დევნილი საქართველოს ხელისუფლებას ევროსასამართლოში უჩივის
აფხაზეთიდან დევნილი იური თურქია აფხაზეთის ლეგიტიმურ მთავრობასა და იუსტიციის სამინისტროს სასამართლოში უჩივის. მართალია, მან საქმე პირველ ინსტანციაში მოიგო, თუმცა იუსტიციის სამინისტრო სასამართლო გადაწყვეტილების შესრულებას არ აპირებს და მას ასაჩივრებს.  საქმე ეხება იმ სახლ-კარის დარეგისტრირებას, რომელიც დევნილმა აფხაზეთში დატოვა. იური თურქიამ იუსტიციის სამინისტროს საჯარო რეესტრის ეროვნულ სააგენტოს განცხადებით მიმართა და სოხუმში მესამე გზატკეცილის #21-ში მდებარე მისამართზე დარეგისტრირება ითხოვა. ეს ის მისამართია, რომელიც აფხაზეთის დაკარგვამდე თურქიას საკუთრება იყო და სადაც ის ცხოვრობდა. სახლ-კარის თურქიას საკუთრებაში ფლობის ფაქტი დადასტურებულია მემკვიდრეობის მოწმობით, საბინაო წიგნაკითა და სხვა დოკუმენტებით. დევნილის თქმით, არნიშნულ მისამართზე დღეს რუსეთის მოქალაქეები უკანონოდ ცხოვრობენ: „ეს სახლი ჩემმა მშობლებმა 1956 წელს ააშენეს. სახლი სახელმწიფო საკუთრება კი არა, კერძო საკუთრებაა და ის მე მეკუთვნის. უკვე 13 წელია, იქ რუსები ცხოვრობენ. კანონიერების აღდგენა და ჩემს მისამართზე დარეგისტრირება იმიტომ მინდა, რომ მისი გაყიდვა ვერავინ შეძლოს“.
დევნილმა აფხაზეთი საომარი მოქმედებების დროს დატოვა და მას შემდეგ თბილისში ცხოვრობს. 2005 წლის 30 სექტემბრიდან დღემდე კი სამართლიანობის აღდგენას ცდილობს, თუმცა უშედეგოდ. მას შემდეგ, რაც იუსტიციის სამინისტროს საჯარო რეესტრმა მას სოხუმში დარეგისტრირებაზე უარი უთხრა, სარჩელი თბილისში მდებარე სოხუმის რაიონულ და საქალაქო სასამართლოებს მიმართა. მოსარჩელე იუსტიციის სამინისტროს საჯარო რეესტრისგან სოხუმში მდებარე სახლის მესაკუთრედ აღიარებას, ხოლო  სოხუმის მერიისგან აღნიშნული სახლის ფლობა, სარგებლობისა და განკარგვის უზრუნველყოფას ითხოვდა. როგორც საქმის მასალებიდან ჩანს, სოხუმის მერიის წარმომადგენლები სარჩელს უსაფუძვლოს უწოდებენ და მის დაკმაყოფილებაზე უარს აცხადებენ. იგივე პოზიცია აქვს საქართველოს საჯარო რეესტრს, რადგან, მათი თქმით, მოთხოვნა არ შეესაბამება საქართველოს მოქმედ კანონმდებლობას. მათი არგუმენტით, თურქიას კუთვნილი ქონების რეგისტრაცია საჯარო რეესტრის სოხუმის ტერიტორიულმა სამსახურმა უნდა განახორციელოს, რომელიც დღეისთვის არ არსებობს. სარჩელი უსაფუძვლოდ მიაჩნიათ საქართველოს ლტოლვილთა და განსახლების სამინისტროშიც. მიუხედავად წინააღმდეგობისა, სასამართლომ მოსარჩელის განცხადება ნაწილობრივ დააკმაყოფილა. მისი გადაწყვეტილებით: “სარჩელი აღნიშნულ მისამართის მესაკუთრედ თურქიას აღიარების შესახებ კანონიერია და ნაწილობრივ უნდა დაკმაყოფილდეს.
1. მოსარჩელე იური თურქია ცნობილ იქნას აღნიშნული მისამართის მესაკუთრედ. იუსტიციის სამინისტროს საჯარო რეესტრის ეროვნულ სააგენტოს საკუთრების უფლებით რეგისტრაციაში გაატაროს მოსარჩელე იური თურქია და მის სახელზე აღირიცხოს საკუთრების უფლებით სოხუმში აღნიშნულ მისამართზე არსებული სახლი.
2. უარი ეთქვას, სარჩელის მოთხოვნის დაკმაყოფილებას სოხუმის მერიისთვის მოსარჩელის კუთვნილი უძრავი ქონების თავისუფალი ფლობის, სარგებლობისა და განკარგვის უზრუნველყოფის თაობაზე უსაფუძვლობის გამო.
3. მოპასუხე საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს საჯარო რეესტრის ეროვნულ სააგენტოს დაევალოს, გადაიხადოს სახელმწიფო ბაჟი 25 ლარის ოდენობით.” თურქიას მსგავსად აფხაზეთიდან დევნილი სხვა მოქალაქეებიც აპირებენ აფხაზეთში მიტოვებული სახლ-კარი დაიკანონონ. მათი თქმით, თუ მსგავსი პრეცენდენტი დაფიქსირდა, ეს იმას ნიშნავს, რომ საკუთრების უფლება ათასობით დევნილსაც გააჩნია. საქართველოს ხელისუფლება სოხუმში დატოვებულ ქონებას დევნილებზე იმიტომ არ არეგისტრირებს, რომ მათი ინფორმაციით, დევნილები ამ ქონებას აფხაზებზე, რუსებზე თუ იქ მცხოვრებ სხვა მოქალაქეებზე გაყიდიან და ამის შემდეგ დაკარგულ ტერიტორიაზე პრეტენზიები ვერ ექნებათ.  რაც შეეხება თურქიას საქმეს, სასამართლო პროცესის მოგების მიუხედავად,  იუსტიციის სამინისტრო გადაწყვეტილებას ასაჩივრებს და მის შესრულებას არ აპირებს. სამინისტროს საჯარო რეესტრის ეროვნული სააგენტოს უფროსის, ჯაბა ებანოიძის თქმით: „რეგისტრაციაზე უარი იმიტომ ვუთხარით, რომ ის დოკუმენტაცია, რომელიც თურქიას ჰქონდა წარმოდგენილი, კანონმდებლობის მოთხოვნებს არ აკმაყოფილებდა. სამწუხაროა, რომ სასამართლომ დააკმაყოფილა სარჩელი იმ ნაწილში, რომ დაგვავალა დავარეგისტრიროთ. ჩვენ გადაწყვეტილებას ვასაჩივრებთ და მის დაკმაყოფილებას არ ვაპირებთ.“ დევნილი თურქია კი საქმის ბოლომდე მიყვანას აპირებს და თუ საქართველოში სიმართლეს ვერ მიაღწია, მასალების ევროპის სასამართლოში გაგზავნას გეგმავს. მას იმედი აქვს, რომ სამართალს იქ იპოვის.

Iuri Turkia, IDP from Abkhazia suits against Abkhazian Legitimate Government and Ministry of Justice. Although he has won the case in the first instance court, the Ministry of Justice is not going to fulfill the decision of Court. The case is about registering property which Turkia left in Abkhazia.
Iuri Turkia contacted the Ministry of Justice with a letter from public registration office asking to register a house is Sokhumi, where he was living before the war broke out. Turkia has all the documents, confirming his ownership.
According to IDP the citizens of Russia live in his house illegally. “This house was build by my parents in 1956. This is not state owned, this is private property. More then thirteen years Russians are living in my house. I want to register on this address, so nobody could be able to sell it.”
Turkia left Abkhazia during the war and lives in Tbilisi now. He struggles to seek the truth from the 30th of September 2005. After the Abkhazian public registration office refused him to be registered in Sukhumi, he made several attempts to search the truth in the Sukhumi Regional and City Courts. He demanded that the house should be registered as his private property.
As it is obvious from the documents of the case, the representatives of Sukhumi Municipality find his demands unjustified. The same position has the Georgian public registration office. According to them, Tukia’s demand is not corresponding with Georgian legislation. The registration should be made by Sukhumi territorial branch of public registration office, which does not exist. The Ministry of Refugees and Accommodation also finds suit groundless.
Despite the resistance, the Court has partly satisfied Turkia’s appeal. According to Court’s decision “the appeal of ownership of property is legal and it should be partly satisfied”.
1. Turkia should be named as a legal owner of the house. He should be registered in a public registration database as an owner of the house in Sukhumi.
2. Refused to hand property from the Sukhumi Municipality for free possession and using.
3. The public registration body of the Ministry of Justice of Georgia to be obliged to pay tax of 25 GEL.
Other IDPs from Abkhazia also try to legitimize their property which was left in Abkhazia. According to them, if the only fact of legitimization is stated, thousands of IDPs will have the right to fight for their property. The main reason of not registering the property from the Georgian government is that in that case they have a right to sell it without permission.
Despite that Turkia has won the case, Ministry of Justice is not going to fulfill Court decision. Jaba Ebanoidze, the head of public registration body: “We refused to register Turkia, because the documentations he had do not coincide with Georgian legislation. It is pity that court has satisfied his appeal in this part. We are not going to fulfill this decision and plan to appeal the case”.
Turkia intends to find the truth – if it does not happen in Georgia, he will send his documentation to European Court.