საია საქართველოს პრეზიდენტის წინააღმდეგ სარჩელს შეიტანს
გვსურს გამოვეხმაუროთ მიმდინარე წლის 10 მაისს თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტში სტუდენტებთან გამართულ შეხვედრაზე საქართველოს პრეზიდენტის მიერ გამოთქმულ შეფასებას. კერძოდ, მედია საშუალებებით გავრცელებულ აუდიოჩანაწერში პრეზიდენტი აცხადებს შემდეგს: „ის, რომ ხალხს ქუჩაში ხოცავდნენ, იმავე სერიიდანაა, მე რომ ძუძუებს ვაჭამდი. სად ხოცავდნენ ხალხს ქუჩაში ჩემი მთავრობის დროს? 37 რჩეული ვაჟკაცი მოგვიკლესო - ვინ რჩეული ვაჟკაცი, ვაზაგაშვილი? ვაზაგაშვილს ჰქონდა ორი ავტომატი და მიდიოდა სხვების დასახოცად“. ინტერნეტსივრცეში ასევე გავრცელდა ერთ-ერთი სტუდენტის ინტერვიუ ჟურნალისტთან, რომელმაც პრეზიდენტთან შეხვედრის დარბაზი პროტესტის ნიშნად დატოვა. ინტერვიუში სტუდენტი აცხადებს, რომ მან დარბაზი დატოვა მას შემდეგ, რაც პრეზიდენტმა „ის ახალგაზრდები, რომლებიც შეიწირა რეჟიმმა კვლავ მოიხსენია მკვლელებად, კერძოდ-ვაზაგაშვილი, აფრასიძეები“.
ზემოაღნიშნულ აუდიოჩანაწერში პრეზიდენტი ცალსახად, მტკიცებით ფორმაში, ამბობს, რომ „ვაზაგაშვილს ჰქონდა 2 ავტომატი და მიდიოდა სხვების დასახოცად“. ამ ფრაზის თქმით იგი ზ.ვაზაგაშვილს აბრალებს დანაშაულის ჩადენას. ფაქტია, რომ პრეზიდენტის მიერ სტუდენტებისადმი მიწოდებული ინფორმაცია არ ასახავს  გამოძიების მიერ  დადგენილ ფაქტებს.
საქართველოს კონსტიტუციისა და სისხლის სამართლის კანონმდებლობის თანახმად, ის გარემოება ჩაიდინა თუ არა რომელიმე პირმა სისხლის სამართლის კოდექსით გათვალისწინებული რაიმე სახის დანაშაული, შეიძლება დადგინდეს  მხოლოდ  კანონიერ ძალაში შესული სასამართლოს გამამტყუნებელი განაჩენით.  პრეზიდენტის მტკიცება იმასთან დაკავშირებით, რომ „ვაზაგაშვილს 2 ავტომატი ჰქონდა და მიდიოდა სხვების დასახოცად“, გამოძიებით მიერ დადგენილ ფაქტებს არ ეფუძნება.
ასევე გვსურს  ხაზგასმით აღვნიშნოთ, რომ 2006 წლის 2 მაისს კორტებთან განხორციელებულ სპეცოპერაციასთან დაკავშირებით დღემდე მიმდინარეობს გამოძიება სხვადასხვა მიმართულებით. შესაბამისად, პრეზიდენტის ზემოაღნიშნული ტიპის გამონათქვამები აღნიშნული საქმის გამომძიებლების მიერ შესაძლებელია  გარკვეული სახის ფსიქოლოგიურ  ზეწოლად აღიქმებოდეს.
უდანაშაულობის პრეზუმფციის დარღვევასთან ერთად, სამწუხაროდ, პრეზიდენტმა არც ის გაითვალისწინა თუ რა სიმძიმის მორალურ ზიანს მიაყენებდა მისი ზემოაღნიშნული გამონათქვამები გარდაცვლილი ზურა ვაზაგაშვილის ოჯახის წევრებს. საია, ზ. ვაზაგაშვილის მშობლების მომართვის საფუძველზე, სარჩელით მიმართავს თბილისის საქალაქო სასამართლოს პრეზიდენტის წინააღმდეგ ზურა ვაზაგაშვილის პატივისა და ღირსების შელახვის ფაქტზე.

GYLA will lodge a complaint against the President of Georgia
We would like to respond to the statement of the President of Georgia made in Tbilisi State University at the meeting with students on May 10. Namely, in the audio recording released by mass media the President states: “rumors that people were slaughtered in the street belong to the same story as though I was implementing sexual harassment. Who was slaughtered in the streets during my government? They allege that 37 exemplary individuals were killed – who was exemplary, was it Vazagashvili? Vazagashvili had two guns and was going to kill others ”.  The interview was also released in internet with a student who left the University hall in protest. As he reports, he left the meeting as a sign of protest when the President called the “victims of the regime killers, namely he meant Vazagashvili and the Aprasidzes”.
In the audio recording, the President states expressly, in an imperative tone, that “Vazagashvili had two guns and was going to kill others”. With this statement he accuses Vazagashvili of committing guilt. However, it is true, that information provided by the President to the students is not a fact determined by investigation.
According to the Constitution and the Criminal Legislation of Georgia, the fact of committing criminal offence by an individual shall be determined only by enforced convicting judgment of a court, whereas the President’s allegation that “Vazagashvili had two guns and was going to kill others” is not based on a recognized fact of investigation.
We also want to highlight that investigation on special operation implemented at tennis court territory on May 2, 2006 is still underway; therefore, some investigators might take President’s statement as psychological pressure.
Apart from violation of the presumption of innocence, the President failed to consider the gravity of possible moral damage suffered by the Vazagashvili’s family by his statement. Upon the application of Vazagashvili’s parents, GYLA intends to lodge a complaint against the President of Georgia on violation of Zurab Vazagashvili’s honor and dignity.