრობო ორგანიზაციის აქტიურობა და უფლებამოსილების გადაჭარბება კარგი და სასურველი ქმედებაა, მაშინ ეს უარყოფით კონტექსტში არ უნდა იქნეს მოხსენიებული (,,ზედმეტ აქცენტს ნუ მივცემთ, რომ საიამ თქვა და ქვეყანა უნდა აყირავდეს").
ადამიანის უფლებების დაცვა და ანგარიშვალდებული, ეფექტური მმართველობის ხელშეწყობა საიას საქმიანობის უმთავრეს მიმართულებებს წარმოადგენს, რასაც ორგანიზაცია დაფუძნების დროიდან (1994წ) ახორციელებს (თუ რამდენად სწორად და წარმატებით ხდება ეს, საზოგადოებამ შეაფასოს). როდესაც ორგანიზაცია ამ სფეროში პრობლემებს ხედავს მისი მანდატი, დანიშნულება და მისია სწორედ ის არის, რომ ამის შესახებ სამართლებრივი შეფასება გააკეთოს, საზოგადოებას შესაბამისი ინფორმაცია მიაწოდოს და ხელისუფლებას სწორი ქმედებისკენ მოუწოდოს. ვისურვებდით, რომ არასამთავრობო ორგანიზაციის ჩვეულებრივი ქმედება უფლებამოსილების გადაჭარბებად არ შეფასდეს და ნებისმიერი თანამდებობის პირის მხრიდან მთავარი აქცენტი იმ პრობლემებზე გაკეთდეს, რომლის მოგვარებაც მასზე კანონით დაკისრებულ ვალდებულებას წარმოადგენს.

Firstly, we would like to comment on the Prime Minister’s statement regarding the case of imprisoned officials of the Ministry of Agriculture.
The Prime Minister reported that he wishes not only Kirvalidze’s acquittal but of other detained individuals as well. “However, I doubt that it will be so. I pay attention to the process and have some questions. I would be glad if Kirvalidze is acquitted, yet the issue should be decided by an investigation” – the Prime Minister noted.
Furthermore, the Prime Minister announced that he is not interfering in investigation, which is a positive fact. However, we consider that Prime Minister’s statement, that he also has some questions regarding the case and doubts about acquittal of the detainees, contains a risk of making some directions to investigation. We do not confirm that the Prime Minister wants to influence investigation. Simply, law enforcement representatives who listen to such statements from high officials can be influenced automatically.
Moreover, as far as we know, no investigation was launched against Kirvalidze yet, therefore statements about his acquittal are unintelligible.
As for Prime Minister’s statement on GYLA exceeding the authority, we agree that operation of any entity, including NGO, should be within the scope of the law. Authority is exceeded when an organization breaks this scope, which was a serious accusation from the Prime Minister’s side. In view of this, GYLA would appreciate more specific statement, namely where, when and by which conduct GYLA has exceeded its authority. We fail to remember such fact.
At the same time, the Prime Minister declares that the civil society should be active, even exceed its authority. If active conduct of NGOs and exceeding of authority is a positive act, then it should not be mentioned in a negative context. (“Let’s refrain from making much emphasis, as though GYLA said and the state should turnover.”)
Protection of human rights and promotion of accountable, effective governance are main directions of GYLA’s activities since its foundation (1994) and public should judge the success and appropriateness of the organization’s work. According to its mandate, purpose and mission GYLA shall make legal assessment about gaps in this field, if any,  submit relevant information to public and call on the government for appropriate conduct. We wish that ordinary conduct of the NGO was not treated as the fact of exceeding an authority and that any state official made key emphasis on the problems that need to be settled by them according to obligations envisaged by law.