ფსიქიატრიული საავადმყოფო - ვისთვის სამკურნალო დაწესებულება, ვისთვის თავშესაფარი!
რემონტი სურამის ფსიქიატრიული საავადმყოფოს შენობაში თითქმის დასრულდა, თუმცა ანტისანიტარიის სუნი, რომელიც შენობაში დგას, გაუსაძლისს ხდის იქ გაჩერებას. მიუხედავად ამისა, ამ შენობაში ცხოვრობს პაციენტთა უმეტესი ნაწილი. გისოსებს მიღმა არამარტო პატიმრები, არამედ პაციენტებიც ცხოვრობენ, თუმცა ბევრი მათგანისათვის ფსიქიატრიული დაწესებულება თავშესაფრადაა ქცეული. სახელმწიფო ვერ უზრუნველყოფს თავისი მოქალაქისათვის კონსტიტუციით მინიჭებულ უფლებებს.
სად და როგორ ცხოვრობენ საზოგადოებისაგან იზოლირებული ადამიანები, ზრუნავს თუ არა მათზე სახელმწიფო და რატომ იქცა ფსიქიატრიული დაწესებულება ზოგისთვის თავშესაფრად? რით იმართლებს თავს სურამის ფსიქიატრიულ საავადმყოფოში არსებულ ანტისანიტარიაზე ხელმძღვანელობა? რა თანხას გამოყოფს სახელმწიფო ერთ ავადმყოფზე და არის თუ არა საკმარისი იგი? ირღვევა თუ არა ფსიქიკურად დაავადებულთა უფლებები? პრობლემები ფსიქიატრიულ დაწესებულებებში მრავლადაა. პირველი, რაც მსგავს დაწესებულებაში შესვლისას თვალში გხვდება და მძაფრად აღიქმება, არის ანტისანიტარია და გაუსაძლისი საყოფაცხოვრებო პირობები. ალ. ქაჯაიას სახელობის სურამის  ფსიქიატრიული საავადმყოფოს ხელმძღვანელობა აცხადებს, რომ თითოეულ პაციენტზე საშუალოდ 15 ლარია საჭირო მაშინ, როცა ისინი მხოლოდ  6.70 ლარს იღებენ. ეს ის თანხაა, რასაც დღესდღეობით სახელმწიფო გამოყოფს დღიურად თითოეულ ფსიქიკურად დაავადებულ ადამიანზე, რომელიც გადის სტაციონალურ მკურნალობას. აღნიშნულ თანხაში შედის პაციენტის დღიური საკვები ულუფა, მათი მოვლა (მედ-პერსონალის ხელფასი), ტანსაცმელი და პაციენტთა მედიკამენტებით უზრუნველყოფა. ამ ისედაც მწირ ფინანსებს ემატება დავალიანება, რომელიც სახელმწიფოს აქვს საავადმყოფოს მიმართ 1996 წლიდან. მიუხედავად იმისა, რომ საავადმყოფოში მკურნალობის ვადა 3 დან 6 თვემდეა, ზოგიერთი ადამიანისათვის სურამის ფსიქიატრიული კლინიკა მუდმივ თავშესაფრადაა ქცეული. განსაკუთრებით მძიმედ დგას პაციენტთა საზოგადოებაში ინტეგრაციის პრობლემა. აღმოჩნდა, რომ არ არსებობს სოცმუშაკთა სამსახური, რომელიც აღნიშნულ საკითხზე იმუშავებდა. ადამიანის უფლებათა საინფორმაციო და სადოკუმენტაციო ცენტრის მიერ მოძიებული  ინფორმაციის თანახმად, ფსიქიკურად დაავადებული ადამიანებისთვის არ არსებობს სახელმწიფოს მიერ შემუშავებული რაიმე სტრატეგია თუ გეგმა და საერთოდ მათი პრობლემა ჯანდაცვის სამინისტროს პრიორიტეტულ საკითხთა სიაშიც კი არ დგას. იურისტი გიგა გიორგაძე, რომელიც ფსიქიკურად დაავადებულ ადამიანთა უფლებებზე ბოლო ორი წელია ინტენსიურად მუშაობს, ჩვენთან საუბრისას აღნიშნავს, რომ ფული, რომელიც იხარჯება სახელწიფოს მხრიდან, განკუთვნილია პაციენტის იზოლაციისათვის და არა მკურნალობისათვის. „აღნიშნული თანხა არანაირად არ არის საკმარისი მათი საყოფაცხოვრებო საჭიროებებისა და მედიკამეტებით უზრუნველყოფისათვის. ამიტომ ხშირად ისინი მკურნალობის გარეშე არიან დარჩენილნი. ამით კი პირდაპირ ირღვევა საქართველოს კონსტიტუციციის 37-ე მუხლი, სადაც ლაპარაკია ფსიქიკურად დაავადებულ ადამიანთა უმაღლესი სტანდარტებით მკურნალობაზე“,- აცხადებს გიორგაძე. იგი ასევე აღნიშნავს, რომ პაციენტთა მიმართ ხშირად ხდება არაჰუმანური და დამამცირებელი მოპყრობა, ამას ემატება იძულებითი შრომა, რაც არღვევს ადამიანის უფლებათა ევროპულ კონვეციას. მსგავსი დარღვევების მოწმე თავად გავხდით სურამის ფსიქიატრიულ საავადმყოფოში სტუმრობისას. აღნიშნული დაწესებულების რემონტი ძირითადად პაციენტების შრომის გამოყენებით მიმდინარეობს. მაგრამ, რამაც ყველაზე მეტად შეგვძრა, იყო ხელმძღვანელობის მხრიდან პაციენტებისადმი დამამცირებელი და უღირსი მოპყრობა. აღსანიშნავია ასევე, რომ არ არსებობს მონიტორინგის ჯგუფი, რომელიც კონტროლს გაუწევს ფსიქიატრიულ დაწესებულებებში მიმდინარე პროცესებს. ეს საკითხი კვლავაც დახურულ და, შეიძლება ითქვას, შეუღწეველ სფეროდ რჩება.

The Mental Hospital – Medical Department for Some, Asylum for Others!
Renovation of the Surami Mental Clinic is almost finished, but the prevalent unsanitary conditions make the stay there almost impossible. In spite of it, many patients still live in the hospital. The mental clinic is a medical department for part of the inmates and an asylum for others. The state does not seem to guarantee the rights of these citizens in accordance with the constitution.
Where and how do mentally disabled people live? Does the state care for them? Why is the mental clinic transformed into an asylum for a number of inmates? How does the head of the clinic explain the reigning unsanitary conditions in the mental house? What amount of money does the state reserve per patient and is it enough or not? Are the rights of mentally disabled people violated?
A multitude of problems exists in the mental clinic. Most striking though, are the prevailing unsanitary and abnormal living conditions. The management of the Alexander Kajaia Surami Mental Clinic says that, on average, an amount of 15 GEL is needed per patient per day. Only 6.70 GEL is made available by the state. This sum is used for food, clothes, drugs and salaries for the medical personnel. Adding up to this, the state owes money to the mental hospital from 1996 onwards. Despite the fact that the period of treatment in the hospital varies from 3 to 6 months, the mental clinic is transformed into an asylum for a number of people.
Integration of the patients into society is another big problem. No team of social workers exists in the clinic. According to information gathered by the Human Rights Information and Documentation Centre, the Ministry of Health and Social Affairs does not even have a plan or strategy for combating this problem.
Lawyer Giga Giorgadze, who works on the rights of mentally disabled people, says that the money reserved in the budget covers only isolation expenses, not treatment. “The amount of money provided is insufficient for life and treatment. This is why mentally disabled people quite often do not receive any medical attention. Such is in violation of Article 37 of the Georgian Constitution, which provides that mentally disabled people should be treated according to high standards,”- said Giorgadze. He also mentioned cases of inhuman treatment and brutality, which often take place in mental hospitals. “This is a violation of the European Convention on Human Rights”, - Giorgadze added. It was very much noticeable in the Surami Mental Clinic; while the patients themselves mostly worked on the renovation of the hospital, the administration did not regard them with the necessary respect, but downgraded them conversely.
As no monitoring group exists that can control the processes in the mental clinics, this topic remains closed and impenetrable.