კანონპროექტი სასოფლო–სამეურნეო მიწების უცხოელებზე მიყიდვის შეჩერების ინიციატივის თაობაზე
ქართული ოცნების ორმა დეპუტატმა პარლამენტში  წარადგინეს კანონპროექტი, რომელიც 2017 წლის 1 იანვრამდე უცხოელ მოქალაქეებზე სასოფლო–სამეურნეო მიწების მიყიდვის შეჩერების ინიციატივით გამოდის.
კანონპროექტის ავტორები არიან პარლამენტოს აგრარულ საკითხთა კომიტეტის თავმჯდომარე გიგლა აგულაშვილი რესპუბლიკური პარტიიდან და დეპუტატი ზურაბ ტყემალაძე მრეწველთა პარტიიდან.
სასოფლო–სამეურნეო დანიშნულების მიწის საკუთრების შესახებ კანონში ცვლილების პროექტი გამოდის ინიციატივით, რომ 2017 წლამდე შეჩერდეს იმ მუხლის მოქმედება, რომელიც უცხოელ მოქალაქეებს სასოფლო–სამეურნეო დანიშნულების მიწების შეძენის უფლებას ანიჭებს.
კანონპროექტის თანახმად, შეჩერება არ უნდა შეეხოს იმ მიწებს, რომლებიც უკვე არის უცხოელი მოქალაქეების მფლობელობაში.
კანონპროექტის დამტკიცების შემთხვევაში, მთავრობას დაევალება მიწის კადასტრის გაუმჯობესება და ექვს თვეში „სასოფლო–სამეურნეო დანიშნულების მიწის საკუთრების შესახებ ერთიანი სახელმწიფო პოლიტიკის შემუშავება მიწის რესურსების რაციონალურად გამოყენებისა და დაცვის მიზნით“.
დამტკიცების შემთხვევაში, კანონპროექტი შეაჩერებს საქართველოს სოფლის მეურნეობის სექტორში ინვესტიციების განხორციელების მზარდ ინტერესს, რასაც 2012 წლიდან ჰქონდა ადგილი ძირითადად ინდოელი ფერმერების მხრიდან. გავრცელებული ინფორმაციით, ბოლო ერთი წლის მანძილზე 2 000–ზე მეტი ინდოელი ფერმერი, რომლებიც ძირითადად არც ისე ძვირმა და ნაყოფიერმა მიწამ და ბიუროკრატიული პროცედურების ნაკლებობამ მოიზიდა, გადმოსახლდა საქართველოში, ძირითადად მის აღმოსავლეთ ნაწილში მიწის ნაკვეთების შეძენის შემდეგ.
კანონპროექტის განმარტებით ბარათში წერია: „დღევანდელი მდგომარეობით, არსებობს მიწების არარაციონალურად გასხვისების რეალური საფრთხე, რამაც შეიძლება უარყოფითი ზეგავლენა მოახდინოს სახელმწიფოს ეკონომიკურ უსაფრთხოებაზე, გარემოსა დაცვასა და ქვეყნის უშიშროებაზე, ასევე შესაძლოა, მნიშვნელოვნად დააზარალოს სოფლის ადგილობრივი მცხოვრებლები“.
საქართველოს სოფლის მოსახლეობა 46.8%–ს შეადგენს. სოფლის მეურნეობის წილი ქვეყნის მშპ–ში 10%–ზე ნაკლებია.
ევროკავშირის დაფინანსებით ცოტა ხნის წინ წარდგენილ ანგარიშში, რომელიც საქართველოს სოფლის მეურნეობის სფეროს აფასებს, ნათქვამია, რომ ქვეყნის სასოფლო–სამეურნეო შესაძლებლობები სუსტია, ხოლო წარმოება „უკიდურესად დაბალი“.
„ქვეყანაში სიღარიბის ხანგრძლივი მაღალი დონის ერთ-ერთი გამომწვევი მიზეზია საქართველოს სოფლის მეურნეობის მოდერნიზების კრახი. სავარგულების საერთო რაოდენობა 43%-ით შემცირდა. ასევე შემცირდა ერთ ჰექტარ სავარგულზე საშუალო პროდუქტის რაოდენობაც. სოფლის მეურნეობას კვლავ განსაკუთრებული როლი ეკისრება, მიუხედავად იმისა, რომ შემცირდა სექტორის წილი მშპ-ში... ამ სექტორში დასაქმებულად კვალიფიცირებულთა შორის 95% “წვრილი ფერმერია”, რომლებსაც, ჩვეულებრივ, 1.2 ჰა მიწის ნაკვეთი და 2 ძროხა ჰყავთ. მიჩნეულია, რომ ასეთი ოჯახები მიეკუთვნებიან საარსებო საშუალებების მქონეთა ან ნაწილოებრივ მქონეთა კატეგორიას“, - ნათქვამია ანგარიშში.
2013 წელს ევროკავშირმა 40 მილიონი ევროს ღირებულების სამწლიანი ევროპის სამეზობლო პროგრამა დაიწყო სოფლის მეურნეობისა და სოფლის განვითარებისთვის, რომელიც საქართველოში საკვების წარმოებას და სოფლად სიღარიბის დაძლევას ისახავს მიზნად.

Bill Offers to Suspend Selling of Agriculture Land to Foreigners
Two Georgian Dream lawmakers have initiated a bill proposing to suspend selling of agricultural land to foreign citizens till January 1, 2017.
The bill is sponsored by chairman of parliamentary committee for agricultural issues Gigla Agulashvili of the Republican Party and MP Zurab Tkemaladze of the Industrialist Party.
The draft amendment to the law on ownership of agricultural land offers to suspend till 2017 a clause, which allows ownership of the agricultural land by foreign citizens.
According to the bill the suspension should not apply to those agricultural land plots, which are already under the ownership of foreign citizens.
If approved, the bill will instruct the government to improve the land registry and elaborate within six months “unified state policy on rational use and protection of the land resources.”
If approved, the bill will halt the trend of increased interest in investing in Georgia’s agricultural opportunities, seen since 2012 mostly from Indian farmers. Attracted by inexpensive and fertile land, as well as by lack of red tape, over 2,000 Indian farmers, mainly from the state of Punjab, have reportedly immigrated to Georgia over the past one year after buying agricultural land plots in the country, mainly in its eastern parts.
Explanatory note, accompanying the bill, reads: “As of today there is a real threat of irrational privatization of land, which may have a negative consequence on country’s economic security, environmental protection and state security and it may also significantly damage local rural population.”
Georgia’s rural population is 46.8%; agriculture’s contribution to country’s GDP is below 10%.
A recent EU-funded report, assessing Georgia’s agriculture sector, says that country’s capacity of agriculture and rural economy stakeholders is weak and output “extremely low.”
“The failure of Georgian agriculture to modernize is one of the root causes for the persistence of high poverty levels in the country. The total area planted has been reduced by 43% and average production per hectare has diminished. Agriculture remains an important, albeit declining sector in terms of GDP contribution… Of those classified as employed in the sector 95% are 'small farmers', typically with around 1.2 hectares and 2 cows per family, classified as subsistence or semi-subsistence,” according to the report.
In 2013 EU launched EUR 40 million three-year European Neighborhood Program for Agriculture and Rural Development (ENPARD) aimed at boosting the production of food in Georgia and reducing rural poverty.