ნაგავში დახრჩობა მანამ მოგვიწევს, სანამ მენაგვეებს ხელფასები არ გაეზრდებათ
თბილისის ქუჩებში, პარკებსა თუ სკვერებში ნაგავი მომრავლდა. ანტისანიტარიას, სუნს და სიბინძურეს რომ თავი დავანებოთ, დედაქალაქში სხვადასხვა ინფექციების გავრცელების საფრთხე რეალურია. საშიშროება განსაკუთრებით აქტუალურია ზაფხულში, როცა მღრნელები მრავლდებიან. ქალაქის დასუფთავების ნაცვლად, ხშირ შემთხვევაში კეთილმოწყობის სამსახური ნაგავს ადგილზე წვავს, რაც პრობლებას კიდევ უფრო ართულებს. ნამწვავი სხვადასხვა მომწამვლელ ნივთიერებებს გამოყოფს და ადამიანის ჯანმრთელობაზე უარყოფითად მოქმედებს.
ქალაქის დასუფთავების სამსახურში თავს იმართლებენ და ამბობენ, რომ ნაგავს ცეცხლს ისინი არ უკიდებენ და თითს მოსახლეობისკენ იშვერენ. მოსახლეობა კი ჩივის, რომ ნაგვის ურნების დაცლის შემდეგ, დამსუფთავებლები იქვე ახლოს ყრიან ისეთ ნაგავს, რომელიც იწვის და ცეცხლს უკიდებენ - ასე ხდება თითქმის ყოველ დილით. „თემქაზე, 11-ე მიკრო რაიონში ვცხოვრობ. არაერთხელ მინახავს, როგორ უკიდებენ ნაგავს ცეცხლს თავად დამსუფთავებლები. ნაგავი ნელნელა მთელი დღის განმავლობაში იწვის და სუნთქვა შეუძლებელია. ფანჯრებს ვერ ვაღებთ, სარეცხებს კვამლის სუნი ასდის და აივანზე ვერ გავდივართ. რაიონის გამგეობას არაერთხელ მივმართეთ, მაგრამ, როგორც ჩანს, პატრონი არ გვყავს. ამბობენ, ნაგავს ჩვენ არ ვწვავთო“, - აცხადებს მოსახლეობა.
კეთილმოწყობის სამსახურში თავი როგორც არ უნდა
იმართლონ, ერთ კონკრეტულ შემთხვევას თავად წავასწარი - როგორ უკიდებდნენ ცეცხლს დამსუფთავებლები ნაგავს. ეს ნაძალადევის რაიონში მოხდა. დამსუფთავებლებმა ნაგვის ურნები დაცალეს, ნაგვის ნაწილი ურნების გვერდით „შეაქუჩეს“ და ცეცხლიც წაუკიდეს. კეთილმოწყობის სამსახურმა ცილი რომ არ დაგვწამოს და აღნიშნული უარყოს, ფოტოებიც კი გადავიღეთ, სადაც კარგად ჩანს, ისინი ნაგავს როგორ წვავენ.
ცალკე პრობლემა ისიც არის, რომ საქართველოში არ არსებობს ნაგვის გადამამუშავებელი ქარხანა და დედაქალაქში შეგროვილი ნაგავი გლდანში ნაგავსაყრელზე იყრება. იქ მისი დამუშავება არ ხდება, იქაც ცეცხლს უკიდებენ და წვავენ. ნაგვის ბოლი კი სოფელ გლდანულას ნისლივით ეფარება. ამ ნაგავსაყრელზე იკვებება საქონელიც. მოსახლეობა პრეტენზიებს გამოთქვამს, თუმცა სხვა გამოსავალი არ არის.
პაატა იმნაძე: „გარდა იმისა, რომ ნამწვავი ცუდია ისეთი გლობალური პრობლემებისთვის, როგორიც არის გლობალური დათბობა, წვის შედეგად ჯანმრთელობისთვის მავნე ნივთიერებები წარმოიქმნება,რაც ადამიანის ორგანიზმზე უარყოფითად მოქმედებს. ის ჯანმრთელობისთვის მავნეა. მაღალი წვის დროს ასეთი მავნე ნივთიერება საკმაოდ ბევრი გამოიყოფა.“
პრობლემის არსებობას თბილისის კეთილმოწყობის სამსახურშიც აღიარებენ, თუმცა ამ ყველაფერს უფულობას აბრალებენ. როგორც სამსახურის უფროსმა კობა სუბელიანმა გვითხრა, ნაგვის გატანაზე მისი თანამშრომლები არ მუშაობენ და ამ პრობლემებს კერძო ფირმები ქმნიან: „პრობლემა ძალიან აქტუალურია. მე ვარ დამკვეთი ორგანიზაცია და არა შემსრულებელი. ისევე როგორც ასფალტის დაგებაზე. მე ფულს ვიხდი და დამქირავებელი ასრულებს.“
კითხვაზე, აწარმოებენ თუ არა იმ შესრულებული სამუშაოს მონიტორინგს, რაშიც სახელმწიფო ფულს იხდის, სუბელიანმა გვიპასუხა, რომ ასფალტის დაგების შემთხვევაში კონტროლი ხდება, ნაგვის შემთხვევაში კი არა. ისიც დასძინა, რომ ქუჩაში ნაგვის დაწვის სასტიკი წინააღმდეგია: „ნაგვის დაწვის სასტიკი წინააღმდეგი ვარ და როგორც კი ამას სადმე ვნახავ ან გავიგებ, სასტიკად ვრეაგირებ. მოსახლეობამ ყოველი ასეთი კონკრეტული შემთხვევისას უნდა დაგვირეკოს და ინფორმაცია მოგვაწოდოს. 10 თანამშრომელი მყავს, რომლებიც ენაგადმოგდებულები დარბიან და ყველა კორპუსთან ყარაულად ვერ დადგებიან. 1 კბ.მ ნაგვის გატანაში კი საშუალოდ შემსრულებელს 7 ლარს ვუხდით.“ სუბელიანის ნეგატიური განწყობის მიუხედავად, რეალურად არცერთ ზარზე და მიმართვაზე რეაგირება არ მომხდარა აქამდე. აღსანიშნავია, რომ ადამიანის უფლებათა ცენტრმა ნაგვის პრბლემა ადრეც გააშუქა( იხ. http://www.humanrights.ge/stat254.shtml ), თუმცა თბილისის კეთილმოწყობის სამსახურს დღემდე არ მიუღია არანაირი ზომები და არც არავინ დაუსჯია.
მიუხედავად იმისა, რომ ქუჩაში ნაგვის დაწვა აკრძალულია,
მსგავს შემთხვევებს თითქმის ყოველ ნაბიჯზე ვაწყდებით. დამსუფთავებლები ამბობენ, რომ მათ ხელფასს არ უხდიან და რასაც უნდათ იმას გააკეთებენ. როგორც ჩანს უხელფასობა სწორედ ის მიზეზია, რის გამოც „მენაგვეებს“ პასუხს ვერავინ სთხოვს. ამას არც დასუფთავების სამსახურის უფროსი კარლო ჩოთირიძე უარყოფს. მისი თქმით, რადგან ხელფასები ცოტაა, „მენაგვეებს“ პრეტენზიებს ვერ უყენებენ: „მენაგვეებთან ცოტა ლმობიელი პოზიცია გვიჭირავს. მუშას, რომელიც თვეში 87 ლარს აიღებს, რა უნდა მოსთხოვო? საშინელებაა. მათ შინაურულადაც, კაცურადაც, დამთმობი პოზიციით ველაპარაკებით, რომ მუშებისა და მძღოლების მოზიდვა შევძლოთ. ნაგავში მუშაობა არავის უნდა.“
ჩოთირიძე პრობლემიდან გამოსავალს ხელფასების 400-500 ლარამდე გაზრდაში ხედავს. მანამ კი მოსახლეობას ნაგვის ნამწვავის სუნთქვა მოუწევს. რაც შეეხება ნაგავსაყრელის პრობლემის მოგვარებას, როგორც სუბელიანმა გვითხრა, ნაგვის გადამამუშავებელი ქარხნის ამუშავებას დაახლოებით 300 მილიონი ლარი სჭირდება, რაც საქართველოსთვის საკმაოდ დიდი თანხაა. ამიტომ, სანამ ინვესტორი არ გამოჩნდება, ამ პრობლემასაც არაფერი ეშველება.

We Will Have to Live in a Rubbish Dump Until Dustmen’s Salaries are Increased
The amount of rubbish in the parks and streets of Tbilisi is increasing. In addition to the horrible smell, the rubbish and the dust, the capital faces a real danger – an outbreak of infectious diseases. In the summer, when the number of rodents increases in the city, the danger becomes more prevalent. Instead of cleaning the streets of rubbish, the State Municipal Supervision Service of the City Administration just burns it, which only worsens the situation. The problem is the smoke from the burning rubbish is dangerous for human health and may cause various ailments.
The State Municipal Supervision Service averts the blame, claiming that it is the population that burns rubbish in the street. The population, in turn, point to the dustmen who burn the rubbish every morning. “We live in the Temka district. I have seen several times how the dustmen set fire to the rubbish. The rubbish burns slowly for the whole day and produces a horrible smell. We cannot open a window to let in fresh air in because of the awful smell and smoke. We cannot use our own balconies either to dry laundry due to the dreadful stench. We have asked the district administration to solve our problems; but no one pays any attention to us. They only say that it is not them who burn the rubbish”, state the population.
However, it is interesting what the State Municipal Supervision Service said about a photo which clearly shows the dustmen setting fire to the easily burnt rubbish, after cleaning other types of litter from it. This took place on Nadzaladevi and I managed to photograph it.
Another problem is that there is no rubbish recycling factory in Georgia and the rubbish gathered from the capital is left in the Gldani rubbish dump - where all of it is burned. Because of this, the small village of Gldanula, which is not far from the dump is covered with smoke. Furthermore, one can see cattle ‘grazing’ on the rubbish. Although the population complains, they continuously experience the same problems.
“In addition to the Global Warming problem that the burning of the rubbish affects, it also produces poisonous substances and negatively impacts on human health”, says Paata Imnadze.
The State Municipal Supervision Service of the City Administration of Tbilisi does not dispute the existence of the problem but states that the problem is caused by a lack of funds. The head of the service – Koba Subeliani told us that private firms are responsible for clearing the city of rubbish, thus the problems are created by them. “The problem is very common.  I represent the organisation which pays for the service. We do not carry out the service ourselves”, states Koba Subeliani.
We became interested to see if the organisation monitored the implementation of the rubbish removal service the government pays for. We were told however that they monitor only the tarmac reconstruction in the city. Koba Subeliani also added that he was strongly against the rubbish burning. “I am against the burning of rubbish in the streets and sufficiently respond to incidents of it, if I am informed about them. I ask the population to call us on the hotline and inform about rubbish burning in the streets. My staff consists of 10 people who work really hard to find out any violations, but they are not guards to watch over every block of flat. We pay 7 laris for cleaning up 1 square mile”, states Subeliani. However, the calls and complaints on the hotline remain unanswered.  Although the Human Rights Information and Documentation Center has already covered the issue (see: http://www.humanrights.ge/stat254.shtml ), the State Municipal Supervision Service of the City Administration of Tbilisi has not adopted any measures to solve the problems that the population experiences. In addition, no one has yet been punished for any violations.
Despite the fact that burning rubbish is banned in the city, one can see it taking place everywhere. The dustmen say that they are not paid to do their job and thus do whatever they want. Because of the low salary that the dustmen have, they do not feel they have any responsibility. Karlo Chotiridze, head of the Cleaning Services states: “We are loyal to the dustmen. They are paid only 87 laris per month and we cannot force them to fulfill their duties honestly. What is more, it is difficult to find a person who will agree to work the job for such a small amount of money.
Chotidize sees the solution to the problem in increasing the salaries to 4000 – 500 laris for dustmen. Meanwhile, the population will have to breathe in the smoke of burning rubbish. In regards to the rubbish dumps, Subeliani said that Georgia cannot afford to build a rubbish recycling factory that costs 300 million laris, thus the only way out, he believes, is an investor. An investor has yet to appear.