აბიტურიენტები განათლების მინისტრს ტყუილში ადანაშაულებენ
აბიტურიენტები და მათი მშობლები უმაღლეს სასწავლებლებში მისაღები გამოცდების მიმდინარეობით უკმაყოფილონი არიან და პროტესტს გამოხატავენ. მათ ეჭვი აქვთ, რომ ჩაწყობის სისტემა უწინდებურად მუშაობს და განათლების სისტემას არ ენდობიან.
მათი პროტესტის ერთ-ერთი მიზეზი ისიც გახდა, რომ განათლების სამინისტრომ ისინი მოატყუა და გამოცდების დამთავრების შემდეგ გამოცხადებული 600 ვაკანტური ადგილის ნაცვლად 300 ადგილი შესთავაზა და ისიც პერიფერიებში. აბიტურიენტები და მათი მშობლები კი აღნიშნულ შეთავაზებას არ ღებულობენ.
განათლების სამინისტრომ აბიტურიენტებს 600 ვაკანტური ადგილი გამოცდების დამთავრების შემდეგ შესთავაზა. რამდენიმე დღის წინ გაირკვა, რომ 600 ადგილის ნაცვლად თავისუფალი მხოლოდ 300 ადგილი იყო. შეფასებისა და გამოცდების ცენტრში ეს გაუგებრობა იმით ახსნეს, რომ დარჩენილი 300 ადგილი უცხო ქვეყნის მოქალაქეებმა დაიკავეს, რომლებიც უმაღლეს სასწავლებლებში ეროვნულ გამოცდებამდე გაცილებით ადრე ჩაირიცხნენ.
შეფასებისა და გამოცდების ეროვნული ცენტრის პირველადი ჩარიცხვის შედეგებით, 32 ათასი აბიტურიენტიდან სტუდენტი 19 100 გახდა. რაც შეეხება ვაკანტურ ადგილებს მათზე კონკურსი ჩარიცხულთა სიების
გამოქვეყნების შემდეგ გამოცხადდა.
ქეთი მ. (აბიტურიენტი): „საბავშო ბაღია თუ განათლების სამინისტრო, ვერ გაიგებ. როგორ შეიძლება, ასეთი შეცდომა მოსვლოდათ და 300 ადგილის ნათვლად 600 გამოეცხადებინათ. რატომ გვატყუებენ გაუგებარია. ჯერ ერთი, შედეგების გამოქვეყნება ერთი კვირით დააგვიანეს და გაგვაწამეს. ჩვენ რობოტები კი არ ვართ ყოველ დღე პასუხს ველოდებოდით და ყოველ წამს ვნერვიულობდით. როგორ შეიძლება მინისტრმა ასეთი შეცდომა დაუშვას“.
დანარჩენი აბიტურიენტები კი გამოცდების მიმდინარეობის სხვა დარღვევებზე საუბრობენ: „ჯერ ჩარიცხულთა სიები უნდა გამოექვეყნებინათ და აპელაციები მერე დაეწყოთ. ამათ კი ჯერ აპელაციები მიიღეს და ჩარიცხულთა სიები მერე გამოაქვეყნეს. თუ აბიტურიენტს არ ეცოდინება ჩარიცხულია თუ არა, აპელაციას რანაირად შეიტანს. ასე კი სწორედ იმიტომ მოიქცნენ, რომ აპელაციები არ შესულიყო“.
აბიტურიენტები და მშობლები იმაზეც საუბრობენ, რომ შეფასებისა და გამოცდების ეროვნულ ცენტრში კითხვებზე გარკვეულ პასუხს არავინ იძლევა და ბევრმა ვერც კი გაიგო, რა სახის გრანტი ეკუთვნის. „დიდი წამების შემდეგ, როგორც იქნა გავიგე, რომ ჩემმა შვილმა 864 ქულა მოაგროვა. იმის გასაგებად ასეთ ქულიანს სახელმწიფო აფინანსებდა თუ არა, ცენტრში არაერთხელ დავრეკე. ვერავინ მითხრა პასუხი, რა გრანტი გვეკუთვნის. ყველა ამბობს, ეხლა ამისთვის არ გვცალია და ინტერნეტში ნახეთო. იტნერნეტში კი ქულების მიხედვით დაფინანსებაზე ვერაფერი ვიპოვეთ. ძალიან დიდი განუკითხაობაა“, - აცხადებენ მშობლები.
შევეცადეთ მშობელთა და აბიტურიენტთა პრეტენზიების შესახებ კომენტარები გამოცდებისა და შეფასების ეროვნულ ცენტრში მიგვეღო. თუმცა, როგორც იქ გვითხრეს, პრეტენზიებს ის ხალხი გამოხატავს, ვინც ვერ ჩაირიცხა და გაბრაზებულია. მათივე თქმით, თუ ვინმეს რაიმე პრეტენზია ჰქონდა, შეეძლო სააპელაცოო კომისიისთვის მიემართა. მათივე განმარტებით, ვისაც გრანტის მიღებასთან დაკავშირებული ინფორმაციის მიღება აინტერესებს, შეუძლია ყველა ინფორმაცია მათ საიტზე მიიღოს.

Students Accuse the Minister of Education and Science of Lies
Students and their parents are dissatisfied with the university entrance exams and are protesting against them. They believe that the system is not working fairly and express their mistrust in the new educational reforms.
One of the reasons behind their protests is that the Ministry of Education and Science cheated them by only offering three hundred places, despite there being six hundred initially available. Most of the offers for places were made in the regions - something the students and their parents do not accept.
The Ministry of Education and Science offered six hundred vacant places to students, after the exams were over. Several days ago, it turned out that only three hundred places were still free. The National Assessment and Examination Centre explains that the other three hundred places were given to international students, who were admitted to the universities before the national exams took place.
According to data from the National Assessment and Examination Centre 19,100 students were admitted to higher education institutions. A competition for the vacant places was opened after publishing the list of students already admitted.
“It is hard to differentiate our Ministry of Education and Science from a kindergarten,” says Katie M. (a student), “It is ridiculous to make such mistake and offer six hundred free places, instead of three hundred. I cannot understand why they are cheating us? They published final list of students a week late, which made us feel very nervous. We are also human beings, not robots and we have feelings. A Minister should not make such mistakes.”
Other students talk about various violations that took place during the exams: “The appeals process should have been started after final list was published. They did it vice versa. If the student does not know if he was admitted or not, how he can appeal? They did it to avoid appeals.”
According to the students, they do not even get clear answers from the National Assessment and Examination Centre and most of the students do not know how much scholarship they have been granted. “I finally found out that my son received a score of 864. I called several times to the Centre to find out if the state was financing him or not. Nobody knew if he would receive any grant. Everyone says, ‘we are busy’ and ‘check it on our web-page’. We could not find any information about it on the web-page,” says one of the parents.
We tried to contact representatives of the National Assessment and Examination Centre for comments about the situation. However, representatives of the Centre only told us that it is just angry students, who have not been admitted, who are protesting. They state that students can appeal to a special commission in cases where there is a genuine problem. “If somebody wants to get information about a grant, they can visit our web-page,” say representatives of National Assessment and Examination Centre.