უკანონო პატიმრობის კიდევ ერთი მსხვერპლი
სამოქალაქო ავიაციის დეპარტამენტის ყოფილი უფროსის, ზურაბ ჭანკოტაძის უფლებების შელახვა მისი დაკავების დღიდან დაიწყო. იგი თითქმის ერთი წელია, რაც უკანონო პატიმრობაში იმყოფება. სასამართლო პროცესი მისი დაპატიმრებიდან ერთი წლის თავზე გაიმართა, რაც ეწინააღმდეგება საქართველოში  გაეროს ადამიანის უფლებათა დეკლარაციით აღიარებულ ადამიანის უფლებებსა და თავისუფლებს და საქართველოს კონსტიტუციით გარანტირებულ უფლებებს.
სამოქალაქო ავიაციის ყოფილი ხელმძღვანელი, ზურაბ ჭანკოტაძე 2004 წლის 16 მარტიდან წინასწარ პატიმრობაში იმყოფება. გამოძიება მას საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 332-ე მუხლით გათვალისწინებული დანაშაულის, კერძოდ, თანამდებობრივი უფლებამოსილების ბოროტად გამოყენებაში ადანაშაულებს. აღნიშნულ საქმესთან დაკავშირებით წინასწარი გამოძიება  2004 წლის 31 აგვისტოს დასრულდა და ამავე წლის 20 სექტემბერს საქმე გადაეცა ვაკე-საბურთალოს რაიონულ სასამართლოს. თუმცა, სასამართლო პროცესი ზუსტად ერთი წლის თავზე გაიმართა და ზურაბ ჭანკოტაძე 2005 წლის 16 მარტს არის მიცემული სამართალში.
საქართველოს კონსტიტუციის მე-18 მუხლის 6-ე პუნქტი ადგენს, რომ ბრალდებულისათვის წინასწარ პატიმრობაში ყოფნის ზღვრული ვადა არის ცხრა თვე. ხოლო, ზურაბ ჭანკოტაძის დაკავებიდან თითქმის ერთი წელი იყო გასული. ასე, რომ 20 სექტემბრიდან იგი უკანონო პატიმრობაში იმყოფებოდა, რაც ეწინააღმდეგება საქართველოს კონსტიტუციისა და ადამიანის უფლებათა საერთაშორისო დეკლარაციის მოთხოვნებს.
საგულისხმოა ასევე ის, რომ სანამ აღნიშნული საქმე წარმოებაში მიიღებოდა, საქართველოს სახალხო დამცველმა, სოზარ სუბარმა შეისწავლა ზურაბ ჭანკოტაძის საქმე  და მიიჩნია ადამიანის უფლებათა დარღვევად. მან ამა წლის 11 თებერვალს სარეკომენდაციო წერილით მიმართა ვაკე-საბურთალოს რაიონულ სასამართლოს შეეწყვიტა უკანონო პატიმრობა. მისი მიმართვიდან ერთი თვის შემდეგ სასამართლომ აღნიშნული საქმე მიიღო წარმოებაში და ამჟამად 12 მოწმე დაიკითხა.
სამოქალაქო ავიაციის ყოფილი ხელმძღვანელის ადვოკატის, გოჩა სვანიძის განცხადების თანახმად, ზურაბ ჭანკოტაძე ამ ერთი წლის განმავლობაში სხვადასხვა სტადიაში სხვადასხვა კუთხით იყო უკანონო პატიმარი და ამასთან დაკავშირებით მან მიმართა სტრასბურბის სასამართლოს და ერთი თვის წინ შეიტანა სარჩელი მორალური ზიანის ანაზღაურების მოთხოვნით.

Another Victim of Illegal Detention
Abusing the rights of illegally-imprisoned Zurab Tchankotadze, former head of the Civil Aviation Department, started from the very first days of his detention. A court hearing was held a year after his initial detention, a time lapse which goes against the core principles of the UN Declaration on Human Rights accepted by Georgia, as well as the Constitution of Georgia.
Zurab Tchankotadze, former head of the Civil Aviation Department, has been held in preliminary detention centre since March 16, 2004. He is being accused of violating Article 332 of Georgian Crime Code, or abusing his duties at work. Preliminary investigation of this case was finished on August 31, 2004 and on September 20 of the same year the case was handed over to the Vake-Saburtalo District Court. However, the court hearing was held only after a year, and Zurab Tchankotadze has been officially given to justice only on March 16, 2005.
Article 18, paragraph 6 of the Georgian Constitution defines the marginal period for preliminary detention of individuals as a maximum of 9 months while in this case, nearly a year has passed after Zurab Tchankotadze’s arrest. Thus, he has been an illegal detainee since September 20, in contradiction to the Constitution of Georgia and the standards of the International Declaration of Human Rights.
Before the case was sent to the district court it had been studied by the Public Defender of Georgia, who concluded that it constituted an instance of human rights abuse. On February 11 he sent a recommendation letter to the Vake-Saburtalo district court with an appeal to put an end to the illegal detention. Only one month after his appeal did the court begin trying the case.  So far, twelve witnesses have been questioned.
According to a statement made by Gocha Svcanidze, the detainee’s counselor during the past year, Zurab Tchankotadze has been an illegal prisoner in various forms and stages. A month ago he appealed to the Strasbourg Court to be reimbursed for moral damage.