საქართველო აზერბაიჯანის საზღვარზე ვითარება უმართავი ხდება
საქართველო-აზერბაიჯანის საზღვარზე მდგომარეობა დღითი-დღე მძიმდება. საზღვრისპირა სოფლებში მცხოვრები ქართველები, მეზობლად დასახლებულ აზერბაიჯანელთაგან ქართული მიწის მიტაცების ფაქტებსა და თვითნებობას დიდი ხანია რაც აპროტესტებენ, თუმცა უშედეგოდ. სასაზღვრო საგუშაგოებში დისლოცირებულ მესაზღვრეთა ინფორმაციით, უყურადღებობის გამო ვითარება იმდენად გართულდა, რომ ქართველი და აზერბაიჯანელი მწყემსები ერთმანეთს მოსაკლავადაც დასდევენ.
ბოლო რამდენიმე წელია დედოფლისწყაროს რაიონის საზღვრისპირა სოფლებს ქართველი მოსახლეობა აქტიურად ტოვებს. მათ ადგილას აზერბაიჯანელები სახლდებიან და საკუთარ მეურნეობებს ქმნიან. ამას ისიც ემატება, რომ აზერბაიჯანის კომერციული ბანკები ქართული მიწის შესყიდვის სანაცვლოდ მათ უპროცენტო სესხებს სთავაზობენ.
დედოფლისწყაროში ყველამ იცის, არაქართველი მოსახლეობის მიერ ქართული ტერიტორიის მიტაცების მცდელობის ფაქტები რომ გახშირდა, რასაც ხელს საქართველო-აზერბაიჯანს შორის სადემარკაციო ზოლის არარსებობაც უწყობს. ორ ქვეყანას შორის მხოლოდ პირობითი საზღვარი არსებობს და მის ფუნქციას მდინარეები ალაზანი, იორი და რამდენიმე არხი ასრულებს.
ჯერ კიდევ ორი წლის წინ, აზერბაიჯანელმა მწყემსებმა სასაზღვრო ზოლში არსებული ათეულობით ჰექტარი თვითნებურად მოხნეს, შემდეგ შემოღობეს და განაცხადეს, ეს ტერიტორია, აზერბაიჯანს ეკუთვნისო, რამაც ქართველები უკიდურესად აღაშფოთა. ტერიტორიის გარკვეული ნაწილის დაბრუნება მოხერხდა, ნაწილს კი დღესაც არაქართველი მოსახლეობა ფლობს და მოიხმარს. “გარდა იმისა, რომ საზღვრის გამყოფ არხებს კალაპოტებს უცვლიან, ხშირია სერიოზული დაპირისპირებებიც. აზერბაიჯანელებს სერიოზული უთანხმოება მოუვიდათ თუშ მეცხვარეებთან, რადგან მდინარე ივრისპირას წყლის დასალევად ჩასული საქონელი იმ მოტივით არ მიუშვეს, ეს აზერბაიჯანის ტერიტორიააო”,- აცხადებს აღელვებული მეცხვარე და ამატებს, რომ დაპირისპირება სისხლისღვრამდეც მიდის ხოლმე.
“მთავრობა ყურადღება არ გვაქცევს, ეს ამდენი ქართული მიწა ამათ საჯიჯგნად გახადეს და იძულებულები ვართ, საკუთარ თავს თავად მივხედოთ. აღარც ჩვენ დავინდობთ”, - აღშფოთებას ვერ მალავს მეცხვარე ელდარ ბორჩაშვილი.
თუშ მეცხვარეთა მიერ მოყვანილ ფაქტებს საზღვრის დაცვის №5 სამმართველოს უფროსის, დემურ კეკენაძისგან განსხვავებით, ქართველი მესაზღვრეები ადასტურებენ, თუმცა ჩვენთან საუბრისას ვინაობის გამხელისგან თავს იკავებენ. მათი თქმით, მეცხვარეთა მიერ ჩამოთვლილი ფაქტები იშვიათობას ნამდვილად არ წარმოადგენს და ეთნოკონფლიქტების გაღვივების საშიშროებას ქმნის.
“ქართველებსა და აზერბაიჯანელებს შორის დაპირისპირება ხშირად ხდება. თუ რამ გავიგეთ, ვცდილობთ აღვკვეთოთ, თუმცა ვინც ჩვენგან მოშორებით იმყოფებიან ჩხუბები და საქმის გარჩევები იქ უფრო ხშირია. ერთმანეთს იმდენადაც კი გადამტერებიან, რომ მოსაკლავადაც კი დასდევდნენ".
ეთნოკონფლიქტურ სიტუაციას ადასტურებენ საზღვრისპირა სოფლებში მცხოვრები ქართველებიც. “როცა ვითარება უმართავი ხდება, სროლებიც გვესმის და ჩხუბის ხმაც, ვინ თქვა, სიმშვიდეაო. ...შეიძლება, უშუალოდ საზღვარზე დაძაბულობას ადგილი არ აქვს, მაგრამ, სასაზღვრო პოსტიდან მოშორებით რა ხდება, არ უნდა იცოდნენ?”- კითხულობს ხალხი და თუშ მეცხვარეთა მსგავსად დახმარებას ისინიც ხელისუფლებას სთხოვენ.

Situation on Georgian-Azerbaijani Border Deteriorates
The situation on the Georgian-Azerbaijani border is deteriorating almost daily. Inhabitants of Georgian villages protest against land seizing by Azeri people, but with no results. According to the information provided by boarder guards, the situation is getting so uncontrolled that Georgian and Azeri shepherds are even committing murders.
The Georgian population is actively leaving boarder villages of the Dedoplistskaro region for the last several years. Azeris, who start their own economy, occupy their living places. In addition, Azeri banks offer credits for 0% rent for Azeris who buy land on the territory of Georgia.
Almost everyone in the Dedoplistskaro region knows that the intention of non-Georgian peoples to seize Georgian land has increased. The problem is exacerbated, as no demarcation zone between Georgia and Azerbaijan exists. The rivers Alazani, Iori and several channels play the role of fictional boarder.
Two years earlier, Azeri shepherds cultivated land on the Georgia-Azerbaijan border without permission, enclosed the land and said that the territory is the property of Azerbaijan. Part of the land was given back to Georgians, while another part still is in possession of non-Georgians. “The riverbed is often dug out so that the river changes its flow, which causes serious frictions between populations. Tushetian shepherds had a conflict with Azeri people, because they did not allow Georgians to take their cows into the river Iori, as they said it was Azerbaijan territory,” – said a Georgian shepherded and added that these frictions quite often are transformed into massacre.
“The government does not pay any attention to us. We will not make concessions and give our land to them, we do not have another choice but to defend ourselves”, - says shepherd Eldar Borchiashvili.
The Border Guard Department of Georgia confirms the facts provided by the Tushetian shepherd.  Representatives of the department, who chose not to give away their names, say that such facts took place quite often, which may cause the beginning of ethnical conflict.
“Frictions between Georgians and Azeri people occur often. We do our best to resolve the conflicts, but the problem is that we are not informed all the time.” The existence of ethnic conflicts is confirmed by the Georgian population living in the villages close to the border as well. “We often hear sounds of fights and even shooting. Who said, that it is calm here? Maybe tensions do not occur on the border itself, but they should know what is happening a bit away from it,”- say inhabitants and ask help from the government.