თელავში სათნოების სახლში გაჭირვებულებს უფასო სადილზე უარს ეუბნებიან
“პატარა სამოთხე” – ასე მოიხსენიებენ თელაველი მარტოხელა პენსიონერები რაიონის გამგეობის შენობის პირველ სართულზე განთავსებულ სათნოების სახლს. აქ მათ დღეში ერთხელ უფასო სადილით უმასპინძლდებიან, თუმცა თელავში იმაზეც ხშირად საუბრობენ, რომ ამ ე.წ. “სამოთხის” კარი ყველა მარტოხელა და გაჭირვებული პენსიონერისთვის არ იღება. უფასო სასადილოში ბენეფიციარების მხოლოდ მკაცრად განსაზღვრული რაოდენობა იკვებება, ბევრი უკიდურესად გაჭირვებული ადამიანი სასადილოში სხვადასხვა მიზეზის გამო არ მიიღეს... პენსიონერები იმედს მაინც არ კარგავენ, რომ “სამოთხის კარი” ადრე თუ გვიან მათთვისაც გაიღება და საკუთარ ვინაობის გამხელას თავს იმ მოტივით არიდებენ, რომ სათნოების სახლში მისასვლელი ბოლო იმედიც არ გაუქრეთ. ისინი აცხადებენ, რომ თუ სათნოების სახლის ხელმძღვანელობა მათ გვარს და სახელს გაიგებს, „უფასო სასადილოში არასოდეს შეუშვებენ...“ თელაველი ლიანა ბერიაშვილი ერთადერთი აღმოჩნდა, რომელმაც საკუთარი ვინაობაც გაგვიმხილა და სათნოების სახლის ადმინისტრაციის მისამართით მწვავე განცხადებებიც გააკეთა.
66 წლის ლიანა ბერიაშვილი ქ. თელავში, მეგობრობის ქუჩაზე ცხოვრობს. პენსიონერი ქალბატონი აცხადებს, რომ მარტოხელაა და მის ერთადერთ შემოსავალს პენსია წარმოადგენს. ლიანა ბერიაშვილის განცხადებით, მას ჯანმრთელობა შერყეული აქვს - აწუხებს გული, ღვიძლი, აქვს დიაბეტი და პენსიის სახით აღებული 33 ლარი წამლებისთვისაც არ ჰყოფნის.  ლ. ბერიაშვილის განცხადებით, მან  სათნოების სახლის დირექტორს, ნინო ვაშაკაშვილს რამდენჯერმე მიმართა და დღეში ერთხელ უფასო სადილი სთხოვა, თუმცა ვაშაკაშვილისგან უარი მიიღო. ამის მიზეზად ნინო ვაშაკაშვილმა, როგორც ლ. ბერიაშვილი აცხადებს, ის დაასახელა, რომ მასზე მეტად გაჭირვებულებიც არსებობენ...
„ნინო ვაშაკაშვილმა გამომიცხადა, რომ შენზე მეტად გაჭირვებულებიც ბევრი გვყავს და შენი გულისთვის ვერავის ვერ მოვკლავო...” – აცხადებს ლ. ბერიაშვილი.
ნინო ვაშაკაშვილი პენსიონერის ბრალდებებს კატეგორიულად უარყოფს და აცხადებს, რომ მასთან მსგავსი მოთხოვნით არავინ მისულა. მეტიც, ვაშაკაშვილი ირწმუნება, რომ სათნოების სახლში მისასვლელად გაჭირვებულ ადამიანებს მხოლოდ პირადი განცხადების დაწერა სჭირდებათ.
„ასეთი პიროვნება ჩემთან ნამდვილად არ ყოფილა. მობრძანდეს და მე მას აუცილებლად დავაკმაყოფილებ. თუ ის ნამდვილად მარტოხელაა და უჭირს, ჩვენი სამსახურიც სწორედ ამისათვის არსებობს. მხოლოდ განცხადებაა საჭირო, მოიტანოს და ჩვენ აუცილებლად დავაკმაყოფილებთ...“
მიუხედავად იმისა, რომ ნინო ვაშაკაშვილი პენსიონერი ქალბატონის განცხადებებს არ ეთანხმება, ლიანა ბერიაშვილს სხვა პენსიონერებიც ეთანხმებიან. ერთ-ერთი პენსიონერი, რომელიც მხოლოდ სახელს გვიმხელს, აცხადებს, რომ სათნოების სახლში უფასო სადილზე უარი ვაშაკაშვილმა მასაც უთხრა.
„ძალიან რომ გამიჭირდა, იმიტომ მივედი. სოფელ კურდღელაურში ვცხოვრობ. ნინო ვაშაკაშვილმა უარი მითხრა და გამომიცხადა, რომ სოფლელებს არ ვაჭმევთო. ისიც მითხრა, რომ თუ მაგდენი შეგიძლია, რომ სოფლიდან აქ იარო, მაშინ იმუშავე და ისე ჭამეო,” – აცხადებს 71 წლის ქალბატონი ეთერი.
თელავში პენსიონერები ერთმანეთთან იმაზეც ხშირად საუბრობენ, რომ რაიონის გამგეობის შენობაში არსებული სათნოების სახლის ბენეფიციარების საკმაოდ დიდ ნაწილს სწორედ გამგეობის თანამშრომლების ახლობლები და ნათესავები შეადგენენ, თუმცა ამის შესახებ ხმამაღლა საუბრისგან თავს იკავებენ. მიუხედავად იმისა, რომ ხელისუფლება მიღწეული წარმატებებით თავს იწონებს და უფასო სასადილოებს თითქმის ყოველდღე ხსნის, თელავში მშიერი ადამიანების რაოდენობა არათუ მცირდება, სულ უფრო მატულობს.

The Poor Denied Free Meals at Telavi Charity House
‘A Small Paradise’ - that is what single and lonely pensioners call the Charity House on the first floor of the Administration building. This is a place where they can get a free meal once a day. The gates of ‘paradise’ however are not open to every poor and lonely pensioner. Many pensioners, living in extreme poverty, have been denied the free meals on offer and only a small number of people can actually use the service.
Some pensioners still hope that one day the doors will open for them too, but they refuse to name themselves for fear of losing their chance to get such benefits. They state that if the authorities find out their names “they will never be permitted to have free meals there”. Liana Beriashvili, an inhabitant of Telavi, is one of the only people who dared to name herself and criticize the administration.
Liana Beriashvili, 66 lives on Megobroba Street in Telavi. The lonely pensioner says that her only income is her pension. Liana suffers from various illnesses such as diabetes and heart and liver diseases, therefore the 33 laris pension is not enough even to buy the medicines she needs. Although Laina asked the director of the Charity House, Nino Vashakidze, several times for free meals, she was denied them because the beneficiaries are supposed to be those who are on the verge of extreme poverty.
“Nino Vashakashvili told me that there are people who need the assistance more than me and that they could not let somebody else die in order to help me”, says Liana Beriashvili.
Nino Vashakashvili considers the pensioner’s allegations unfair. She stated that no one addressed her with such a request. What is more, it appears that the only document needed to make use of the services at the Charity House is for a pensioner to fill out an application.
“The person you speak of has never addressed me, if she comes to Charity House, we will satisfy her requests immediately. If she is lonely and helpless, we will assist her; that is why our service exists. She will just have to fill out an application”, says Nino Vashakashvili.
However, some pensioners confirmed that Vashakashvili not only refused to provide free meals to Liana but also to other pensioners as well. Mrs Eteri, aged 71, who also told us her name said, “I contacted her because I was really hard up. I live in Kurdgelauri. Nino told me that they do not feed villagers and added that if I could get there from the village I could just as well work to support myself.”
The pensioners often discuss the fact that the majority of the beneficiaries at the Charity House are relatives of those employed with the administration - although they do not talk about it in public.
Although the authorities consider such Charity Houses as one of their recent successes, opening new ones nearly every day, the number of people who starve in Telavi still increases.