ტრაგედია ლაგოდეხში – კონტრაბანდის მფარველობაში ფინანსური პოლიციის მხილებას ადამიანი შეეწირა
აზერბაიჯანიდან საქართველოში, საბაჟო-გამშვები პუნქტი „ლაგოდეხის“ გავლითა და ფინანსური პოლიციის ნებართვით რომ ერთეულებს სარეალიზაციოდ კონტრაბანდული საწვავი შემოაქვთ, ამის შესახებ გასულ კვირას, ჟურნალისტებს ბენზინის გამყიდველი ფრიდონ ბუიძე ესაუბრა, რის შემდეგაც მას, თვითმხილველთა თქმით, საბაჟო-გამშვებ პუნქტზე მდგარი ფინანსური პოლიციის წარმომადგენლის რობიზონ პაპაშვილის დავალებით, ფინანსური პოლიციიდან ესტუმრნენ. ზეწოლის, მუქარისა და ნერვიულობის შედეგად ფრიდონ ბუიძე მოულოდნელად გარდაიცვალა. „ადამიანის უფლებათა ცენტრის“ წყაროს ინფორმაციით, ბოლო რამდენიმე კვირაა აზერბაიჯანიდან საქართველოში კონტრაბანდული საწვავის შემოტანამ მკვეთრად იმატა, რამაც ლაგოდეხში ლეგალურად მომუშავე ბენზინგასამართ სადგურებზე უარყოფითად იმოქმედა. ლაგოდეხში მცხოვრებმა ფრიდონ ბუიძემ ადგილობრივ ჟურნალისტებს აზერბაიჯანიდან საქართველოში საბაჟო-გამშვები პუნქტი „ლაგოდეხის“ გავლითა და ფინანსური პოლიციის ნებართვით შემოტანილი კონტრაბანდული საწვავის შესახებ ვრცელი ინფორმაცია მიაწოდა. მისი თქმით, აზერბაიჯანიდან კონტრაბანდული საწვავის შემოტანას, საბაჟოზე მდგარი ფინანსური პოლიციის წარმომადგენელი, რობიზონ პაპაშვილი ლობირებს, რომელიც კახელ მაღალჩინოსანთა ნათესავია. რესპონდენტის ინფორმაციით, ფინანსური პოლიცია საზღვრის გადამკვეთთ მანქანის ავზში მდგარ საწვავსაც ართმევს, მას ნაქირავებ ბენზინმზიდში აგროვებს და შემდეგ მის რეალიზაციას ახდენს. ქართველი და არაქართველი ადამიანები, რომელთაც სხვადასხვა მიზეზით საზღვრის გადაკვეთა ხშირად უწევთ, ფინანსური პოლიციის თავნებობაზე ღიად დიდი ხანია საუბრობენ. როგორც გვითხრეს, ამის შესახებ, მათ ოფიციალურ უწყებებსაც მიაწოდეს ინფორმაცია, მაგრამ უშედეგოდ.  მას შემდეგ, რაც კორესპონდენტები კომენტარისათვის ლაგოდეხის საბაჟოზე მდგარი ფინანსური პოლიციის წარმომადგენელს რობიზონ პაპაშვილს დაუკავშირდნენ, თვითმხილველთა თქმით, მალევე ბუიძეს ფინანსური პოლიციიდან ესტუმრნენ. ზეწოლის, მუქარისა და ნერვიულობის შედეგად ფრიდონ ბუიძე მოულოდნელად გარდაიცვალა. „ეს „კალონკა“ ლაგოდეხში მცხოვრებ ავთო გელაშვილს ეკუთვნის. დღეში 100 ლიტრამდე ბენზინს ვყიდით. ჩვენ ჩვენი ხალხი გვყვავს, რომლებსაც საწვავი მსუბუქი მანქანებით, საბაჟოს გავლით, აზერბაიჯანიდან გადმოაქვთ და გვაბარებენ. არ ვკითხულობთ, როგორ ახერხებენ ამას,“- განუცხადა ჟურნალისტებს, საგადასახადო სამსახურში სასურსათო მაღაზიად რეგისტრირებული, არალეგალურად მომუშავე ბენზინგასამართი სადგურის თანამშრომელმა ფრიდონ ბუიძემ, რომელიც როგორც აღვნიშნეთ, ინტერვიუს ჩაწერის მეორე დღეს გარდაიცვალა.
რესპონდენტის გარდაცვალება ჟურნალისტებმა ფინანსური პოლიციის თანამშრომლის რობიზონ პაპაშვილისგან შევიტყვეთ. „თქვენ რომ გუშინ ბენზინის გამყიდველი ჩაწერეთ, ინერვიულა, დღეს დილას გული გაუსკდა და გარდაიცვალაო“,- გვითხრა პაპაშვილმა სატელეფონო საუბარში. "ჟურნალისტებს კონტრაბანდის კონკრეტული ფაქტების შესახებ ინფორმაცია აქამდეც გვქონდა, მაგრამ ბუიძის შემთხვევაში ეს პირველი ფაქტი იყო, როცა რესპონდენტმა საბაჟოზე არსებული განუკითხაობის თაობაზე ხმამაღლა ისაუბრა და ვინაობა არ დამალა“,- აღნიშნავს რეგიონული გაზეთის კორესპონდენტი მარინა გოგოლაძე. ფრიდონ ბუიძესთან ფინანსური პოლიციის წარმომადგენლების ვიზიტის, რესპონდენტის უეცარი სიკვდილისა და ჟურნალისტებისათვის ამ ცნობის მიწოდების შესახებ, კომენტარს არც რობიზონ პაპაშვილი და არც კახეთის ფინანსური პოლიციის უფროსი ზურაბ აივაზაშვილი აკეთებს.  ლაგოდეხში არსებული კიდევ ერთი ბენზინგასამართი სადგურის მფლობელი გოგი სიყმაშვილი ამბობს, რომ საწვავით თბილისის ერთ-ერთი საწარმოდან მარაგდება, თუმცა მისი დასახელებისგან თავს იკავებს. იგი აღნიშნავს, რომ მანამდე საწვავს თელავში მდებარე ე.წ. „თუთების“ ბენზინგასამართი სადგურიდან იღებდა. გავრცელებული ინფორმაციით, აღნიშნული ბაზა საზღვარზე ჩამორთმეული ბენზინით მარაგდება და მას კახეთის ფინანსური პოლიციის ყოფილი უფროსი და დღეს, პრეზიდენტის კახეთის მხარის სახელმწიფო რწმუნებულის მოადგილე შალვა ერისთავი, ბიზნესმენ ვანო კევლიშვილთან ერთად მფარველობს. ორივე მათგანთან ბევრს ვეცადეთ დაკავშირებას, მაგრამ ვერ შევძელით. კახეთის ფინანსურ პოლიციას სწორედ ბუიძის მიერ ნახსენები კურტანიძის ბენზინმზიდი აქვს ნაქირავები, ოღონდ არაოფიციალურად. „აზერბაიჯანიდან კონტრაბანდული საწვავის შემოტანამ ძალიან იმატა. 2-3 კვირის წინ, ლაგოდეხის საბაჟოზე მანქანებს საერთოდ ვერ ნახავდით, დღეს კი რიგები დგას. ეს იმიტომ, რომ ფინანსური პოლიციის თანამშრომელი რობიზონ პაპაშვილი, რომელიც ძმები ადეიშვილების ნათესავია, ლაგოდეხში დაბრუნდა და რასაც უნდა იმას აკეთებს. რაც შეეხება საწვავს, რომელსაც გლეხებს ართმევენ, საბაჟოზე მდგარ ჩემს კუთვნილ მანქანაში გროვდება და თელავში, უშიშროების სამმართველოს წინ მდებარე ბაზაში მიმაქვს. ეს ბაზა ფინანსურ პოლიციას აქვს ნაქირავები. ჩემს ცისტერნაში 8,5 ტონა ჩადის. მართალია, თან არანაირ საბუთს არ მატანენ, მაგრამ მანქანა დალუქულია და ყველამ იცის, რომ არ უნდა გამაჩერონ. ფინანსურ პოლიციას ჩემთან ხელშეკრულება არ აქვს გაფორმებული, მაგრამ მომსახურებისთვის ფულს მიხდიან“, - აღნიშნავს კურტანიძე და დასძენს, რომ ბაზამდე, საწვავი ბენზინგასამართ სადგურ „თუთებში“ მიჰქონდა. „კურტანიძის ბენზინმზიდი მებაჟეებმა დაიქირავეს, თუმცა ცისტერნის დაქირავება ჩემი წინამორბედების დროს მოხდა და ამ საქმეში ჩახედული არ ვარ. შევეცდები გავარკვიო, როგორ ხდება ხელშეკრულების არარსებობის შემთხვევაში მეპატრონისთვის თანხის გადახდა. რაც შეეხება ფინანსური პოლიციის ზეწოლის შედეგად მოქალაქის გარდაცვალებას, ვერაფერს გეტყვით“, - აღნიშნა ჩვენთან სატელეფონო საუბარში კახეთის ფინანსური პოლიციის უფროსმა ზურა აივაზაშვილმა. ბუიძის უეცარ სიკვდილთან დაკავშირებით, კომენტარს არც ფინანსური პოლიციელი რობიზონ პაპაშვილი აკეთებს. კახეთის სამხარეო ადმინისტრაციის ინფორმაციით, მოსახლეობისათვის ჩამორთმეული კონტრაბანდული საწვავით ჯარი სარგებლობს. საზღვრის დაცვის მე-6 რეგიონული სამმართველოს უფროსი ტარიელ დანელია კი ამბობს, რომ ლაგოდეხის საბაჟოზე შეგროვილი საწვავი მათთვის არასოდეს გადაუციათ და მისი უწყება საწვავით საზღვრის დაცვის დეპარტამენტიდან მარაგდება.

Tragedy in Lagodekhi - Attempt to Uncover Financial Police Involvement in Smuggling Results in Death
May 18, 2006
Pridon Buidze told journalists that certain people, with the assistance of the Financial Police, smuggle oil from Azerbaijan through the Lagodekhi customs checkpoint. As a consequence of the information he gave, the Financial Police paid Buidze a visit. After being threatened and intimidated, the anxious man met a sudden death.
Last week, Pridon Buidze told journalists that certain people, with the assistance of the Financial Police, smuggle oil from Azerbaijan through the Lagodekhi customs checkpoint.  Witnesses say that on the orders of Robizon Papashvili (an officer with the Financial Police working at the checkpoint) the Financial Police paid him a visit. After being threatened and intimidated, the deeply worried man met a sudden death.
According to the source, that supplied the Human Rights Information and Documentation Centre with the information, over the last few weeks there has been an obvious increase in the smuggling of oil from Azerbaijan to Georgia. The increase has been negatively affecting the business of legal petrol stations in Lagodekhi. Pridon Buidze, an inhabitant of Lagodekhi, gave local journalists detailed information about the oil smuggling flourishing on the ‘Lagodekhi’ customs checkpoint and the role of the Financial Police in supporting it. Officer Robizon Papashvili, a relative of high ranking officials, was named as a supporter of smuggling on the checkpoint. According to the source, the Financial Police take petrol from vehicles petrol tanks when they cross the border, storing it in a larger storage tank to later sell it. Both Georgians and Non-Georgians spoke out about Financial Police corruption a long time ago. We were told that official bodies were also informed about the Financial Police’s behaviour.
According to witnesses, as soon as a journalist contacted Robizon Papashvili for him to comment the situation, the Financial Police visited Pridon Buidze, who subsequently died suddenly as a result of the threats and intimidations directed at him.
“This petrol station belongs to Avto Gelashvili, an inhabitant of Lagodekhi. We sell about 100 liters of petrol per day. We have our own people who supply us with the petrol. We never ask how they manage to import oil from Azerbaijan through the customs checkpoint”, stated Pridon Buidze, who as we have already mentioned, died two days after the interview was taped. Buidze worked at an illegal petrol station that was registered as grocery with the Taxation Service.
Journalists found out about Buidze’s death from an employee of the Financial Police - Robizon Papashvili. “The person you taped yesterday died because he got nervous”, said Papashvili over the phone. “Journalists have previously been informed about particular cases of smuggling. Buidze however, was the first person who spoke out about the smuggling flourishing at the customs checkpoint who did not conceal his name”, points out Marina Gogoladze, a journalist with a regional newspaper.
Neither the Chief of the Financial Police, Zurab Aivazashvili, nor Robizon Papashvili made any comment about the visit of the Financial Police to Pridon Buidze or his sudden death.
Another owner of a petrol station, Gogi Sikmashvili, says that his station is supplied by one of the companies from Tbilisi. He also mentioned that before this he was supplied by the ‘Tutebi’ petrol station in Telavi. According to the information that has been spread, the aforementioned petrol station is supplied by petrol confiscated on the border. Shalva Eristavi, former Chief of the Financial Police and now the Deputy Governor of the Kakheti region, together with businessman Vano Kevlishvili use the petrol station. We attempted to talk to them but were unsuccessful in our efforts.
The Kakheti Financial Police unofficially rents their petrol storage tank from Kurtanidze, who had been mentioned earlier by Buidze. “There has been an increase in the smuggling of oil from Azerbaijan. Two or three months ago, one could not see a single car at the Lagodekhi customs checkpoint. Nowadays there is a long queue of vehicles. This happens because Robizon Papashvili, a relative of Adeishvili, came back to Lagodekhi where he can do whatever he wants. As for the petrol confiscated from people crossing the border, it is gathered in a tank which belongs to me. Later, I took it to the oil depot in front of the Security Department in Telavi. The oil depot itself is rented by the Financial Police. My tank can be filled with 8.5 tons of oil. Although I have not got any documentation, nobody stops me because they know that they should not do that. The Financial Police pay for my service, however we have never signed any official documents about my employment”, states Kurtanidze, who added that he used to take petrol to the ‘Tutebi’ petrol station as well.
Zura Aivazashvili, the Chief of the Financial Police stated: “The customs officers rented the petrol storage tank from Kurtanidze. However, I do not know anything about the petrol. I will try to find out this information. I do not know either how the owner of the petrol tank is paid without having any official documents. I can tell you nothing about the death of the person, who you say was intimidated by the Financial Police either. I have not got any information about this”. Robizon Papashvili did not make any comments about the case.
According to information from the Regional Administration of Kakheti, confiscated smuggled petrol is used by the Military. Triel Danelia, the Head of the Border Protection Regional Department #6, says that the Lagodekhi Customs Office has never provided them with petrol and that their department is supplied by the Border Protection Department.