ქუჩის ბავშვები - სახელმწიფოს საზრუნავი თუ ვალის მოხდა? (ნაწილი მეორე)
2005 წლის ივნისში თბილისში ბავშვთა სოციალური ადაპტაციის ცენტრი გაიხსნა. მართალია, ცენტრს მზრუნველობამოკლებულ ბავშვთა საზოგადოებასა და ადაპტირებულ გარემოში დაბრუნებაზე უნდა ეზრუნა, თუმცა, ის სკანდალში გაეხვა. სულ რაღაც 3 თვეში  ცენტრის დირექტორი სამსახურიდან გაათავისუფლეს, კიდევ 3 თვის გასვლის შემდეგ კი მისი ბედი ლამის ახლმა დირექტორმაც გაიზიარა. საზოგადოებაში არსებობს აზრი, რომ ეს ცენტრი ზოგიერთებს საკუთარი ინტერესებისა და ჯიბის გასასქელებლად აინტერესებთ და არა ბავშვების მომავლისთვის. ამას ისიც ადასტურებს, რომ ამ პრობლემის მოსაგვარებლად სახელმწიფო პოლიტიკა არ არსებობს.    პრობლემები როგორც ამჟამინდელმა დირექტორმა გვითხრა, ცენტრის ამ სახით არსებობას აზრი არა აქვს და თუ მისი იურიდიული სტატუსი არ შეიცვალა, უმჯობესია, ცენტრი დაიხუროს: „სამწუხაროდ, ამ ცენტრის იურიდიული ფორმა არის შპს და ის მუშაობს მეწარმის წესდებით, როგორც ნებისმიერი მომგებიანი საწარმო. შპს სერიოზულ პრობლემებს გვიქმნის იმ მხრივ, რომ დონორები დაფინანსებისგან თავს იკავებენ. არაერთხელ ვთქვი, რომ ეს შპს არ უნდა იყოს.  ყველაზე დიდი პრობლემა არის დაფინანსება. უამრავი მსურველი არსებობს, რომელთაც გრანტების საშუალებით სხვადასხვა პროექტების განხორციელება სურთ, მაგრამ, როცა საქმე საქმეზე მივა და გაიგებენ, რომ კონკრეტული პროგრამა შპს-ში უნდა განხორციელდეს, თავს იკავებენ დადაფინანსებაზე.  დონორები არ აფინანსებენ ისეთ პროექტს, რომელიც ხორციელდება შპს-ში, რადგან ეს ერის მომგებიანი საწარმო და მოგების 50 პროცენტი ქალაქის ბიუჯეტში უნდა გადაირიცხოს.“
შპს-ს გამო არსებულ პრობლემებს გამორიცხავს ჯანდაცვის საქალაქო სამსახურის უფროსი მამუკა ქაცარავა. როგორც მან გვითხრა, დონორებს შპს-ს არსებობა ნამდვილად არ უშლით ხელს: „მართალია, ამ დაწესებულების სამართოებრივი სტატუსი მოსაწესრიგებელია, მაგრამ ამ ეტაპზე დაწესეულებას არავინ უყურებს როგორც მომგებიან საწარმოს. ყველას კარგად ესმის, თუ რა დაწესებულებას წარმოადგენს ბავშვთა სოციალური ადაპტაციის ცენტრი. ამ ეტაპზე ეს ნამდვილად არ არის პრობლემა და ნებისმიერი დონორი მოდის მის დაფინანსებაზე.“ ბავშვთა სახლში სტაბილურად დაახლოებით 50 ბავშვი ცხოვრობს. წესით, იქ მყოფთა ასაკი 18 წელს არ უნდა აღემატებოდეს, მაგრამ ცეტრში 18 წელს გადაცილებულებიც არიან. როგორც დირექტორი ამბობს, მათ უფლება არა აქვთ ბავშვებს უარი უთხრან. არადა, საერთაშორისო კონვენციით, ისინი არ უნდა მიიღონ. ქაცარავა კი დაჟინებით აცხადებს, რომ „იქ უნდა იყოს მხოლოდ და მხოლოდ 18 წლამდე ასაკის ბავშვები და არა ზევით. კანონის საწინააღმდეგოდ ჩვენ მათ ასაკზე თვალს ვხუჭავთ. მათ უნდა გაითვითცნობიერონ, რომ იქ 18 წლის ზევით არ შეიძლება ცხოვრება, რადგან ეს ნამდვილად ჩამოაყალიბებს იქ კრიმინალურ გარემოს“. ბუნებრივია, ჩნდება კითხვა, სად უნდა წავიდნენ ისინი? ამ კითხვაზე ქაცარავას პასუხი კი ასეთია: „მათ ყველას აქვს ოჯახი. იმ განწყობით, თუ სად უნდა წავიდნენ, არ შეიძლება ვისაუბროთ. არცერთ სახელმწიფოში არ არსებობს, რომ ადამიანს, რომელსაც აქვს შრომის უნარი, მასზე სახელმწიფომ იზრუნოს. არ შეიძლება, დავაწესოთ დაწესებულება, სადაც ადამიანს რომელსაც შრომა არ უნდა და არ არის მომზადებული ცხოვრებისთვის, სახელმწიფომ შეინახოს. ასე რომ იყოს, სახელმწფიფოს ნახევარი ახალგაზრდობა ამ ინსტიტუციაში გადმოვა. არ შეიძლება ისეთი პირობების შექმნა, რომელიც ერს დააჩლუნგებს და შრომას შეაძულებს. ჩვენ მათ სამსახურს თავაზობთ და თუ უარს იტყვიან, სადაც უნდათ იქ წავიდნენ. თითქმის ყველას, ვინც ამ ბავშვთა სახლში ცხოვრობს, სახლი აქვს. ჩვენ არ გვაკმაყოფილებს სოცმუშკების მუშაობა. ბავშვებთან ერთად, პარალელურად, მათ ოჯახებთან უნდა მიმდინარეობდეს მუშაობა. რომ შესაძლებელი იყოს გარკვეული კონტიგენტის ოჯახში დაბრუნება. ამ მხრივ პროგნოზის გაკეთება ძალიან ძნელია. ერთი წელია რაც ცენტრი არსებობს და ის არაერთხელ იყო ინტრიგებისა და სკანდალების საგანი. თუ ასე გაგრძელდა, ამ ბავშვებისგან  მწიფე ნაყოფს ვერ მივიღებთ.“
კიდევ ერთი პრობლემა რომელზეც დირექტორი საუბრობს, ის არის, რომ  დაწესებულება ღია ტიპისაა, და ბავშვები დღისით სხვადასხვა სახის დანაშაულბებს ჩადიან, ღამე კი ცენტრს აფარებენ თავს. სულ რამდენიმე დღის წინ, ერთ-ერთმა ბავშვმა დაცვის უფროსი დაჭრა და ის დააკავეს. მსგავსი შემთხვევები იქ არცთუ იშვიათად ხდება.      „ბავშვებს რომ ჰკითხოთ, ჭამა-სმისა და დაძინების გარდა არაფერი უნდათ. რადგან ეს არის ღია ტიპის ცენტრი, საქართველოს კონსტიტუციის 18-ე  მუხლის თანახმად, არავის აქვს უფლება, შეუზღუდოს ადამიანს თავისუფლება თუ ის არ არის მსჯავრდებული. ჩვენ ამ ბავშვებს ოფიციალურად ვერ ჩავკეტავთ. ამიტომ, როცა სკოლაში ან სამუშაოზე ვუშვებთ, ნახევარზე მეტი დანიშნულების ადგილამდე არ მიდის და ისევ ძველი საქმე ურჩევნიათ. უმეტესობას მოსვლამდე ჰქონდა გამოცდილება, რაც კი უარყოფოთი რამ არსებობს. ეს არის ქურდობა, მათხოვრობა, ტოქსიკომანია. ძირითადად აქედან გასული ბავშვები ჩართულები არიან ქურდობაში. ჩვენ არ ვიცით სად რა დანაშაულს ჩაიდენს და ხშირად გვიწევს სხვადასხვა რაიონის პოლიციის განყოფლებებსა და საავადმყოფოებში გათენება. არის შემთხვევები, როცა დაჭრილები მოგავდგებიან ხოლმე ბავშვები, საავადმყოფოში მიგვყავს და გამორბიან.“  რაც შეეხება სხვადასხვა სახის პროგრამებს, რომლებიც ბავშვთა საზოგადოებასთან ადაპტირებას შეუწყობს ხელს, ამ ცენტრში არ ხორციელდება. ამის გამო უკმაყოფილოა თავად ჯანდაცვის საქალაქო სამსახურის უფროსი მამუკა ქაცარავაც. მისი თქმით, ცენტრის თანამშრომლები უნდა შეიცვალონ და კონკურსის წესით მიიღონ. მისივე თქმით, იქ საჭიროა პოფესიონალები და ის ადამიანები, რომელთაც მსგავსი გამოცდლება აქვს. პედაგოგთა არაპროფესიონალისმი ბავშვებზე პირდაპირ აისახება. ამის ერთ-ერთი მაგალითი ის არის, რომ მათ ელემენტარულად, წერა-კითხვაც კი არ იციან. ცენტრის ამ სახით არსებობას არავინ ამართლებს და ამ ბავშვების მომავალსაც ვერევინ ხედავს. „კრიმინალთა თავშესაფარი“ - ასე აფასებს ცენტრს ამჟამინდელი დირექტორი კობალაძე მას. იმის გამო, რომ ისინი ცუდი წარსულის არიან და არც წერა-კითხვა იციან, მათ სკოლაში არავინ იღებს. ამიტომაც ცენტრის ადმინისტრაციამ გადაწყვიტა პედაგოგები ადგილზე მიეწვიათ. ისინი ბავშვებს არითმეტიკასა და წერა-კითხვას ასწავლიან. კობალაძე მიიჩნევს, რომ ცენტრის ამ ტიპით არსებობას აზრი არა აქვს და გამოსავალს ფილტრაციის სამსახურის შექმნაში ხედავს: „ან ეს ცენტრი უნდა დაიხუროს ან ამ ბავშვების ქუჩიდან იზოლაცია უნდა მოხდეს. ამათ აუცილებლად სხვანაირი მიხედვა სჭირდება, რადგან სერიოზულ გავლენას ახდენს სხვა ბავშვებზე. გამოსავალი ის არის, რომ შეიქმნას  ფილტრაციის სამსახური, რომელიც ამ ბავშვებს სხვადასხვა მიმართულებით გადაანაწილებს. მაგალითად, ვისაც შედეგი არა აქვს, ქალაქგარეთ ან ბუნების წიაღში იძულებით დააკავონ და  შესაბამისად მიხედონ. ვინც არ ჩაიკეტება კი სხვანაირად.“ მართალია ბავშვებს ხელობის სწავლა და შემდეგ დასაქმება სამშენებლო კომპანია „აქსის“-მა შესთავაზა, მაგრამ ამ წინადადებამ არ გაამართლა. უმრავლესობამ შეთავაზებაზე უარი თქვა, მიუხედავად იმისა, რომ ფირმა მათ დღეში 10 ლარს უხდიდა. რაც შეეხება გოგონებს, ისინი სადალაქო კურსებზე ჩაწერეს, მაგრამ არ იარეს. შექმნილი რეალობიდან გამომდინარე, დირექტორს უჭირს დასკვნის გაკეთება, რამდენი ბავშვი ადგას გამოსწორების გზას და რა მიზანს ემსახურება ცენტრი. ერთ-ერთი პრობლემა ისიც არის, რომ ამ ბავშვებთან მიმართებაში საკუთარი ფუნქციები არც პილიციელებმა იციან. რადგან არ არსებობს სახელმწიფოს ხედვა, სტრატეგია თუ მიზანი ამ კატეგორიის ბავშვებზე ზრუნვისა, შესაბამისად, არ არსებობს შედეგიც. რაც შეეხება პოლიციასთან დაკავშირებულ პრობლემებს, როგორც კობალაძემ გვითხრა: „პოლიციელებმა არ იციან, რისი უფლება აქვთ და რისი არა. მაგალითად, დიღმის მასივის ბაზრის ტერიტორია არის ტოქსიკომანი  ბავშვების ბუდე. მართალია პატრული ამას ხედავს, მაგრამ არაფრის უფლება არა აქვს, რადგან კანონთ ტოქსიკომანია დანაშაული არ არის, არც მათხოვრობა.  მე კი შეწუხებული ადამიანები მაკითხავენ, რომლებიც იქ ცხობრობენ და არ უნდათ მათი შვილები ამას ხედავდნენ. კიდევ ერთ მაგალითს მოგიყვანთ. დაცვამ ბავშვებს მოპარული მობილური ტელეფონები ჩამოართვა. ავჭალის პოლიციას გამოვუძახე და ტელეფონები ვაჩვენე. მათ კი მითხრეს, ვერაფერს ვიზამთ, რადგან ფაქტზე არ დაგვიჭერიაო.“ ამართლებს თუ არა ცენტრის არსებობა, დასკვნის გაკეთება უჭირს ქაცარავასაც. მისი თქმით, რა ფორმითაც ის დღეს ფუნქციონიერბს, იმ მოთხოვნებს ნამდვილად არ შეესაბამება, რისთვისაც ეს ცენტრი დაარსდა:
„ეს ცენტრი ამ ფორმით არ უნდა არსებობდეს. ის უნდა იყოს მიმღებ - გამანაწილებელი, საიდანაც უნდა ხდებოდეს ამ ბავშვების გადაყვანა ადაპტირებულ გარემოში, სხვადასხვა ბავშვთა სახლებში, იმის მიხედვით, თუ რომელ ბავშვთა სახლს მოერგება ის თავისი ფსიქოლოგიური განწყბით. დაახლოებით ერთი წლის განმავლობაში ამ ბავშვებთან უნდა მუშაობდნენ სოცმუშაკები და ფსქოლოგები. თავიდანვე სპეციალისტები უარს ამბობდნენ, მისი ამ ფორმით დაარსებაზე. საბოლოოდ შეთანხმდნენ, რომ ის იქნებოდა მიმღებ-გამანაწილებელი და არა ინსტიტუციური დაწესებულება, სადაც წლობის განმავლობაში ქუჩიდან შეყვანილი ბავშვები იცხობრებდნენ. ამ ფორმით მის არსებობას არც მე არც ექსპერტები არ ეთანხმებიან“. ქუჩის ბავშვებთან დაკავშირებულ სერიოზულ პრობლემებზე საუბრობს საქართველოს საზოგადოებრივი ჯანდაცვისა და განვითარების ფოდის ხელმძღვანელი ლია სალარიძე. ის  ამ მიმართულებით სახელმწიფო პოლიტიკის არარსებობაზე ამახვილებს ყურადღებას. მისი თქმით, ქუჩის ბავშვებისთვის თავშესაფარი უნდა არსებობდეს, თუმცა მთავარია, ისინი ამ ზომამდე არ მივიდნენ, როგორც დღეს არიან: „თუ ეს კონტიგენტი ისე ჩამოყალიბდა, როგორც გლდანის კონტიგენტია, მათ მორჩენასა და  კიდევ დამატებით რაღაცეებზე ლაპარაკი ძნელია. შეიძლება ამ კონტიგენტიდან დიდი შედეგები არც იყოს. თუ პრევენციისკენ მივდივართ, სოციალურმა სამსახურებმა პრობლემა წამოჭრისთანავე უნდა მოაგვარონ, სანამ ის გართულდება. ამ ბავშვებს წლები ქუჩაში აქვთ გატარებული. შესაბამისად, მათი ფსიქიკური თუ   ფიზიკური მდგომარეობა შერყეულია. მათი მენტალიტეტი აბსოლუტურად სხვაა. მათი ერთ, ორ თუ ათ თვეში შემობრუნება, თან მაშინ, როცა არ არსებობს ზუსტად განსაზღვრული სახელმწიფო პოლიტიკა, სტრატეგია თუ ტაქტიკა, შეუძლებელია. ასეთ ქაოსურ სიტუაციაში შედეგი ვერ იქნება.“  რესპონდენტი გამოსავალს სწორედ სახელმწიფო პოლიტიკის სწორად განსაზღვრაში ხედავს. მისი თქმით, „მთავარია კარგად განისაზღვროს, რისთვის არსებობს ეს ცენტრი, რა ფორმით და რომელ კონტიგენტზე როგორ მუშაობს, როდის ელოდება შედეგს. ასევე გასათვალისწინებელია ყველა ქვეყნის გამოცდილება. შთაბეჭდილება თუ კითხვა არ უნდა რჩებოდეს, რომ სახელმწიფომ ქუჩის ბავშვებთან მიმართებაში ვალი მოიხადა.“

In June 2006, the ‘Children’s Social Adaptation Centre’ was opened in Tbilisi. The aim of the centre was to take care of orphans and street children, integrating them into society. However, the director of the centre was fired within three months after a scandal. The same almost happened with the new director as well. The public thinks that centre is not working for the children and the heads of the organization care only about money. The fact is that state policies do not address the issue of what will happen to street children in the future, proving the doubts people have.
Problems
According to the present director, if the legal status of the centre is not changed, it would be better to close it. “The centre is registered as Ltd company and it is working as a profit oriented organization. That is why we have the problems with donors. Funding is the biggest problem we have. Many donors are interested in giving us money for projects, however when they find out that we are an Ltd, we are not financed. Profitable organizations should pay 50% of their income to the city budget”.
Mamuka Katsarava, the head of City Health Service, says that Ltd status is not barrier for donors. “Of course the legal status of the organization should be changed, however nobody now thinks of the centre as a profitable company. Everyone understands what kind of organization the Children’s Social Adaptation Centre can be and every donor is eager to give them money”.
Fifty children live in the centre permanently. Those under 18 years old are eligible to live in the centre; however older children still stay there. As the director says, they do not have the right to kick the children out.
Katsarava insists that only children under 18 should be living there. “It is violation of the international convention that children over 18 years are living there. They should know that it may cause the establishment of a criminal environment in the centre”.
Where should the children go? Katsarava’s answer to this question is as follows: “They have families, they have the ability to work. Not a single state takes responsibility for adults. We cannot have a place, where adults of working ability live, it is impossible. We offer them jobs, if they refuse, they can go wherever they want. Almost every child who lives in the centre has a house. The social workers should work with their families as well, something they are not doing. They should prepare the grounds so that children could return to their families. It is difficult to integrate children into their families”.
One more problem that the director talks about is the fact that the centre does not have a curfew. Children are allowed to go anywhere they want, during the day and they often commit crimes. They return to the centre at night. Several days ago, one of pupils of the centre injured guard and was arrested. Things like that happen quite often there.
“If you ask the children, they do not want anything but food and a place to sleep. As it is an open institution, we do not have the right (Article 18 of the Constitution) to restrict one’s freedom, if he is not imprisoned. We do not know if they really go to school or to work from here, or if they are doing the same thing they used to do - like robbery, begging or other crimes. They had bad experiences before. Unfortunately, we cannot control them. That is why we search for them in police stations and hospitals quite often. Sometimes they come to the centre injured. We take them to hospital, from where they escape”.
None of the programmes to help children adapt into society are being implemented in the centre. Kartsava complains about this and thinks that the administration of the centre should be changed. Professional and experienced workers should be hired.
The non-professionalism of the teachers is reflecting on the children. They do not even know how to read and write. Nobody sees a future for the centre or for the children either. “This is a shelter for criminals” – is how the present director, Kobaladze, describes the centre. Because the children do not know how to read or write and have a bad past, schools are not admitting them. That is why teachers work with the children in the centre.
“Either the centre should be closed, or the children should be isolated from the streets. They need a different approach. A filtration service should be established, which will disseminate the children to different places.”
The construction company ‘Axis’ offered children from the centre jobs but the plan did not work out. A large majority of the children refused to work, although ‘Axis’ was paying ten laris a day. As for the girls, they were enrolled in hairdresser’s courses, but they never went.
Because of the above, the director cannot say how many children are eager to change their way of life. Even police officers do not know how to deal with street children, because the state has no strategy or approach for those children.
According to Kobaladze: “The police do not know what kind of rights they have. The territory of the Dighomi market is where the children who are into substance abuse gather. The police know everything, but they do not do anything, because neither begging nor substance abuse is a crime.  The other day, a guard took stolen cell phones from some children. However the police have not punished them, as they did not see the scene of the crime”.
Kartsava does not know if the centre is effective or not. He thinks that the centre does not meet the objectives it was created for. “The centre should not be operating like this. It should receive and disseminate children to different institutions and families. Social workers and psychologists should work with them for one year. Neither me, nor the experts, are in favor of the centre operating in this way”, says Kartsava.
Lia Saralidze, the head of the ‘Public Health and Medicine Development Fund of Georgia (PHDFG)’, talks about serious problems, connected with the street children. She underlines the fact that the state does not have any strategy for this segment of society. Salaridze thinks that the shelter for street children should exist. “We should start working on prevention and public awareness to defeat this disease of society. Street children spend their whole life on the street. Their physical and psychological state is ruined, they have a different mentality. It is impossible to change them in five, seven or ten months, especially when a precise strategy or plan of action does not exist”.
Salaridze thinks that the only way out is creating a state strategy for street children. “We should determine the main objectives of the centre, how and for whom it operates and what and when the results should be. The state should look to the experience of other countries as well. The impression that the state is doing nothing for street children should be changed”.