მოვალეობებისა და ვალდებულებების შესრულება: სიტუაცია საქართველოში
ანგარიშში ასახული ინფორმაცია მოიცავს პერიოდს, როდესაც საქართველოს ხელისუფლება ცდილობს მოახდინოს ქვეყნის ინსტიტუციონალური, საკანონმდებლო და სოციალურ-ეკონომიკური მოდერნიზაცია. აღნიშნული პროცესი მიმდინარეობს კონფლიქტის ზონებში - სამხრეთ ოსეთსა და აფხაზეთში - არასტაბილური სიტუაციის ფონზე, რომელთა რეინტეგრაცია მიჩნეულია მთავარ პრიორიტეტად ქართველ ხელისუფალთათვის. სამხრეთ ოსეთის კონფლიქტის მშვიდობიანი გადაწყვეტის მცდელობებთან ერთად, საქართველოს ხელისუფლებამ წამოიწყო რეგიონის მომავალი ავტონომიური სტატუსის შესახებ კონსულტაციები ევროპის საბჭოს ვენის კომისიასთან. 2005 წლის იანვარში ევროსაბჭოს საპარლამენტო ასამბლეამ მიიღო რეზოლუცია 1415 (2005), რომელიც შეიცავს რეკომენდაციათა სრულ ნუსხას საქართველოს მიერ ნაკისრ ვალდებულებათა შესრულების შესახებ. საქართველოს დემოკრატიული განვითარებისთვის სამი ძირითადი პრიორიტეტია: დემოკრატიული ინსტიტუტების კონსოლიდაცია (მათ შორის მათიც, რომლებიც დაკავშირებულია რეგიონალიზაციასთან), სასამართლო სისტემისა და  სამართალდამცავი ორგანოების რეფორმა, ბრძოლა კორუფციისა და ორგანიზებული დანაშაულებების წინააღმდეგ.
დემოკრატიული ინსტიტუტების ფუნქციონირება (მათ შორის რეგიონალიზაციასთან დაკავშირებული საკითხები): 2004 წლის ივნისის ბოლოს ჩატარებული აჭარის უზენაესი საბჭოს არჩევნები წინ გადადგმული ნაბიჯი იყო გამჭვირვალობისა და პოლიტიკური თავისუფლებისკენ. თუმცა, აჭარის ავტონომიის სტატუსის განხილვა ვენის კომისიის აზრის შესაბამისად, საპარლამენტო ასემბლეის რეკომენდაციით, ჯერ კიდევ მოსალოდნელია. უკვე მიმდინარეობს საარჩევნო სისტემისა და საარჩევნო ადმინისტრაციის რეფორმირება, თუმცა, ვენის კომისიას ჯერ არ გაუკეთებია კომენტარი საარჩევნო კოდექსში შეტანილ ცვლილებებზე. იმედის მომცემი მოვლენების მიუხედავად, დეცენტრალიზაციის რეფორმა ნელა მიმდინარეობს, და ზოგჯერ არათანმიმდევრულადაც კი. სათანადო ყურადღება უნდა მიექცეს 2006 წლისთვის დანიშნულ ადგილობრივ არჩევნებს, განსაკუთრებით, დედაქალაქის მერის არჩევნების საკითხს, რომლის დეტალებიც ამჟამად მუშავდება.
სასამართლო სისტემა და სამართალდამცავი ორგანოები: სასამართლო ინსტიტუტების რეფორმა წარმოშობს კითხვებს, რომლებიც სასამართლოს დამოუკიდებლობისადმი პატივისცემას ეხება. უფრო მეტი ყურადება უნდა მიექცეს ევროსაბჭოს  ექსპერტების მიერ გაკეთებულ რეკომენდაციებს ამ საკითხთან დაკავშირებით. სისხლის სამართლის საპროცედურო კოდექსის რეფორმა ჯერ არ დასრულებულა  და მისი  ევროსაბჭოს, განსაკუთრებით, ადამიანის უფლებათა ევროპის კონვენცის სტანდარტებთან შესაბამისობა, ჯერ კიდევ დასაზუსტებელია.  ბრალეულობის აღიარების პროცესის სათანადოდ გამოყენება პრობლემად რჩება. სამართალდამცავი ორგანოებისა და ციხის პერსონალის პროფესიონალური გაწვრთნა და ადამიანის უფლებების დაცვა ევროსაბჭოსთან თანამშრომლობის პრიორიტეტად უნდა იქცეს.
კორუფციასთან, ორგანიზებულ დანაშაულთან და დაუსჯელობის სინდრომთან ბრძოლა: კორუფციასთან აქტიურმა ბრძოლამ  საქართველოს მოსახლეობაში ოპტიმიზმი დაბადა. თუმცა, დროა გატარდეს ფართომაშტაბიანი ანტი-კორუფციული პოლიტიკისა და გლობალური ინსტიტუციონალური რეფორმები. მნიშვნელოვანია იმის უზრუნველყოფაც, რომ კორუფციასთან ბრძოლა ადამიანის უფლებათა დაცვისა და კანონის უზენაესობის პრინციპების შესაბამისად განხორციელდეს. GRECO -ს სრული შეფასება 2005 წლის ივნისისთვისაა დაგეგმილი. განვითარების მეორე ფაზის შესახებ მოხსენებაში, რომელიც MONEYVAL-მა 2005 წლის იანვარში გააკეთა, ნათქვამია, რომ პროგრესი იქნა მიღწეული ფულის გათეთრების წინააღმდეგ მიმართული პირობების შექმნაში. ადამიანის უფლებათა ადგილობრივი და საერთაშორისო დამცველები მიესალმნენ იმ სასულიერო პირის დამნაშავედ გამოცხადებას, რომელსაც 90-იანი წლების ბოლოს ბრალად რელიგიური ძალადობა ედებოდა, რადგან, ეს ფაქტი მათი აზრით, მთავრობის მხრიდან დაუსჯელობის სინდრომის აღმოფხვრის მცდელობა იყო. თუმცა, როგორც  ჩანს დაუსჯელობა გრძელდება მათ მიმართ, ვინც დროებითი დაკავების იზოლატორებსა და ციხეებში ცუდად ექცევა დაკავებულებს. წამების საწინააღმდეგო კომიტეტის (CPT) მოხსენება მის მეორე ვიზიტზე საქართველოში საჯაროდ ჯერ არ გაკეთებულა.
მნიშვნელოვანი ხელშეკრულებები: ევროსაბჭო მზადაა დაეხმაროს საქართველოს მთავრობას ევროსაბჭოს მნიშვნელოვანი ხელშეკრულებების სარატიფიკაციოდ მომზადებაში, განსაკუთრებით შემდეგი ხელშეკრულებებისა, როგორიცაა ეროვნულ უმცირესობათა დაცვის ჩარჩო კონვენცია, რეგიონალური და უმცირესობათა ენების ევროპული ქარტია და განახლებული ევროპული სოციალური ქარტია.
1940-1944 წლებში მესხეთის გადასახლებული მოსახლეობის სამშობლოში დაბრუნება:  2004 წლის დეკემბერში ამ საკითხის მოსაგვარებლად პრეზიდენტის განკარგულებით სპეციალური საბჭო  შეიქმნა და მუშაობა კანონ-პროექტზე მათი დაბრუნების შესახებ უკვე დაიწყო. ევროსაბჭო მზადაა დახმარება გაუწიოს საქართველოს ამ კანონპროექტის შემუშავებაში.
მედიის თავისუფლება: უნდა მოხდეს ელექტონული მედიის პლურალიზმის და დამოუკიდებლობის დაცვა და გაძლიერება.  უდიდესი მნიშვნელობა აქვს საზოგადოებისთვის სანდო სამაუწყებლო სამსახურის შექმნას, რაც  საქართველოს მთავრობამ უკვე დაიწყო, სათანადო კანონის მიღების შემდეგ. ევროსაბჭო ამ საკითხშიც დაეხმარება საქართველოს, თუ ამის საჭიროება იქნება.
უმცირესობები:  მთავრობას მოეთხოვება, რომ დიდი ყურადღება მიაქციოს ეროვნულ უმცირესობათა საკითხს, რომ არ მოხდეს შიდა ეთნიკური ურთიერთობების გაუარესება.

Compliance with Commitments and Obligations the situation in Georgia
Over the period covered by this report, the Georgian authorities continued to carry out efforts for institutional,  legal and socio-economic modernisation of the country. This process has been developing against the background of persisting instability in the break-away-regions of South Ossetia and Abkhazia, re-integration of which is considered as a key priority by the Georgian leadership. In line with efforts to achieve a peaceful solution of conflict in South Ossetia, the Georgian authorities started to work on the future autonomous status of the region in consultation with the CoE Venice Commission. At the end of January 2005, the CoE Parliamentary Assembly adopted Resolution 1415 (2005) containing a comprehensive list of recommendations on outstanding accession commitments by Georgia. Three priority areas remain central for Georgia’s democratic evolution: consolidation of democratic institutions (including those related to regionalisation),  reform of the judiciary and law-enforcement agencies and the fight against corruption and organised crime.
• Functioning of democratic institutions (including those related to regionalisation):  The election of the Supreme Council of Adjara, held in late June 2004, marked a step forward in terms of transparency and  political freedom. Nevertheless, the review of the autonomous status of Adjara in line with the Venice Commission’s opinion, as recommended by Parliamentary Assembly, is still expected. Reform of the electoral system, including electoral administration, is ongoing, although the Venice Commission has not yet been able to comment on recent draft amendments to the electoral code. Notwithstanding encouraging developments overall, the decentralisation reform is advancing slowly and not always in a coherent way. Particular attention should be paid to the preparation of the local elections envisaged for 2006 and, in particular, to the issue of election of the Mayor of the capital, the details of which are being elaborated.
• Judiciary and law enforcement: Reform of the major judicial institutions raises questions regarding respect for judicial independence. More emphasis should be put on the follow-up to CoE experts’ recommendations on the issue. Reform of the Code of Criminal Procedure is pending and its conformity with CoE standards, notably the ECHR, is  still to be ensured. Proper application of the plea-bargaining procedure remains an issue of concern. Human rights and professional training of law-enforcement and prison staff  should become a priority area of co-operation with the CoE.
• Fight against corruption, organised crime and impunity: An active case-by-case campaign against corruption raised optimism within the Georgian population. However, the time has come for comprehensive anti-corruption policies and profound institutional reforms. Also, it is essential to ensure that the fight against corruption is carried out in full compliance with human rights and rule of law principles. An overall assessment by GRECO is envisaged for June 2005. The second round evaluation report, adopted by MONEYVAL in January 2005, acknowledged progress in the creation of basic anti-money laundering prerequisites. Local and international human rights defenders welcomed the conviction of the priest responsible for incidents of religious violence during the late nineties as a sign of the authorities’ commitment to put an end to impunity. However, impunity appears to persist with respect to the alleged ill-treatment of detainees in pre-trial detention centres and prisons. The report of the CPT on its second periodic visit to Georgia has not yet been made public.
• Outstanding conventions: The CoE stands ready to assist the Georgian authorities in the preparation for the ratification of the outstanding CoE conventions, in particular, the Framework Convention for the Protection of National Minorities, the European Charter for Regional and Minority Languages and the Revised European Social Charter.
• Repatriation of the Meskhetian population deported in 1940-1944: A special Council to deal with this issue under the President of Georgia was established in December 2004 and work on the draft law on repatriation has started. The CoE stands ready to provide assistance in the elaboration of this law.
• Freedom of the media:  Pluralism and independence of the electronic media needs to be preserved and reinforced. In this context, the creation of an authentic public service broadcaster, already started by the Georgian authorities following adoption of the relevant legislation, is of the utmost importance. The CoE will provide assistance to this end, if requested.
Minorities: The authorities are urged to pay careful attention to the concerns of national minorities, so as to avoid a deterioration in inter-ethnic relations.