პატიმრები ამანათებისა და პაემნების გარეშე დატოვეს
არასამთავრობო ორგანიზაციები ხელისუფლებას პატიმართა უფლებების დაცვისკენ მოუწოდებენ და საკანონმდებლო ხარვეზების შეცვლას ითხოვენ. არსებულ პრობლემებს ისიც ართულებს, რომ პატიმრებისთვის ამანათების გადაცემა აიკრძალა და ხანგრძლივი პაემნების ინსტიტუტი გაუქმდა. ამ პრობლემებთან დაკავშირებით, არასამთავრობო ორგანიზაცია „ყოფილი პოლიტპატიმრები ადამიანის  უფლებებისათვის“ მთავრობას რეკომენდაციებს უგზავნის და მათ შესრულებას ითხოვს.  როგორც ამ ორგანიზაციის ხელმძღვანელი ნანა კაკაბაძე ამბობს, ბოლო 2 წელიწადში საქართველოში პატიმართა საერთო რაოდენობა 2-ჯერ და უფრო მეტადაც გაიზარდა და 13 000-ს გადააჭარბა, 2004 წელს კი მათი რაოდენობა  5900 იყო.  პატიმართა რაოდენობის გაზრდის მიუხედავად, მათთვის განკუთვნილი ბიუჯეტი არ გაზრდილა, რაც მათ შიმშილისა და არაადამიანურ  პირობებში ამყოფებს. კაკაბაძის თქმით, რევოლუციის შემდეგ სასჯელაღსრულების სფეროში განხორციელებული მრავალი საკანონმდებლო ცვლილება სწორედ  პატიმართა  მდგომარეობის გაუარესებას გულისხმობს. დასტურად კი ის მაგალითები მოჰყავს, რომელიც ციხეებში ყოველდღიური პრობლემაა: 1. პატიმართა შესახებ ახალი კანონით, ამანათების გადაცემა პრაქტიკულად აიკრძალა, არადა, ისინი ძირითადად ამანათებით იკვებებოდნენ. დაწესებულებათა უმრავლესობაში (ქუთაისის #2, რუსთავის #6, თბილისის #7 საპყრობილეებში) შეზღუდული რაოდენობით მხოლოდ ხილისა და წვენების გადაცემაა დაშვებული.  ბიუჯეტიდან პატიმართა კვებისათვის გამოყოფილი მიზერული დაფინანსების გამო ამანათების გარეშე დარჩენილი პატიმრები დღეისათვის ნახევრად მშიერ მდგომარეობაში იმყოფებიან. მართალია, კანონმა ამის საკომპენსაციოდ დაუშვა უნაღდო ანგარიშსწორებით სასურველი პროდუქტების შეძენა ლიმიტირებული თანხის ფარგლებში, სპეციალურად ამისათვის გახსნილ მაღაზიებში, თუმცა, ასეთი მაღაზიები რეალურად არ არსებობს; 2. საერთოდ გაუქმდა ხანგრძლივი პაემანის ინსტიტუტი, რომლის დროსაც პატიმრებს უფლება ჰქონდათ 3 დღემდე ვადით სასჯელაღსრულების დაწესებულების ტერიტორიაზე ეცხოვრათ ოჯახის წევრებთან ერთად საამისოდ გამოყოფილ სპეციალურ ოთახებში. ხანგრძლივი პაემნები ხელს უწყობდა პატიმართა ოჯახთან ურთიერთობის შენარჩუნებისა და საზოგადოებაში მათი რეინტეგრაციის პროცესს;  3. პატიმართა წახალისების სახეებიდან ამოღებულია დამატებითი ხანმოკლე პაემნები, ხოლო ხანმოკლე პაემანთა საერთო რაოდენობა თითქმის 70%-ით შემცირდა (კანონი “პატიმრობის შესახებ”, მუხლი 29); ძველი კანონით კი, გათვალისწინებული იყო თვეში 5 ხანმოკლე პაემანი (3 საათამდე ვადით) საერთო რეჟიმის დაწესებულებებში და თვეში 4 პაემანი – საერთო რეჟიმის დაწესებულებებში. ახლა ხანმოკლე პაემნების რიცხვი შემცირდა 2-მდე (საერთო რეჟიმისათვის) და 1-მდე (მკაცრი რეჟიმისათვის). ხანმოკლე პაემნების დაშვებული რაოდენობა ქალებისათვის შემცირდა თვეში 5-დან 3-მდე, ხოლო არასრულწლოვანებისთვის შეიზღუდა (მანამდე მათ ეს შეუზღუდავად ჰქონდათ), ხოლო ამ პაემნების ხანგრძლივობა 3 საათიდან 1 საათამდე შემცირდა; 4. საერთოდ აიკრძალა პატიმართა პაემნები იმ პირებთან, რომლებიც არ არიან მისი ოჯახის წევრები (მაგალითად, ჟურნალისტები, უფლებადამცველები). 5. სასჯელაღსრულების დეპარტამენტის თავმჯდომარეს გადაეცა მსჯავრდებულისათვის რეჟიმის განსაზღვრისა და შეცვლის ფუნქციები (“კანონი პატიმრობის შესახებ”, მუხლი 19), რომელიც ადრე მოსამართლეს ეკუთვნოდა.  არასამთავრობო ორგანიზაციები მიიჩნევენ, რომ ეს ცვლილებები მიმართულია საზოგადოებისაგან პენიტენციური სისტემისა და იქ მიმდინარე მოვლენების მაქსიმალური დახურვისაკენ და ხელისუფლებას მოუწოდებენ, არასამთავრობოებთან ითანამშრომლონ და მათი რეკომენდაციები გაითვალისწინონ. მათივე განცხადებით, თუ იმასაც გავითვალისწინებთ, რომ სასჯელაღსრულების დეპარტამენტის ადმინისტრაციის ხელმძღვანელები  და ზოგიერთი სხვა თანამშრომლები პატიმრებს  სადისტურად ექცევიან, სიტუაცია კატასტროფულია. ამ ყველაფრის შედაგად, არასამთავრობოები იმას მიიჩნევენ, რომ  ბოლო პერიოდში  საკნებში მკვლელობები თუ თვითმკვლელობები გაიზარდა. მათივე დასკვნით,
სამოქალაქო საზოგადოების აქტიურობისა და საერთაშორისო ორგანიზაციების პოზიციების გააქტიურების გარეშე ციხეებში არსებული განუკითხაობის ატმოსფერო ვერ შეიცვლება. პატიმრების ამანათების გარეშე დატოვებას მათი ახლობლებიც აპროტესტებენ. ისინი საკვები პროდუქტებით დატვირთულები მთელ დღეს საკნებთან ატარებენ, თუმცა ამანათებს არავინ ღებულობს, არადა, როგორც ისინი აცხადებენ, მათ პატიმრები ურეკევენ და ეუბნებიან, რომ მშივრები არიან.   იუსტიციის სამინისტროს განმარტებით კი, ამანათების შეზღუდვა იმიტომ მოხდა, რომ ხშირად ამ გზით ციხეებში ნარკოტიკები შედის.

04:39, Tuesday, 21.05.2013
NGOs advise the government to protect human rights and demand amendments to legislation. Banning prolonged visits and parcels in the prisons only complicates the situation. Regarding the problem, the NGO ‘Former Political Prisoners for Human Rights’ gave the government recommendations and asked that they be implemented.
Nana Kakabadze, the head of Former Political Prisoners for Human Rights, states that the number of the prisoners doubled within 2 years and has nearly tripled. In 2004, there were 5,900 prisoners in Georgia, however, today the number of prisoners has reached 13,000. Despite a prominent increase in prisoner numbers, the prisons budget remains the same, forcing the prisoners to live in hunger and unbearable conditions.
According to Kakabadze, amendments made to legislation, since the Rose Revolution, have only put prisoners in a worse condition. She named some of them:
1. A new law on imprisonment forbids prisoners from receiving parcels. The majority of the prisons (Kutaisi Prison #2, Rustavi Prison #6, and Tbilisi Prison # 7) allow only some fruit and juice into the prison. Because of a lack of funds and the small amount of money that is allotted from the budget for feeding prisoners, they depend on parcels from relatives and family members. Therefore, the new laws leave them without any food. Although the law gives permission to buy some products, using the limited amount of money they have, at special shops in reality these kinds of shops do not exist.
2. Extended visits have been cancelled. During an extended visit, a prisoner had the right to live in a special room with a family member for 3 days. It helped the prisoner to keep in touch with their family and to reintegrate with society.
3. The number of short visits has also been decreased and ‘encouragement’ visits have been cancelled   (Article 29). The old law permitted 5 short visits and 4 visits with a 3-hour limit under normal prison conditions. The current law allows only 2 short visits under normal prison conditions and 1 visit under restricted prison conditions. Women inmates have the right to 3 visits with a 3 hour limit. Juveniles also have been limited in the number of visits they can get.
4. A prisoner is not permitted to meet persons who are not his/her family members such as journalists or human rights defenders.
5. Instead of a judge, it is now the Head of the Penitentiary Department who is empowered to define or change a prison regime for a prisoner (The law on imprisonment, Article 19).
NGOs believe that the changes aim to make acts within Penitentiary system non-transparent and call upon the government for cooperation in implementing NGO recommendations. They claim that, taking into account the Penitentiary Department officials’ ill-treatment of prisoners, the situation is catastrophic.
NGOs also claim that as a result of all these changes there has been a significant increase in the number of deaths, including suicides. They conclude that without intense participation from international organizations and civil society, the chaotic atmosphere in the prisons will not be improved.
The families of prisoners protest at the banning of parcels. They queue the whole day in front of the prisons in the hope of delivering parcels to their incarcerated loved ones who complain they are on the verge of starvation in prison. All the families’ efforts however are in vain.
The Ministry of Justice explains that the parcels are a method of getting drugs to the inmates, which is why they banned them.