ახალი ხელისუფლების ძველი მანკიერებანი
უკანონო დაპატიმრებები, გამოძიების მიმართ მიკერძოება, აღიარებითი ჩვენების მოპოვების მიზნით დაკავებულთა წამება და მათი ღირსების შელახვა სამართალდამცავ ორგანოების აპრობირებულ და კარგად ათვისებულ მეთოდად რჩება. საქმე ეხება მოქალაქე დ.მ.-ს, რომელსაც პირადი ანგარიშწორების იარაღად იყენებენ მ. და ვ. ნ-ების წინააღმდეგ.
2004 წლის 13 მაისს დილის 9 საათზე სამართალდამცავებმა იარაღის უკანონო ტარების ბრალდებით მოქალაქე დ.მ. დააკავეს. მოგვიანებით, ბრალდება შეიცვალა და პროკურატურაში მის მიმართ აღიძრა სისხლის სამართლის საქმე მკვლელობის ფაქტზე და ბრალდების სახით წაუყენეს პარლამენტარ კახა გიუაშვილის განზრახ მკვლელობის მცდელობა, რომელიც თითქოს სააქციო საზოგადოება „ინტელექტბანკი-ს“ ბათუმის ფილიალის მმართველმა მ. ნ.-მ და მისმა ძმამ, ვ. ნ-მ შეუკვეთეს. შედეგად, იმავე საღამოს დაკავებულ იქნენ ძმები ნ-ებიც.
დ.მ.-ის დანაშაულის აღიარება და ჩვენების ჩამორთმევა საეჭვო ვითარებაში მოხდა. კერძოდ, აღიარებითი ჩვენება დაწერილია არა დაკავებულის, არამედ გამომძიებელი პეტრე ბალახაშვილის მიერ, რასაც თვითონაც არ უარყოფს, რადგან მისი თქმით, დაკავებული  ცუდად იყო და მას მოსასულიერებლად წყალს ასხამდნენ. დ.მ.-ს უარი უთხრეს ნათესავებთან დაკავშირებაზე და არც ადვოკატი მოაყვანინეს.
პატიმრის ნახვის საშუალება მისმა ნათესავებმა მხოლოდ ორი კვირის შემდეგ მოახერხეს. ქ. მ-ის თქმით, №7 საპყრობილეში მეუღლესთან შეხვედრისას ეს უკანასკნელი გამოუტყდა, რომ მის მიმართ წამებასა და სასტიკ, არაადამიანურ მოპყრობას ჰქონდა ადგილი, რის შედეგადაც პატიმრის ჯანმრთელობის მდგომარეობა საგრძნობლად შეირყა. სამართალდამცავთა მხრიდან პატიმარზე ფიზიკური და ფსიქოლოგიური ზეწოლა მისი დაკავების დღიდან ხდებოდა. დაკავებისას პოლიციელმა მძიმე ნივთი ჩაარტყა, რის შედეგადაც მან გონება დაკარგა. როგორც თვითონ დაზარალებულმა განაცხადა, პროკურატურაში მას  აიძულებდნენ  ემხილა ძმები ნ-ები და ეღიარებინა დანაშაული. აღიარებითი ჩვენების მოპოვების მიზნით პოლიციამ იგი სხვადასხვა მეთოდით აწამა, მათ შორის ადგილი ჰქონდა მის მიმართ ელექტრო დენის გამოყენებას. ამავე დროს მასზე ფსიქოლოგიურ ზეწოლას აწარმოებდნენ მისი ოჯახის წევრებზე ანგარიშწორების გზით.
ადვოკატის შუამდგომლობა სამედიცინო ექსპერტიზის ჩატარების თაობაზე გამოძიებამ მართალია დააკმაყოფილა, მაგრამ საფუძვლიანი სამედიცინო შემოწმების ნაცვლად პატიმარს მხოლოდ რენდგენი გადაუღეს და ისიც 3 თვის შემდეგ.
მიუხედავად ადვოკატის შუამდგომლობისა პატიმარს სახელმწიფო სასამართლო სამედიცინო ექსპერტიზა არ ჩაუტარდა, რის შემდეგაც დ.მ.-ის მეუღლემ 2004 წლის სექტემბერს მიმართა წამების, ძალადობისა და გამოხატული სტრესული ზემოქმედების მსხვერპლთა ფსიქო-რეაბილიტაციის ცენტრ „ემპათიას,“ რომელმაც იუსტიციის სამინისტროს სამედიცინო და სასჯელაღსრულების დეპარტამენტის წარმომადგენელთაგან სამედიცინო შემოწმების ნებართვის აღების შემდეგ ექსპერტიზა ჩაატარა. ჩატარებულის სრული სამედიცინო გამოკვლევების შემდეგ ცენტრმა დაადასტურა პატიმრის მიმართ წამებისა და ღირსების შემლახავი მოპყრობის ფაქტი.
გაეროს კომისარმა საქართველოში ვიზიტის დროს მოინახულა სასჯელაღსრულებითი დაწესებულებები და გაეცნო პატიმართა მდგომარეობას. მონიტორინგის შედეგად მან ამოიწერა ნაწამებ პატიმართა სია, რომელთა შორის დ.მ.-ც იყო. კომისარის განცხადებით, ის აპირებს  ამა წლის აპრილში განსახილველად გაიტანოს გაეროს საკომისიო მოსმენაზე წამების შედეგად დაზარალებულ პატიმართა სია.
როდესაც დ.მ.-მ შეცვალა აღიარებითი ჩვენება და ახალ ჩვენებაში განაცხადა, რომ დანაშაული სამართალდამცავთა მხრიდან ფიზიკური და ფსიქოლოგიური ზეწოლის ქვეშ აღიარა და გამორიცხა როგორც მისი, ისე ნ-ების მონაწილეობა დანაშაულის ჩადენაში. პატიმრის მეუღლის, ქ. მ-ს თქმით, მას დაუკავშირდნენ პროკურატურის უფროსი გამომძიებელი პ. ბალახაშვილი და პარლამენტარ კახა გიუაშვილის ადვოკატი ინგა არახამია იმ წინადადებით, რომ მისი მეუღლე დაბრუნებოდა თავის პირვანდელ ჩვენებას, სადაც ძმები ნემსიწვერიძეები დანაშაულის შემკვეთებად არიან წარმოდგენილნი, რის სანაცვლოდაც მას სოლიდური თანხა შესთავაზეს.
აღნიშნული ბანკის ერთ-ერთ დამფუძნებელს, პარლამენტარ კახა გიუაშვილსა და მ. და ვ. ნ-ებს რამოდენიმე წლის განმავლობაში საქმიანი ურთიერთობა აკავშირებდათ. ურთიერთობა მას შემდეგ დაიძაბა, როდესაც სათაო ბანკის შიდა აუდიტის ჩატარების შედეგად გამოვლენილი ზარალის ანაზღაურება პარლამენტარმა ნ-ებს დააკისრა.
ამის შემდგომ პატიმრის მეუღლემ, ქეთინო მეშველიანმა გენერალური პროკურატურის გენერალურ ინსპექციაში შეიტანა განცხადება, რომელსაც თან ერთვოდა ექსპერტიზის დასკვნა და მოკვლევის შედეგად გენერალურ პროკურატურაში გამოიტანეს  სისხლის სამართლის არ აღძვრის შესახებ გადაწყვეტილება. საბოლოოდ უზენაესმა სასამართლომ გამოიტანა განჩინება სისხლის სამართლის აღძვრის შესახებ და  2005 წლის 24 თებერვალს გენერალურ ინსპექციაში დავით მინდაძის წამებაში ეჭვმიტანილი  პოლიციელების - დავით კეკუას, ციხრაძესა და დვალიშვილის წინააღმდეგ აღიძრა სისხლის სამართლის საქმე. ამჟამად მიმდინარეობს გამოძიება.
როგორ წარიმართება გამოძიება და რისი იმედი შეიძლება ჰქონდეს საზოგადოებას იმიჯშელახული პოლიციისაგან? მიუხედავად იმისა, რომ ხელისუფლებაში მოვიდა ახალი მთავრობა, რომელმაც ყველა უწყებაში ფართომასშტაბიანი რეფორმები დაიწყო, რომლის მიზანი დემოკრატიული სახემწიფოს მშენებლობა, საზოგადოების განვითარების, უსაფრთხოების გაძლიერება, ადამიანის უფლებების დაცვა და მოსახლეობის კეთილდღეობაზე ზრუნვა წარმოადგენს, წელიწადნახევრის მმართველობის შემდეგ ადამიანის უფლებების საკითხში მდგომარეობის გაუმჯობესების მხრივ სახარბიელო წინსვლა არ შეიმჩნევა. სამწუხაროდ, პოსტრევოლუციური ხელისუფლება კვლავ აქტიურად იყენებს გამოძიების ყოვლად მიუღებელ, საბჭოურ მეთოდებს, რის შედეგადაც ადამიანები უსამართლობის, უკანონობის მსხვერპლნი ხდებიან.

Old Faults of the New Government
Arbitrary detentions, biased investigations, torture of detainees to coerce confessions and degrading treatment towards detainees have remained the well used method of law enforcement officers. This case is about D.M., who was used as a tool for personal revenge against Mikheil and Valeri Nemsitsveradzes.
At 9 a.m. on May 13, 2004 law enforcers detained D.M for illegally transporting weapons. Later the charges were changed and he was charged by the Prosecutor’s Office of the attempted premeditated murder of Kakha Giuashvili, MP, which was ordered by Mikheil Nemsitsveradze, Head of Batumi Branch of Joint Stock “Intellect Bank” and his brother, Valeri Nemsitsveradze. The brothers were detained on the same evening.
The interrogation of D.M and his confession occurred under very suspicious circumstances. Specifically, the confession was written, not by the defendant himself, but by investigator P. Balakhashvili, who does not deny this. According to him, D.M felt bad and refused to contact his relatives or his attorney.
His relatives weren’t permitted to see for two weeks. According to K. M., when meeting her husband in N7 Jail the latter told her that he was tortured and treated inhumanely and that his state of health had worsened. Law enforcement officers applied physical and psychological pressure on the prisoner from the first day of his detention. From this first moment, the police hit him with a heavy object until he passed out. According to the victim, he was forced to disclose the Nemsitsveradze brothers in the Prosecutor’s Office as well as make a confession. Police coerced the confession by torturing him in different ways, including electric shock. They also exerted psychological pressure on him by threatening him with harsh treatment of his family.
The court satisfied his attorney’s demand of the attorney to conduct a medical examine, but instead of a thorough examination, he was only x-rayed, and this only after three months.
The prisoner has not been examined by a state medical expert and in September, 2004, his wife petitioned the Psycho-Rehabilitation Center for Victims of Torture and Violence – “Empatia” – which conducted the examination after first getting permission from representatives of the Medical and Penitentiary Department of the Ministry of Justice. The results of the medical inspection of the victim confirmed the prisoner’s torture and degrading treatment.
The UN Commissioner visited the penitentiaries during his visit to Georgia and saw the conditions of the prisoners. As a result of this monitoring, he made a list of the tortured prisoners, D.M being among them. Commissioner stated he is going to bring the list of the tortured prisoners to the UN Commission session for discussion.
When D.M changed his confession, he stated in his new testimony stated that he had confessed under physical and psychological pressure by the law enforcers and he denied as well the Nemsitsveradzes’ participation in the crime. According to K. M., the prisoner’s wife P. Balakhashvili, the Chief investigator of the Prosecutor’s Office and Inga Arkhamia, the attorney of the MP, Kakha Giuashvili contacted her and proposed that her husband should stick with the first testimony he gave, in which the Nemsitsveradze brothers are said to have ordered the murder. K. M. was offered quite a large sum of money if her husband did that.
Kakha Giuashvili, one of the founders of the “Intellect Bank,” MP and Mikheil and Valeri Nemsitsveradze had had business relations for several years. Their relations got tense after internal audit of the main office revealed losses and the MP laid the blame on the Nemsitsveradzes.
After that K. M. applied to the General Inspection of the General Prosecutor’s Office; the application included the conclusion of the medical examiner and a decision not to launch a criminal case was made by the General Prosecutor’s Office. Ultimately, the Supreme Court made a determination to launch a criminal case and on February 24, 2005, a criminal suit was brought against Davit Kekua, Tsikhradze and Dvalishvili, persons suspected of D.M’s torture. The case is now under investigation.
How will the investigation be conducted and what hopes can the society have with such a shameful police force? Despite the fact that a new government has come into power which started large-scale reforms in every institution in the hopes of building a democratic state, promoting the development of civil society and strengthening security, defending human rights and caring for the welfare of the population—despite this, after a year and a half in power, there is no progress with regard to human rights. Unfortunately the post-revolutionary government still actively employs completely unacceptable soviet methods of investigation which result in people becoming victims of violations, injustice and illegality.