მარეკ დუდაევი გაათავისუფლეს
მარეკ დუდაევი შეკრებითობის გაუქმების საფუძველზე, პატიმრობიდან გათავისუფლდა. ინფორმაცია News.ge-ს სასჯელაღსრულების სამინისტროში დაუდასტურეს. დუდაევი სასჯელს 2004 წლიდან, ადამიანის მკვლელობის, ფულის გამოძალვისა და ყაჩაღობის ბრალდებით იხდიდა.
დუდაევს 23 წელი ჰქონდა მისჯილი. ციხეში მან ცხრა წელი გაატარა, ამინისტიის კანონის ამოქმედების შემდეგ, ოთხწლიანი საპატიმრო ვადა ჰქონდა დარჩენილი და შეკრებითობის პრინციპის გაუქმებით ესეც მოეხსნა.
სახალხო დამცველი უჩა ნანუაშვილი, 27 თებერვალს, ციხეში მარეკ დუდაევის მონახულების შემდეგ გამოვიდა ინიციატივით, რომ ჰუმანიტარული მოსაზრებიდან გამომდინარე, მოხდეს მარეკ დუდაევის და სხვა ეთნიკურად ოსი პატიმრის გათავისუფლება და მათი გადაცვლა ცხინვალის ციხეში მყოფ ქართველ პატიმრებზე.

Marek Dudaev Released
As a result of annulled principle of punishment aggregation Marek Dudaev was released from imprisonment. The information was confirmed by the penitentiary ministry. Dudaev was imprisoned in 2004 for murder, money-extortion and robbery.
Dudaev was sentenced to 23 years and has spent 9 years of it. As a result of the Amnesty Law, he had left four more years to serve but annulment of the principle of punishment aggregation discharged him from the remaining four years too.
On February 27, Public Defender Ucha Nanuashvili announced an initiative after having visited Marek Dudaev in prison to release him and other ethnic Ossetian prisoners from imprisonment due to humanitarian purposes; Public Defender proposed to exchange them into ethnic Georgian prisoners placed in Tskhinvali detention settings.