ახმეტის რაიონის სოფელ მატნის მოსახლეობა თანასოფლელის უკანონოდ დაპატიმრებას აპროტესტებს
28 მარტს ახმეტის რაიონის გამგეობის შენობის წინ სოფ. მატნის მოსახლეობა შეიკრიბა. ისინი პროტესტს თანასოფლელის, გელა ნინიაშვილის დაკავების გამო გამოხატავდნენ. მატნელები აცხადებენ, რომ ნინიაშვილი უკანონოდაა დაპატიმრებული და სამართალდამცავებისგან მის გათავისუფლებას ითხოვენ. გელა ნინიაშვილი სამართალდამცავებმა 27 მარტს დაკითხვაზე დაიბარეს, დაკითხვის შემდეგ კი დააკავეს. დაკავების მიზეზად ახმეტის რაიონის პოლიციამ ის დაასახელა, რომ ნინიაშვილი სოფელ მატნის კულტურის სახლის ტერიტორიაზე თონეს ოფიციალური ნებართვის გარეშე ამუშავებდა.
ნინიაშვილის ადვოკატის ალექსი შოშიკელაშვილის განცხადებით, გელა ნინიაშვილი უკანონოდაა დაკავებული, რადგან სოფელ მატნის კულტურის სახლის ტერიტორიაზე არსებული თონე მას გაფორმებული აქვს. შოშიკელაშვილი აცხადებს, რომ ამ ადამიანის დაკავების ერთად-ერთი მიზეზი ბიზმესმენ ლუკა რამაზაშვილთან მეგობრობაა. „ამის თქმის საფუძველს მაძლევს ის, რომ რამაზაშვილის რამოდენიმე მეგობარი ცოტა ხნის წინ აბსურდული ბრალდებით დააკავეს. ესენი არიან: შენგელი მგელაურიძე, თემურ ანთაიძე და გოჩა წითელაური. გარკვეული პერიოდის შემდეგ მგელაურიძე და წითელაური გაათავისუფლეს, ხოლო თემურ ანთაიძე ისევ დაპატიმრებულია ამჟამად; და კიდევ, სამართალდამცავებმა რამაზაშვილის კიდევ ერთი მეგობარის ტელეკომპანია თანამგზავრის დირექტორის ენრი კობახიძის დაპატიმრება თებერვლის დასაწყისში სცადეს, თუმცა ვერ მოახერხეს და დღემდე მის სახლში ინტენსიურად ატარებენ ჩხრეკებს და დაპატიმრების მიზეზს ეძებენ“,- განუცხადა შოშიკელაშვილმა ადამიანის უფლებათა ცენტრს. აქციის მონაწილენიც ირწმუნებიან, რომ გელა ნინიაშვილის დაკავება ორიოდე თვის წინ დაპატიმრებულ ბიზნესმენის ლუკა რამაზაშვილის საქმეს უკავშირდება. მატნელების თქმით, „გელა ნინიაშვილი სამართალდამცავთა მიერ შედგენილ „შავ სიაში“ სწორედ ამის გამო მოხვდა.“
აღსანიშნავია, რომ სამართალდამცავებმა ბიზნესმენი ლუკა რამაზაშვილი 13 ცალი სამშენებლო ე.წ. „პლიტის“ ქურდობის ბრალდებით დააპატიმრეს. მაშინ ერთ-ერთ სატელევიზიო ინტერვიუში გელა ნინიაშვილი აცხადებდა, რომ აღნიშნული სამშენებლო მასალა მას ეკუთვნოდა და არა ლუკა რამაზაშვილს. „ის პლიტები ჩემია და არა ლუკა რამაზაშვილის. რატომ იჭერენ სხვას ჩემი ქონების გამო, არ ვიცი. ის სამშენებლო პლიტები არც მე მომიპარია და არც სხვას. მე შენობა ვიყიდე თავისი პლიტებით...“
მას შემდეგ, რაც ახმეტის რაიონის ხელმძღვანელობისგან პასუხი ვერ მიიღეს, აქციის მონაწილეებმა რაიონული პოლიციის შენობასთან გადაინაცვლეს. ისინი პოლიციის უფროსთან შეხვედრას და გელა ნინიაშვილის დაკავების რეალური მიზეზის დასახელებას მოითხოვდნენ. მიუხედავად შს ახმეტის რაიონული სამმართველოს წინ გამართული აქციისა და ხმაურისა, მატნელებთან სასაუბროდ არც პოლიციის უფროსი გამოსულა და არც რომელიმე სამართალდამცავი.
„გამოვიდეს ვინმე და გვითხრას გელა ნინიაშვილის დაპატიმრების ნამდვილი მიზეზი. ეს პიროვნება ნამდვილად არ არის ღირსი, რომ ციხეში იყოს“, – აცხადებდნენ აქციის მონაწილეები.  აქცია რამდენიმე საათში დაიშალა, თუმცა სოფლის მოსახლეობა აცხადებს: „თუ ჩვენს მოთხოვნებს არ დააკმაყოფილებენ, სკოლებში და საბავშვო ბაღებში სასწავლო პროცესები ჩაიშლება და მერე მაინც გამოიჩენენ ყურადღებას...”

Matani Inhabitants Protest against the Illegal Arrest of the Villagers
On the 28th of March, the inhabitants of the village of Matani gathered in front of the Akhmeta administration. They protested against the arrest of Gela Niniashvili and demanded that the police free the illegally detained prisoner. On March 27th, Gela Niniashvili was summoned to be questioned. After the interrogation he was detained. The reason given for the arrest was that Niniashvili illegally operated a bakery on the site of the Matani Culture Centre. According to lawyer Aleksi Shoshiashvili, Gela Niniashvili was illegally detained because he has an official license to operate the bakery. The lawyer also stated that the only motive for the arrest was Niniashvili’s friendship with businessman Luka Ramazashvili. “Other friends of Ramazashvili; Shengeli Mgelauridze, Temur Antaidze and Gocha Tsitelauri, have been also arrested with absurd accusations. Mgelauridze and Tsitelauri were released; however, Temur Antadze still remains in detention. It should be mentioned that another friend of Ramazashvili - Enri Kobakhidze, a director of the ‘Tanamgzavri’ TV Company also faced an arrest attempt in February. Furthermore, his house was thoroughly searched in order to find something compromising about him”, Shoshiashvili told the Human Rights Information and Documentation Centre. The protesters were sure that Gela Niniashvili’s arrest was linked with Luka Ramazashvili, who was detained two months earlier. The inhabitants of Matani claim that “the police added Gela Niniashvili to the ‘black list’ because of his relationship with Ramazashvili”. Luka Ramazashvili was accused of stealing thirteen large building blocks. In one of the subsequent TV interviews, Gela Niniashvili stated that he in fact owned those building materials. “The aforementioned building blocks officially belong to me. I bought the building, along with all those materials. I cannot understand why Luka Ramazashvili has been arrested”, he added. Since the protestors did not manage to get a response from the Akhmeta Regional Authority, they moved to the Regional Police Department. They demanded to have a meeting with the Chief of Police. They also wanted to hear the real reasons why Gela Niniashvili was arrested. Despite a noisy protest neither the Chief of the Akhmeta Police Department, nor any of the other police officers appeared to meet the inhabitants of Matani.
“We want to hear the real reasons behind Gela Niniashvili’s arrest. He does not deserve to be in jail”, say the protesters. The protest lasted for several hours. The Matani inhabitants however warn that if their demands are not satisfied, they will cancel classes at schools and kinder gardens, which, they believe, will make the police pay attention.