პროკურატურა დავით გელაძის პატიმრობას ითხოვდა, მაგრამ სასამართლომ მას გირაო შეუფარდა
საპარლამენტო უმცირესობის ერთ-ერთი წევრის, გივი თარგამაძის ინფორმაციით, შს სამინისტროს კრიმინალური პოლიციის მეოთხე სამმართველოს უფროსმა დავით გელაძემ 18 წლის ახალგაზრდა დაჭრა. როგორც ქუთაისში გამართულ პრესკონფერენციაზე გივი თარგამაძემ განაცხადა, 26 მაისს, 22:00 საათზე, დავით გელაძე, მთვრალ მდგომარეობაში გადაჭარბებული სისწრაფით მართავდა საკუთარ ავტომობილს.
თარგამაძის განცხადებით, მან ძალიან სწრაფად ჩაუქროლა 18 წლის ახალგაზრდა გიგი სვანს: "მას შემდეგ, რაც ამ უკანასკნელმა აღშფოთება გამოხატა, გელაძემ გააჩერა მანქანა, გადმოვიდა და ახალგაზრდასთან შევიდა კონფლიქტში. გამომდინარე თავისი თანამდებობრივი მდგომარეობიდან, კარგად იცოდა, რომ ცენტრალურ გამზირზე მრავლად არის განლაგებული სათვალთვალო კამერები, გაიყვანა ახალგაზრდა ყიფშიძის ქუჩაზე, სადაც თავზე დაადო იარაღი და გაისროლა. საბედნიეროდ, გასროლამდე ბოლო მომენტში მოზარდმა მოასწრო მოძრაობა და შესაბამისად, მას ტყვია მოხვდა არა თავში, არამედ მხარში. დაზიანება იყო საკმაოდ მძიმე. გიგი სვანი, დაახლოებით 22:30 საათზე, რესპუბლიკური საავამდყოფოს ემერჯენსის განყოფილებაში მიიყვანეს. მას ჩაუტარდა ერთი ოპერაცია, საჭიროებს მეორე ოპერაციას, თუმცა ამის შემდეგაც არსებობს დაინვალიდების საშიშროება".
მისივე თქმით, ისინი მაქსიმალურად ერიდებოდნენ გამოძიების მსვლელობაში ჩარევას და არ სურდათ რეაგირება "ყურმოკრული ამბის შესახებ".
"დღეს აშკარაა, რომ გამოძიება ადგილიდან არ იძვრის. მეტიც, გამოჩნდა დაზარალებული ბებიის ინტერვიუ, სადაც იგი ამბობს, რომ შსს ცდილობს კვალის დაფარვას, მათ შორის საავადმყოფოში. თავს მოვალედ ვთვლით, ჩავერიოთ და მოვახდინოთ საზოგადოების, მედიის და შესაბამისის სტუქტურების ინფორმირება",-განაცხადა თარგამაძემ.
მისივე თქმით, იმ ფაქტის გათვალისწინებით, რომ ინციდენტი თბილისის ცენტრალურ გამზირზე დაიწყო, სადაც მრავლადაა სათვალთვალო კამერები, შეუძლებელია არ იკვეთებოდეს ეჭვმიტანილი. თუ მონაცემები წაშლილია, აუცილებლად უნდა დაისვას შსს-ს შესაბამისი თანამდებობების პირების პასუხისმგებლობის საკითხი", - განაცხადა თარგამაძემ.
მისივე თქმით, რესპუბლიკური საავადმყოფოს ემერჯენსის განყოფილებაში გიგი სვანის ავადმყოფობის ისტორიას ასაიდუმლოებენ და ამბობენ, რომ იგი არქივშია გადაცემული. როგორც თარგამაძემ აღნიშნა, ისტორია უნდა იქნას გამოთხოვილი არქივიდან, ხოლო თუ ის განადგურებულია, ამ შემთხვევაშიც უნდა დაისვას შესაბამისი პირების პასუხისმგებლობის საკითხი.
"შსს-ს პრესსპიკერი ნინო გიორგობიანი თავდაპირველად აცხადებდა, რომ დავით გელაძე საერთოდ არ მუშაობს შსს-ს ორგანოებში. გელაძის მიერ წელს შევსებული დეკლარაციის წარდგენის შემდეგ, სადაც სამუშაო ადგილად სწორედ შსს არის მითითებული, გიორგობიანმა განაცხადა, რომ გელაძემ სამსახური საკუთარი პატაკით 1 ან 2 კვირის წინ დატოვა. დანაშაული მომხდარია დაახლოებით 3 კვირის წინ. შესაბამისად, ამ მომენტისთვის გელაძე იკავებდა შსს კრიმინალური პოლიციის მეოთხე სამმართველოს უფროსის თანამდებობას", -აღნიშნა თარგამაძემ.
მისივე თქმით, არსებობს სარწმუნო ინფორმაცია, რომ გიგი სვანის ოპერაციის საფასური დავით გელაძის მეგობარმა გადაიხადა და იგივე პიროვნება აპირებს მეორე ოპერაციის თანხის გადახდასაც.
"გამომდინარე იქიდან, რომ დავით გელაძე არის შს კრიმინალური პოლიციის უფროსის დავით ბედიას ძველი თანამშრომელი და მეგობარი, მარჯვენა ხელი და დე-ფაქტო მოადგილე, ასევე იმის გათვალისწინებით, რომ თავად დავით ბედია არის ოდიოზური სოსო ალავიძის დეიდაშვილი, ხოლო შს მინისტრის მოადგილე ალეკო ტაბატაძე ალავიძეს მარჯვენმა ხელია, შეგვიძლია ვივარაუდოთ რომ შსს-ს უმაღლეს ხელმძღვანელობაში კარგად ორგანზიებული დანაშაულებრივი კლანი მოქმედებს", - დასძინა თარგამაძემ.
პროკურატურა გიგი სვანის დაჭრასთან დაკავშირებით საპარლამენტო უმცირესობის წევრების განცხადებებს უსაფუძვლოდ მიიჩნევს და საქმის გამოძიებასთან დაკავშირებით განცხადებას ავრცელებს.
განცხადებაში ნათქვამია, რომ მიმდინარე წლის 26 მაისს, ყიფშიძის ქუჩაზე გიგი სვანის დაჭრასთან დაკავშირებით გამოძიება დაიწყო იმავე დღეს შსს თბილისის სამმართველოს ვაკე-საბურთალოს პირველ განყოფილებაში გიგი სვანის ჯანმრთელობის დაზიანებისა და ცეცხლსასროლი იარაღის მართლსაწინააღმდეგო შეძენა, შენახვა, ტარების ფაქტზე დანაშაულისათვის, რაც გთვალისწინებულია საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 118-ე მუხლის პირველი ნაწილით და 236-ე მუხლის პირველი და მეორე ნაწილებით.
"გატარდა  ყველა საგამოძიებო და ოპერატიული მოქმედება დანაშაულის გახსნის მიზნით. მას შემდეგ, რაც გამოიკვეთა დანაშაულის ჩადენაში პოლიციის მოხელის სავარაუდო მონაწილეობა, საქმე დაიქვემდებრა თბილისის პროკურატურის საგამოძიებო ნაწილმა. თბილისის პროკურატურის საგამოძიებო ნაწილმა 11 ივნისს დააკავა დავით გელას ძე გელაძე, შსს კრიმინალური პოლიციის მეოთხე სამმართველოს უფროსი. გელაძეს წარედგინა ბრალდება საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 117-ე მუხლის პირველ ნაწილით (სხეულის განზრახ მძიმე დაზიანება). 12 ივნისს თბილისის პროკურატურამ მიმართა სასამართლოს, გელაძისათვის აღკვეთის ღონისძიების სახით პატიმრობის გამოყენების მოთხოვნით. 14 ივნისს  თბილისის საქალაქო სასამართლომ არ დააკმაყოფილა პროკურატურის შუამდგომლობა პატიმრობის გამოყენების შესახებ და ბრალდებულ გელაძეს აღკვეთის ღონისძიების სახით შეუფარდა გირაო 15.000 ლარის ოდენობით. თბილისის პროკურატურა გაასაჩივრებს სასამართლოს ზემოაღნიშნულ გადაწყვეტილებას. საქმეზე გრძელდება გამოძიება", - ნათქვამია მთავარი პროკურატურის განცხადებაში.
იუსტიციის მინისტრ თეა წულუკიანის თქმით, სამართალდამცავებს ეკუთვნით მადლობა, რომ ახალგაზრდის დაჭრის საქმეზე სავარაუდო დამნაშავე გამოავლინეს.
"იმ საზარელმა დანაშაულმა, რაც მომხდარია მოქალაქე სვანის, ახალგაზრდა კაცის წინააღმდეგ, შეძრა ქართული საზოგადოება. ამ ფაქტის შესახებ რამდენიმე დღის წინ გახდა ცნობილი. სამართალდამცველებს ეკუთვნით მადლობა, რომ ამ საქმეზე სავარაუდო დამანაშავე გამოავლინეს. რაც მთავარია, პროკურატურა ითხოვდა პატიმრობას, სასამართლომ კი შეუფარდა გირაო", - აღნიშნა თეა წულუკიანმა.

Prosecutor’s Office Requested Imprisonment for Davit Geladze but Court Imposed Bail on Him
Member of the parliamentary minority Givi Targamadze said head of fourth unit of the Criminal Police of the MIA Davit Geladze wounded 18-year-old young man. MP said at the press-conference in Kutaisi that on May 26 at 10:00 pm Davit Geladze was driving his car at a high speed drunk.
Targamadze said Geladze drove past 18-year-old young Gigi Svani at a high speed: “After the latter expressed his astonishment, Geladze stopped car, got off and started quarrel with the young man. Due to his position, he was fully aware that there were watch video-cameras in the central street, so he took the young man to the Kipshidze Street where he pointed gun at him and shot. Luckily the young man moved before shooting and he was shot in the shoulder instead head. The wound was quite serious. Gigi Svani was taken to emergency unit of the Central Hospital at about 22:30 pm. He was operated once but needs second operation though he is still under risk of disability.”
Targamadze said they maximally tried not to interfere in the investigation process and did not want to respond to “rumors.”
[But] “Nowadays, it is obvious that investigation is not progressing. Moreover, we saw an interview with the victim’s grandfather, where she stated that MIA tries to hide the trace even in hospital. I think it is my obligation to interfere in it and inform society, media and relevant institutions about it,” Targamadze said.
MP said that considering the fact that the incident started in the central avenue of Tbilisi, where there are a lot of cameras, they must have recorded the suspect. If the footage is erased, the relevant official at the MIA shall be held responsible for that,” Targamadze said.
He added that emergency unit of the Central Hospital keep the history on Gigi Svani’s medical assistance in secret and claims it was sent to the archive. As Targamadze noted the history shall be requested from the archive but if it is destroyed, relevant persons shall be held responsible.
“Initially, the MIA’s spokesperson Nino Giorgobiani stated that Davit Geladze does not work for the MIA at all. After we introduced the financial declaration of Geladze, which he had submitted this year and has written MIA as his working place, Giorgobiani said Geladze had resigned based on his personal report 1 or 2 weeks ago. The crime was committed three weeks ago. Consequently, Geladze was head of the fourth unit of the Criminal Police at MIA by that time,” Tagamandze said.
MP added that there is reliable information which proves that Davit Geladze’s friend paid the price of Gigi Svani’s operation; the same person is going to cover the expenses of his second operation.
“Since Davit Geladze is old colleague, friend and de-facto deputy of Davit Bedia, head of Criminal Police at MIA, since Davit Bedia is the cousin of odious Soso Alavidze (head of Tbilisi police during Shevardnadze’s government), deputy minister of interior Aleko Tabatadze is ally of Alavidze, we can assume that a well-organized criminal clan is working in the senior administration of the MIA,” Tagamadze said.
According to the Prosecutor’s Office the statements of the minority MPs about wounding of Gigi Svani groundless and spread information in relation with the investigation.
The statement reads that on May 26, investigation was launched into wounding Gigi Svani in Kipshidze street on the same day at the first unit of Tbilisi Vake Saburtalo district police department on injuring Gigi Svani’s health and illicit purchase, storage, possession of firearms that is punishable under Article 118 Part I and Article 236 Part I and II of the Criminal Code of Georgia.
“All investigative and operative activities were carried out to solve the crime. After the investigation detected assumed participation of the police officer in the crime, the case was forwarded to the investigation unit of the Tbilisi Prosecutor’s Office. The latter arrested Davit Geladze on June 11 – head of the fourth unit of the Criminal Police. Geladze was charged under Article 117 Part I of the Criminal Code of Georgia (premeditated grave injury of the body). On June 12, Tbilisi Prosecutor’s Office appealed to the court to impose imprisonment on Geladze as a preventive measure. On June 14, Tbilisi City Court did not satisfy the prosecutor’s office solicitation and imposed a bail of 15 000 lari on him. Tbilisi Prosecutor’s Office will appeal the court decision. Investigation into the case is still underway,” the statement of the Prosecutor’s Office reads.
Minister of Justice Thea Tsulukiani said law enforcement officers deserve gratitude because they exposed assumed perpetrator who wounded the young man.
“The crime, which was committed against Svani, a young man, shocked the entire society. We learned about this accident several days ago. We should thank to law enforcement officers, for having exposed assumed perpetrator in this crime. The main point is that prosecutor’s office requested imprisonment, whilst the court just bailed him,” Thea Tsulukiani said.