გვარამიას სასამართლოზე შემოსავლების სამსახურის ყოფილი უფროსი დაიკითხა
ნიკა გვარამიას სასამართლო პროცესზე შემოსავლების სამსახურის ყოფილი უფროსი ჯამბულ ებანოიძე, 2012 წლის შემოდგომაზე „თელასში“ დაგეგმილი საგადასახადო შემოწმების შესახებ დაიკითხა.  მისი თქმით, შემოწმების ბრძანება მოგვიანებით გაუქმდა და კომპანიასთან საგადასახადო შეთანხმების პროცესი დაიწყო.
ჯამბულ ებანოიძემ დაკითხვისას განაცხადა, რომ 2012 წლის სექტემბერში „თელასის“ შემოწმების მოთხოვნა მაშინდელი ფინანსთა მინისტრის, ალექსანდრე ხეთაგურისგან წამოვიდა.  ებანოიძემ ბრძანება  აუდიტის დეპარტამენტს გადასცა და შესაბამის ჯგუფს სამუშაოს შესრულება დაევალა.
„ოქტომბრის დასაწყისში დამირეკა ხეთაგურმა და მითხრა, რომ გამომდინარე იქიდან, რომ ნაციონალურმა მოძრაობამ წააგო არჩევნებში, მიზანშეწონილი იქნებოდა, რომ შეგვეწყვიტა „თელასის“ შემოწმება. ხეთაგურმა მითხრა, რომ „თელასი“ სენსიტიური კომპანიაა, ახალი მთავრობისთვის ჯობდა არ დაგვეტოვებინა პრობლემა და თვითონ ეზრუნათ „თელასთან“  ურთიერთობის დალაგებაზე.“ - აღნიშნა მოწმემ.
ნიკა გვარამიამ ებანოიძეს წაუკითხა ამონარიდი ბრალდების შესახებ დადგენილებიდან და მისი შეფასება სთხოვა: „ხელშეკრულებით გათვალისწინებული თანხა არ მოიცავდა დღგ-ს, რადგან ის ქრთამისთვის იყო განკუთვნილი“.
წაკითხულ ეპიზოდში საუბარი იყო „თელასსა“ და L & M სერვისს შორის გაფორმებულ ხელშეკრულებაზე, რომლის თანახმადაც „თელასმა“ კომპანიას 500 000 ლარი გადაურიცხა საკონსულტაციო მომსახურების ფასად.
ამონარიდის წაკითხვის შემდეგ მოწმემ სიცილი ვერ შეიკავა და შემდეგ განმარტა, რომ ასეთი პრაქტიკა არსებობს და ხელშეკრულებები ფორმდება დღგ-ს გათვალისწინებით, ან მის გარეშე და ეს კანონდარღვევას არ წარმოადგენს.
შეგახსენებთ, რომ იუსტიციისა და განათლების ყოფილ მინისტრ ნიკა გვარამიას და   ენერგეტიკის ყოფილ მინისტრ ალექსანდრე ხეთაგურს, ბრალად ქრთამის აღება, უკანონო შემოსავლების ლეგალიზაცია, ყალბი საგადასახადო დოკუმენტაციის გამოყენება და უფლებამოსილების გადამეტება ედებათ.
როგორც შესავალ სიტყვის წარმოთქმისას ბრალდების მხარემ აღნიშნა, „თელასს“ გარკვეული ფინანსური პრობლემები შეექმნა და სახელმწიფოს რომ „თელასი“ ფინანსურად შეემოწმებინა, კომპანიას სახელმწიფოსთვის დაახლოებით 10 მილიონი ლარის გადახდა მოუწევდა, რასაც შესაძლოა კომპანიის გაკოტრება გამოეწვია. გამოძიების ინფორმაციით,  2012 წელს ხეთაგურმა „თელასის“ იმდროინდელი ხელმძღვანელისგან,  დევი კანდელაკისგან მიიღო შეთავაზება, რომ კომპანიასა და სახემწიფოს შორის არსებული ფინანსური პრობლემების მოსაგვარებლად იგი 1 მილიონ ლარს მიიღებდა, ქრთამის აღების საქმეში ნიკა  გვარამიაც ჩაერთო. ფულის „გათეთრების“ მიზნით დაარსდა საკონსულტავიო ორგანიზაცია „L & M - სერვისი“, რომლის ანგარიშზეც „თელასისთვის“ გაწეული საკონსულტაციო მომსახურებისთვის თანხა ჩაირიცხა.

Former Head of Revenue Service Questioned at Gvaramia’s Trial
At the trial on Nika Gvaramia’s case, former head of Revenue Service Jambul Ebanoidze was questioned about the scheduled tax inspection at Electricity Distribution Company Telasi in the autumn of 2012. He said the order on inspecting the Service was later canceled and tax agreement process was launched with the Company.
During interrogation, Jambul Ebanoidze said that in September of 2012 Minister of Finance Aleksandre Khetaguri requested to inspect the Telasi Company. Ebanoidze forwarded the order to the Audit Unit and corresponding group was instructed to carry out the work.
“Khetaguri called me early in October and told since the National Movement had lost elections, it would be more reasonable to stop inspection of the Telasi. Khetaguri said Telasi is a sensitive company, it would be better not to leave problems for the new government and allow them settle relation with Telasi themselves,” the witness said.
Nika Gvaramia read an extract from the accusation resolution to Ebanoidze and requested to evaluate it. “The money envisaged in the agreement did not include the VAT because it was foreseen as a bribe.”
The episode was about the agreement between Telasi and L&M, based on which Telasi transferred 500 000 lari to the company for the consulting service.
After the extract was read, the witness could not refrain from laughing and clarified that there is similar practice when agreements are signed including or without VAT and it is not violation of the law.
Former Minister of Justice and Education (at different times) Nika Gvaramia and former Minister of Energy Aleksandre Kheteguri were accused of legalization of illicit revenues, usage of faked documents and abuse of authority.
When making introductory speech, the prosecutor noted that Telasi faced some financial problems and if state had inspected financial activities of Telasi, the company would have been fined with about 10 000 million lari. According to investigation, in 2012 Khetaguri was offered 1 million lari by Devi Kandelaki, that time director of Telasi, to settle financial problems between the Company and the state. Nika Gvaramia also involved in the process of bribe-accepting. Consulting Company L&M –Service was established for money-laundering and the aforementioned sum was transferred to its account for the consulting service provided to Telasi.