აღუსრულებელი სასამართლო გადაწყვეტილებები
საბიუჯეტო ორგანიზაციები სასამართლო წესით დაკისრებული დავალიანებების გადახდაზე უმეტეს შემთხვევაში უარს აცხადებენ. ადამიანებს, რომლებმაც სასამართლოს გზით მიაღწიეს საკუთარი დარღვეული უფლებების აღდგენას, სასამართლო გადაწყვეტილება ფურცელზე რჩებათ და მათი უფლებების დარღვევა უკვე აღსრულების პროცესში გრძელდება. სტატისტიკური მონაცემებით, 2005 წელს სასამართლო გადაწყვეტილებების მხოლოდ 4% იქნა აღსრულებული სახელმწიფო ორგანიზაციების მიერ.
სახალხო დამცველის ოფისში 2005 წლის იანვრიდან  იმ განცხადებების რიცხვმა იმატა, რომელიც სასამართლო გადაწყვეტილებათა არ აღსრულებას ეხება. მოპასუხე უმრავლეს შემთხვევებში სახელმწიფო ორგანიზაციაა, ასეთი განცხადებების რიცხვმა გასულ წელს 1500-ს მიაღწია. „სასამართლოს გადაწყვეტილება ხელში მიჭირავს, ვის არ მივაკითხე, მაგრამ შედეგს ვერ მივაღწიე. რა აზრი ჰქონდა სასამართლოებში სირბილს და ამდენ წვალებას თუ მაინც ვერაფერს მივიღებდი“, - ამბობს შოთა თევზაძე, გარემოსა და ბუნებრივი რესურსების დაცვის სამინისტროს ყოფილი თანამშრომელი, რომელიც საკუთარი სახელფასო დავალიანებისა და თანამდებობრივი სარგოს მიღებას 2000 წლიდან ცდილობს. სახალხო დამცველის ოფისში აცხადებენ, რომ საბიუჯეტო დაფინანსებაზე მყოფი დაწესებულებები თითქმის ყოველთვის უარს აცხადებენ სასამართლო წესით დაკისრებული დავალიანებების გადახდაზე. ამის პარალელურად სააღსრულებო დეპარტამენტიც თავს იკავებს იძულებითი აღსრულებისაგან იმ მოტივით, რომ აღნიშნული ქმედება ზიანს აყენებს ბიუჯეტს. იუსტიციის სამინისტროს სააღსრულებო დეპარტამენტში კი არსებულ პრობლემებს უარყოფენ და აცხადებენ, რომ ისინი იმავე ზომებს მიმართავენ საბიუჯეტო ორგანიზაციების  მიმართ, რასაც კერძო კომპანიების შემთხვევაში. „3 თვის განმავლობაში, რაც მე ამ თანამდებობაზე ვარ, მსგავსი პრობლემა არ მქონია. ჩვეულებრივად ხდება თანხების ამოღება საბიუჯეტო ორგანიზაციებიდან ისევე, როგორც კერძო კომპანიებიდან. სასამართლო წესით დადგენილი თანხის გადაუხდელობის შემთხვევაში, მოვალის საბანკო ანგარიშზე საინკასო დავალების წარდგენა ხდება თანხის უდავო წესით ჩამოჭრის მიზნით“, - ამბობს სააღსრულებო დეპარტამენტის უფროსის მოვალეობის შემსრულებელი ზურაბ ელისაბედაშვილი.
მიმდინარე კანონმდებლობის შესაბამისად, როდესაც არსებობს სასამართლო კანონიერ ძალაში შესული გადაწყვეტილება, აღმასრულებელი ნებაყოფლობით აღსრულებაზე უარის თქმის შემთხვევაში, ვალდებულია იძულებით განახორციელოს თანხების ჩამოჭრა და ამ გზით მოახდინოს კრედიტორთა დაკმაყოფილება, თუმცა სახელმწიფო ორგანიზაციების მიმართ კანონის ეს ფორმა დიდი ხანია, რაც ფორმალობას წარმოადგენს. 1998 წელს სვანეთში სპეცოპერაციის დროს რიგოლეტა კვიციანის საგვარეულო სახლი გადაიწვა. სასამართლოს გადაწყვეტილებით, საზღვრის დაცვის დეპარტამენტს 60 000 ლარის გადახდა დაეკისრა. მიუხედავად იმისა, რომ კვიციანების ოჯახს სააღმსრულებო ფურცელი ხელში ეჭირა, 8 წლის მანძილზე მათ თანხის მიღება ვერ შეძლეს. 2005 წლის  დეკემბრში ოჯახს თანხის ნაწილი გადაუხადეს. „მინისტრიც შევაწუხე, მინისტრის მოადგილეც, ფაქტიურად მთელი სააღმსრულებო. მე სხვა  პრობლემაც მქონდა, ჩემი საცხოვრებელი ბინა დაგირავებულია და მასახლებდნენ. იმ თანხით, რაც მივიღე, გასახლება შევაჩერე. თუკი დანარჩენი თანხის ამოღება შევძელი ბინას მთლიანად გამოვიხსნი“, - აცხადებს რიგოლეტა კვიციანი. კვიციანების იპოთეკით დატვირთული სახლის გასხვისებისას სააღმსრულებლომ „პირნათლად“ შეასრულა თავისი მოვალეობა, რომ არა ბოლო წუთს გადახდილი თანხა ბინა აუქციონის გზით გასხვისდებოდა. კერძო პირებისაგან თანხის ამოღებას სააღმსრულებლო უპრობლემოდ ახორციელებს. სხვა საკითხია, როცა საქმე საბიუჯეტო ორგანიზაციას ეხება. სახელმწიფო სააღსრულებლო ნაწილში პრობლემების არსებობას უარყოს. ფაქტი კი ერთია, სახელმწიფო დავალიანება სხვადასხვა კრედიტორებზე 45 მილიონ ლარს აღწევს. საჯარო სამსახურებიდან გათავისუფლებული ადამიანების საქმეების უმეტესობა ჯერ-ჯერობით სასამართლოშია. საინტერესოა, აქვს თუ არა აზრი სასამართლო გადაწყვეტილების ლოდინს, როცა მისი აღსრულების ძალიან მცირე შანსი არსებობს.

Unexecuted Court Decisions
In most cases governmental organizations refuse to pay money ordered by a court decision. The decision that allows people to receive remuneration for their violated rights remains on paper and is not executed. According to statistics, public organizations fulfill court decisions in only 4 % of the cases.
From January 2005 onwards, the number of appeals concerning the non-execution of court decisions at the Public Defender’s office has been rising. In most of these cases, the defendant is a state organ. The number of such appeals reached 1500.
“I have a court decision, I asked different people for execution but without result. What was the sense of running to the court and putting so much effort if the decision is not executed anyway?” – Said Shota Tevzadze, former employee of the Ministry of Environmental Protection, who is trying to get his unpaid salary from the year 2000.
The Public Defender’s office states that public organizations almost always refuse to pay money obliged by court. Adding up to that, the Executive Department is not trying to execute the decisions as it does not want to damage the state budget.
The Executive Department of the Ministry of Justice denies the existing problems and states that their policy toward official organs is the same as towards private organizations. “For three months since I occupy this post I did not have any problems with execution. We take money in the same way from public as from private organizations. After non-payment of the money ordered by court, we immediately cut the money from the account of the debtor.”  -said Zurab Elisabedashvili, the Acting Head of Executive Department.
According to the law, if a court decision exists but not executed, the executor is obliged to cut the money from the account and in this way fulfill the creditor’s demands. With regard to state organizations nevertheless, this law is only formal and little applied.
In 1998 during a special operation in Svaneti, the house of Rigoleta Kvitsiani was burned. According to the court decision the Department of Border Security had to pay 60 000 GEL. In spite of the existing court decision, the family could not get money for 8 years. On December 2005 they were paid part of this money. “I contacted the Minister, Deputy Minister and practically all from the Executive Department for this purpose. I also had another problem, my house in Tbilisi was bailed and I had to clear it. Thanks to the money that I received I was able to stay for longer” - said Rigoleta Kvitsiani.
The executors were “successful” in depriving her of her house after non-payment, if not this money that was provided last minute, she would become homeless. The executors have little problem with taking money from private persons but not from budget organizations.
The government denies the existence of a problem in this sphere, but the fact is that the State owes 45 million GEL to various creditors. Most cases discussed in the courts concern people who are deprived of their jobs. Whether there is any use of waiting for the decision is a question apart…