კანონს მიღმა დარჩენილი პატიმრები
სასჯელაღსრულებით დაწესებულებაში ისედაც გაუსაძლის და მძიმე კომუნალურ პირობებში მყოფი პატიმრები კანონიერი ქურდების მხრიდან ფულის გამოძალვის მსხვერპლნი გახდნენ, თუმცა შიშის გამო ამაზე საუბარს თავს არიდებენ. ციხეებში არსებულ განუკითხაობაზე პასუხისმგებლობას სახალხო დამცველის ოფისი ციხის ადმინისტრაციასა და, პირველ რიგში, სასჯელაღსრულების დეპარტამენტის უფროსს შოთა კოპაძეს აკისრებს. „ციხე ისევ ქურდისაა“ - ასეთი სათაურით აშუქებენ ბეჭდვითი მედიის წარმომადგენლები სასჯელაღსრულებით დაწესებულებებში არსებულ მდგომარეობას. სახალხო დამცველის ოფისის მიერ გავრცელდა ინფორმაცია საპატიმროებში ე. წ. კანონიერი ქურდების მიერ პატიმართაგან ფულის გამოძალვის შესახებ, რომელიც შემდგომ ციხის ადმინისტრაციასა და „შავ სამყაროს“ შორის ნაწილდება.   სახალხო დამცველის რწმუნებულმა გოგა ონიანმა ჩვენთან საუბარში განაცხადა იმ მექანიზმის შესახებ, რომლითაც ხდება თანხის გამოძალვა პატიმრებისგან: ციხის თითოეულ საკანში იმყოფება ე.წ. „მაყურებელი“ „შავი სამყაროდან,“ რომელიც აგროვებს თანხას პატიმრებისგან და გადასცემს ბადრაგს. ეს უკანასკნელი კი, თავის მხრივ, შეგროვილ თანხას აძლევს ე.წ. კანონიერ ქურდებს, ხოლო ბადრაგისთვის „ფეხის ქირის“ გადახდის შემდეგ აღნიშნული თანხა იყოფა ციხის ადმინისტრაციასთან. რაც შეეხება თანხის რაოდენობას, აღნიშნული დამოკიდებულია პატიმრის მატერიალურ და დაპატიმრებამდე მის სოციალურ მდგომარეობაზე. აქედან გამომდინარე მინიმალური ზღვარი 50 ლარს შეადგენს, ხოლო მაქსიმალური 10 ათასს დოლარს აღწევს, ყოველთვიურად კი 300 ათასი ლარი გროვდება.
დღეს-დღეობით ციხეებში სრული განუკითხაობაა და შიშის სინდრომია დამკვიდრებული, ამიტომ პატიმრები ციხეში არსებული მდგომარეობის შესახებ საუბარს ათავს არიდებენ. ისინი დრწმუნებულნი არიან, რომ ციხის ადმინისტრაცია ვერ დაიცავს მათ ქურდისგან და დაუმორჩილებლობის შემთხვევაში სასტიკად გაუსწორდება მათ. ამის გამო ისინი იძულებულნი არიან ყოველთვიურად გადაიხადოს გარკვეული თანხა. „ყველაზე მეტად მაღელვებს ის ფაქტი, რომ ციხეში არც ერთი პატიმარი არ არის დაცული „შავი სამყაროსაგან“, რასაც კერძო საუბრებში თვითონ ციხის ადმინისტრაციის თანამშრომლებიც აღიარებენ. ქურდმა რომ მოითხოვოს ნებისმიერი პატიმრის აყვანა მასთან საკანში ან პატიმარს აუყვანენ ან ამ ქურდს შეიყვანენ პატიმართან საკანში“, - განაცხადა ომბუდსმენის რწმუნებულმა გოგა ონიანმა, რაც კიდევ ერთხელ ადასტურებს იმ ფაქტს, რომ ციხის ადმინისტრაციაც ჩართულია აღნიშნულ საქმიანობაში.  სახალხო დამცველის ოფისი და არასამთავრობო ორგანიზაციები განგაშის ზარს ტეხენ საპატიმროებში არსებული სიტუაციის შესახებ და ხელისუფლების შესაბამის უწყებებს ქმედითი ღონისძიებების ჩატარებისთვის მოუწოდებენ. სახალხო დამცველის აპარატმა რეკომენდაციით მიმართა იუსტიციის სამინსტროს და სასჯელაღსრულების დეპარტამენტის თავმჯდომარის შოთა კოპაძის თანამდებობიდან გათავისუფლება მოითხოვა. „როდესაც ხელმძღვანელი ვერ ან არ აკონტროლებს თავის ადმინსტრაციას, რომელიც დანაშაულს სჩადის, იგი სულ მცირე ადმინისტრაცული წესით მაინც უნდა დაისაჯოს“,- განაცხადა გოგა ონიანმა.

Prisoners are in very difficult and often intolerable conditions whilst in detention and further become the victims of extortion of money from so-called “thieves-in-law” but fear of repercussion prevents them from talking openly about it. The Public Defender’s Office believes that the prison administration and, first of all, the Director of the Penitentiary Department, Mr. Shota Kopadze, should be held responsible for all illegal activities within the prison.
“Prison still belongs to thieves” is the line that is oft quoted in the press as regards the current situation in the penitentiary system. The Public Defender’s Office has circulated information about money extortion from prisoners by legal thieves which is the divided between the prison administration and the prison thieves.
Mr. Goga Oniani, Representative of Pubic Defender, told the HRIDC about instances of money extortion from prisoners saying: ”There is an ‘inspector,’ or the representative of thieves, in every cell of every prison who collects money from prisoners and then passes it on to the ‘guard’ who in turn gives the money to the so-called ‘legal thieves.’ After the small part of this money is taken by the ‘guard,’ the rest of it is divided amongst the prison administration. As for the amount of money, it depends on the financial welfare and social position of the prisoner before his detention. As a result, the minimum amount is typically 50 lari but the maximum can be as much as 10 thousand dollars. The total amount of money exchanged each month is approximately 300 thousand lari.”
Today there is a total illegality in prisons and a syndrome of fear amongst the prisoners and so they avoid any conversations about their situation. They are confident that the representatives of the prison administration will not be able to protect them from the thieves and in case of insubordination he will be severely punished and for this reason prisoners have to pay fixed amount of money every month. “What troubles me most of all is the fact that none of the prisoners is protected from the prison thieves which is admitted by representatives of prison administration in their private conversations. If a thief asks that a certain prisoner, for example, is taken to his prison cell, the prisoner in question will be taken to him or vice versa,” said Mr Oniani, the Representative of the Public Defender, “which confirms once more the fact that the prison administration is involved in this illegal activity.”
The Public Defender’s Office and NGOs are concerned about the situation in prisons and appeal to the governmental bodies for their active involvement. The Public Defender’s Office has sent recommendation to the Ministry of Justice requesting the dismissal of Shota Kopadze, the Chairman of the Penitentiary Department.
“When the chairman cannot or does not control the staff of the penitentiary system, then who commit crimes? He must be punished at least by administrative sanctions,” stated Mr. Onani.