არსებული მონაცემებით, თალიბების სახელით გავრცელებული ვიდეო საქართველოდან არის ატვირთული, - ამის შესახებ უშიშროების საბჭოს სხდომის დასრულების შემდეგ ჟურნალისტებს საქართველოს შინაგან საქმეთა მინისტრმა ირაკლი ღარიბაშვილმა განუცხადა.
მისივე თქმით, IP მისამართი არის იდენტიფიცირებული და ადგილმდებარეობა დადგენილია. "რაც შეხება გავრცელებულ ვიდეოს, რომ ეს ვიდეო "თალიბანის" მიერ არის დამზადებული, ფორმალურად, გამოძიების დასრულებამდე არ მსურს საბოლოოდ გამოვრიცხო ეს ვერსია, მაგრამ მინდა დავადასტურო, რომ ამ ვიდეოს წარმომავლობას არაფერი აქვს საერთო "თალიბანთან". არსებული მონაცემებით, ვიდეო ატვირთულია საქართველოდან, IP მისამართი იდენტიფიცირებულია და ადგილმდებარეობა დადგენილია. ამჟამად მიმდინარეობს აქტიური საგამოძიებო მოქმედებები, ჩართულია მასში FBI და ასევე აქტიურად გვეხმარება ისრაელის მხარე", - აღნიშნა ირაკლი ღარიბაშვილმა.
მინისტრის თქმით, საპარლამენტო უმცირესობის წევრების რეპლიკები, რომ გამოძიება ნელი ტემპით მიმდინარეობს, ნიშნავს იმას, რომ მათ ან წარმოდგენა არ აქვთ გამოძიებაზე ან ეს არის პიარზე გათვლილი განცხადებები, რაც არაადეკვატური და არაკომპეტენტურია.
"თუ არ ენდობიან FBI-სთან ერთად წარმოებულ გამოძიებას, მაშინ გამოვიდნენ და ღიად თქვან, თუ არადა ნება იბოძონ და დაელოდონ გამოძიებას და მერე გააკეთონ განცხადებები. არ არის ასე მარტივად გამოსაძიებელი ეს საქმე", - აღნიშნა ღარიბაშვილმა. შინაგან საქმეთა მინისტრის შეფასებით,  ვიდეოს გავრცელების მიზანი არის პანიკის დათესვა და ეიფორიის შექმნა.

The video, released on behalf of the Taliban, was posted on Internet from Georgia, Interior Minister Irakli Gharibashvili told journalists after the National Security Council meeting.
According to him, the IP address is identified and the location is established. "As for the video, formally, until the end investigation I do not want to rule out the possibility that the video was made by the Taliban, but I want to reiterate that the origin of this video has nothing to do with the Taliban. The video, released on behalf of the Taliban, was posted on Internet from Georgia. The IP address is identified and the location is established ", said Garibashvili.
The Minister said that the remarks of the parliamentary minority about the delay of investigation mean that they either have no idea about investigation or this is a PR campaign that is inadequate and incompetent.
"If you do not trust the FBI-led investigation, then come out and say it openly. It is not so easy to investigate this case," said Garibashvili.