აშშ–ის სახელმწიფო დეპარტამენტმა განაცხადა, რომ ის „გმობს“ 17 მაისის ძალადობას ჰომოფობიის წინააღმდეგ თბილისის ცენტრში დაგეგმილი აქციის წინააღმდეგ და აღნიშნა, რომ „შეუწყნარებლობის ამგვარ ქმედებებს არ აქვს ადგილი დემოკრატიულ საზოგადოებებში“.
„ამერიკის შეერთებული შტატები დიდ მნიშვნელობას ანიჭებს ადამიანის უფლებათა და ყველა ხალხის, მათ შორის ლესბოსელი, გეი, ბისექსუალი, ტრანსგენდერი პირების ფუნდამენტური თავისუფლებების დაცვას მსოფლიოს მასშტაბით“, – განაცხადა სახელმწიფო დეპარტამენტის პრესსპიკერის მოადგილის მოვალეობის შემსრულებელმა პატრიკ ვენტრელმა 20 მაისს გამართულ პრესკონფერენციაზე, როდესაც მას სთხოვეს თბილისში 17 მაისს მომხდარ ძალადობაზე გაეკეთებინა კომენტარი.

The U.S. Department of State said it “condemns” the May 17 violence against an attempted anti-homophobia rally in downtown Tbilisi, saying that “such acts of intolerance have no place in democratic societies.”
“The United States places great importance on the protection of the human rights and fundamental freedoms of all people, including lesbian, gay, bisexual, transgender persons around the world,” Patrick Ventrell, acting deputy spokesperson of the Department of State, said at a news briefing on May 20, when asked to comment on the May 17 violence in Tbilisi.