სამართალდამცავთა პირადი ანგარიშსწორების მსხვერპლი
2005 წლის 12 მაისს შინაგან საქმეთა სამინისტროს ოპერატიული დეპარტამენტის თანამშრომლებმა სპეცრაზმთან ერთად საკუთარ სახლში ნარკოტიკული ნივთიერებების შენახვის ბრალდებით 43 წლის გ. ჯ. დააკავეს. გ. ჯ. შინაგან საქმეთა სამინისტროს ოპერატიული დეპარტამენტის თანამშრომლებმა და 20-30-მდე სპეცრაზმელმა დაკავებისას სასტიკად სცემეს. დაკავებულის ადვოკატის თქმით, ნარკოტიკი, რომელიც გ. ჯ-ს აღმოუჩინეს სამართალდამცავების მიერაა ჩადებული.
დაკავებულის ადვოკატის ზურაბ როსტიაშვილის ინფორმაციით, გ. ჯ.-ს დაკავება ამა წლის 12 მაისს განსაკუთრებული სისასტიკით განხორციელდა. მას იარაღის კონდახით თავის არეში მძიმე დაზიანებები მიაყენეს. როგორც შინაგან საქმეთა სამინისტროს სპეციალური ოპერატიული დეპარტამენტის გამომძიებელი აცხადებს, დაკავებულის წინააღმდეგ მართლაც იქნა ძალა გამოყენებული, თუმცა ამას სამართალდამცავები თავისებურად ხსნიან და გამართლებას იმაში პოულობენ, რომ გ. ჯ.-მ დაკავებისას მათ წინააღმდეგობა გაუწია.   საწინააღმდეგოს ამტკიცებს დაკავებულის ადვოკატი და მოწმეები, რომლებიც აცხადებენ, რომ დაკავებისას გ. ჯ. წინააღმდეგ ძალის გამოყენება ყოვლად გაუმართლებელი იყო, რადგან იგი სამართალდამცავებს წინააღმდეგობას არ უწევდა. მის ბინაში ჩხრეკისას არ იქნა აღმოჩენილი იარაღი, შესაბამისად მისი მხრიდან შეიარაღებული წინააღმდეგობაც გამორიცხულია. გ. ჯ. უშიშროების თანამშრომლებმა პირველად ერთი წლის წინ ვალეს საზღვრის გადაკვეთისას დააკავეს. სამართალდამცავებმა მას დიდი ოდენობით ნარკოტიკული საშუალებების უკანონოდ შეძენის, შენახვისა და გადაზიდვის ბრალდება წაუყენეს. ადვოკატის ინფორმაციით, გ. ჯ.-ს აიძულებდნენ ნარკოტიკული ნივთიერების შენახვა ეღიარებინა. გარდა ამისა, ჩხრეკის ოქმში სამართალდამცავებმა არარსებული მოწმეები შეიყვანეს. გ. ჯ-ს ადვოკატის კესო ცარციძის განცხადებით, 2005 წლის 3 მაისს 260-ე მუხლის მეორე ნაწილით, ასპინძის რაიონულმა სასამართლომ მტკიცებულებებისა და მოწმეების არარსებობის გამო, იგი გაამართლა და გაათავისუფლა.
ათი დღის შემდეგ, 12 მაისს, დღის ორის ნახევარზე  20-30 ნიღბიანი სპეცრაზმელი შეიჭრა გ. ჯ.-ს ბინაში და დააკავეს. ჯანიაშვილის ადვოკატის განცხადებით, დაკავების დროს დარღვეულ იქნა არაერთი საპროცესო ნორმა. ამჯერად, გ. ჯ.-ს სასამართლომ სამთვიანი წინასწარი პატიმრობა შეუფარდა, თუმცა დაკავებულის ადვოკატი გადაწყვეტილების გასაჩივრებას აპირებს. როგორც  დაკავებულის მეუღლე, ნ. ჯ. აცხადებს, მისი მეუღლე სამართალდამცავთა პირადი ინტერესების მსხვერპლია. მასზე უშიშროების დევნას შემდეგნაირად ხსნის: “გ. ჯ.-ს მეგობარმა სერიოზული ბიზნესი წამოიწყო. ერთხელ მას უშიშროებიდან დაურეკეს და გააფრთხილეს, შენი გატაცება იგეგმება, ფულის გამოძალვის მიზნითო. მას შემდეგ გ. ჯ. თავის მეგობარს გვერდიდან არ მოშორებია. საბოლოოდ გაირკვა, რომ გატაცებას თვითონ უშიშროება გეგმავდა. აღმოჩნდა, რომ ამ გეგმის განხორციელებაში მათ ხელი გ. ჯ.-მა შეუშალა. სწორედ ამ ამბის შემდეგ დაიწყო პროვოკაციები. უფრო მეტიც, გ. ჯ.-ს ფულიც მოსთხოვეს, 3000 დოლარი, ოპერაციის ჩაშლის სანაცვლოდ“.  საქმეს შინაგან საქმეთა სამინისტროს სპეციალური ოპერატიული დეპარტამენტი იძიებს.

Victim of Law Enforcers’ Revenge
On 12 May 2005 the Special Task Department of the Interior Ministry along with the Special Forces arrested 43 year-old G. J. at his home for alleged possession of drugs. Janiashvili was brutally beaten by 20-30 members of Special Forces of the Interior Ministry during his detention. The lawyer of the accused stated that the drugs found at G. J.’s flat had been planted by law enforcers.
According to the information provided by Zurab Rostiashvili, the lawyer of the accused, the 12 May detention of Mr. J. was conducted with extreme cruelty who sustained severe head injuries from being struck by a gun. The investigator of the Special Task Department of the Interior Ministry stated that force was indeed used against J. but justified their activities by saying that the accused resisted and opposed them during his detention.
J.i’s lawyer and witnesses of his detention have made contradictory statements saying that the use of force was unjustifiable because there was no opposition. Following a search of the accused person’s flat, no evidence of weapons was found which ruled out any accusations of armed resistance.
G. J. was first arrested by security staff a year ago whilst crossing the border of Vale. He was charged by law enforcers for buying, keeping and illegally transporting drugs. According to his lawyer, he was forced to confess to the fact of keeping drugs with law enforces inscribing false witnesses in the search protocol.
According to J.’s lawyer, Keso Tsartsidze, the District Court of Aspindza justified and released him on 3 May on the basis of the second part of Article 260 which refers to the absence of the evidence and the witnesses.
Ten days later, at 1:30 pm on 12 May, 20-30 masked Special Forces troops entered J.’s flat and arrested him with a number of procedural norms violated during his arrest.
This time the Court ruled J. to a three-month preliminary detention however his lawyer intends to file a claim against this decision.
J.’s wife stated that her husband is the victim of the personal interests of law enforcers. She explained the persecution of her husband in this way: “My husband’s friend started a business and later was informed by the security services who warned him that somebody planned to kidnap him.  Following this call, my husband accompanied his friend all the time. Finally, it appeared that some employees of the security services themselves intended this kidnapping. My husband prevented them from putting their plan into practice and it was after these events that provocations began. Moreover, they required 3000USD from him as a price of the failed operation.”